Anëtarët e përhershëm të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Anëtarët e përhershëm të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara.

Anëtarët e përhershëm të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, të njohur edhe si Pesëshja e përhershme, Pesëshja e madhe ose P5, janë këto pesë qeveri: Franca, Kina, Mbretëria e Bashkuar, Rusia dhe Shtetet e Bashkuara. Këto anëtarë përfaqësojnë fuqitë e mëdha, që dolën fitues në Luftën e Dytë Botërore,[1] duke përfshirë Francën e cila është çliruar me ndihmën e Shteteve të Bashkuara, Mbretërisë së Bashkuar, Kanadasë dhe Forcave të lira franceze.

Çdo anëtar i përhershëm ka të drejtën e vetos, që i lejon ato të parandalojnë miratimin e ndonjë draft-rezolute të Këshillit, pa marrë parasysh nivelin e përkrahjes ndërkombëtare të draftit.

Anëtarët e tanishëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shteti Përfaqësuesi i tanishëm Përfaqësimi i tanishëm shtetëror Përfaqësimi i mëparshëm shtetëror
Flamuri Franca Nicolas de Rivière[2] Franca Republika e Pesë Franceze (1958–sot) Franca Republika e Katërt Franceze (1946-1958)
Flamuri Kina Zhang Jun[3] China Republika Popullore e Kinës (1971–sot) Taiwan Republika e Kinës (1946–1949) (në pjesën kontinentale)
Taiwan Republika e Kinës (1949–1971) (në Taivan)
Britania e Madhe Mbretëria e Bashkuar Barbara Woodward[4] Britania e Madhe Mbretëria e Bashkuar e Britanisë së Madhe dhe Irlandës së Veriut (1946–sot)
Flamuri Rusia Vasily Nebenzya[5] Rusia Federata Ruse (1992–sot) Flamuri Bashkimi i Republikave Sovjetike Socialiste (1946–1991)
Shtetet e Bashkuara të Amerikës Shtetet e Bashkuara Linda Thomas-Greenfield[6] Shtetet e Bashkuara të Amerikës Shtetet e Bashkuara të Amerikës (1946–sot)

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Këshilli i Sigurimit i Organizatës së Kombeve të Bashkuara (në anglisht), arkivuar nga origjinali më 20 qershor 2012, marrë më 2012-05-15
  2. ^ "Nicolas de Rivière". France ONU (në anglisht). Marrë më 6 maj 2020.
  3. ^ "Ambassador Zhang Jun, PR". un.china-mission.gov.cn (në anglisht). Marrë më 7 nëntor 2022.
  4. ^ "Barbara Woodward DCMG". GOV.UK (në anglisht). Marrë më 9 dhjetor 2020.
  5. ^ "Постоянное представительство Российской Федерации при ООН". russiaun.ru (në rusisht). Marrë më 6 maj 2020.
  6. ^ "Ambassador Linda Thomas-Greenfield". usun.usmission.gov (në anglisht). Marrë më 26 shkurt 2021.