Këshilli Ekonomik dhe Social i Kombeve të Bashkuara

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Këshilli Ekonomik dhe Social i Kombeve të Bashkuara
United Nations Economic and Social Council.jpg
Dhoma e Këshillit Ekonomik dhe Social të Kombeve të Bashkuara.
Lloji i OrganizatësOrgan kryesor
AkronimetECOSOC
CÉSNU
KryetarFlag of Austria.svg Martin Sajdik[1]
StatusiAktiv
Themeluar më1945
Zyrat qendroreNew York
Webfaqjawww.un.org/ecosoc

Këshilli Ekonomik dhe Social i Kombeve të Bashkuara (ECOSOC) (frëngjisht: Le Conseil économique et social des Nations unies; CÉSNU) përbën një nga organet kryesore të Kombeve të Bashkuara. Është përgjegjës për koordinimin ekonomik, social dhe të punës të ndërlidhur të 14 agjencive të specializuara të OKB-së, komisioneve funksionale të tyre dhe pesë komisioneve regjionale. ECOSOC ka 54 anëtarë; mban një sesion katër-javor çdo vit në korrik. Që nga viti 1998, ka mbajtur gjithashtu një takim çdo prill më ministrat e financës të komiteteve kyçe drejtuese të Bankës Botërore dhe Fondit Monetar Ndërkombëtar (IMF). ECOSOC shërben si forum qendror për diskutime ndërkombëtare për çështje ekonomike dhe sociale, dhe për formulimin e politikave rekomanduese për shtetet anëtare dhe sistemin e Kombeve të Bashkuara[2] Një numër i organizatave jo-qeveritare kanë status këshillues në Këshill me qëllim të pjesëmarrjes në punimet e Kombeve të Bashkuaras.

Dizajni i dhomës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dhoma e Këshillit Ekonomik dhe Social në Ndërtesën e Konferencave të Kombeve të Bashkuara ishte dhuratë nga Suedia. Ajo është konceptuar nga arkitekti suedez Sven Markelius, një nga 11 arkitektët në ekipin ndërkombëtar që projektoi selinë e OKB-së. Druri nga nga pishat suedeze është përdorur në zonën e delegatëve për parmakët dhe dyert. Tubacionet në tavanin mbi galerinë publike janë lënë me qëllim të ekspozuara; arkitekti besonte se gjithçka e dobishme mund të lihet e zbuluar. Tavani i "papërfunduar" është një përkujtues simbolik që puna ekonomike dhe sociale e Kombeve të Bashkuara nuk përfundon kurrë; gjithmonë do të ketë diçka që mund të bëhet për përmirësimin e kushteve të jetës për njerëzit në botë.[3]

Presidenti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Presidenit i tanishëm i ECOSOC është ambasadori i Austrisë Martin Sajdik. Presidenti zgjidhet me mandat një-vjeçar dhe zgjidhet nga fuqitë e vogla ose të mesme të përfaqësuara në ECOSOC.[1]

Këshilli ka 65 shtete anëtare, që zgjidhen nga Asambleja e Përgjithshme me mandate tre-vjeçare. Ulëset në Këshill bazohen ngë përfaqësimi gjeografik me 18 të ndara për shtetet Afrikane, 13 për shtetet Aziatike, 8 për shtetet e Evropës Lindore, 13 për shtetet e Amerikës Latine dhe të Karaibeve dhe 13 për shtetet e Evropës Perëndimore dhe të tjerave.

Shtetet Afrikane (18) Shtetet Aziatike (13) Shtetet e Evropës Lindore (8) Shtetet e Amerikës Latine dhe Karaibeve (13) Shtetet e Evropës Perëndimore dhe të tjera (13)
Flag of Botswana.svg Botsvana Flag of Bangladesh.svg Bangladeshi Flag of Albania.svg Shqipëria Flag of Antigua and Barbuda.svg Antigua dhe Barbuda Flag of Austria.svg Austria
Flag of Benin.svg Benini Flag of the People's Republic of China.svg Kina Flag of Belarus.svg Bjellorusia Flag of Bolivia.svg Bolivia Flag of Canada.svg Kanada
Flag of Burkina Faso.svg Burkina Faso Flag of India.svg India Flag of Bulgaria.svg Bullgaria Flag of Brazil.svg Brazili Flag of Denmark.svg Danimarka
Flag of Cameroon.svg Kameruni Flag of Indonesia.svg Indonezia Flag of Croatia.svg Kroacia Flag of Colombia.svg Kolumbia Flag of France.svg Franca
Flamuri Republika e Kongos Flag of Japan.svg Japonia Flag of Georgia.svg Gjeorgjia Flag of Cuba.svg Kuba Flag of Ireland.svg Irlanda
Flamuri Republika Demokratike e Kongos Flag of Kazakhstan.svg Kazakistani Flag of Latvia.svg Letonia Flag of the Dominican Republic.svg Republika Dominikane Flag of the Netherlands.svg Holanda
Flag of Ethiopia.svg Etiopia Flag of Kuwait.svg Kuvajti Flag of Russia.svg Rusia Flag of Ecuador.svg Ekuadori Flag of New Zealand.svg Zelanda e Re
Flag of Gabon.svg Gaboni Flag of Kyrgyzstan.svg Kirgistani Flag of Serbia.svg Serbia Flag of El Salvador.svg El Salvador Flag of San Marino.svg San Marino
Flag of Lesotho.svg Lesoto Flag of Nepal.svg Nepali Flag of Guatemala.svg Guatemala Flag of Spain.svg Spanja
Flag of Libya.svg Libia Flag of Pakistan.svg Pakistani Flag of Haiti.svg Haiti Flag of Sweden.svg Suedia
Flag of Malawi.svg Malavi Flag of Qatar.svg Katari Flag of Mexico.svg Meksika Flag of Turkey.svg Turqia
Flag of Mauritius.svg Mauritania Flag of South Korea.svg Republika e Koresë Flag of Nicaragua.svg Nikaragua Flag of the United Kingdom (1-2).svg Mbretëria e Bashkuar
Flag of Nigeria.svg Nigeria Flag of Turkmenistan.svg Turkmenistani Flag of Panama.svg Panama Flag of the United States.svg Shtetet e Bashkuara të Amerikës
Flag of Senegal.svg Senegali
Flag of South Africa.svg Afrika e Jugut
Flag of Sudan.svg Sudani
Flag of Togo.svg Togo
Flag of Tunisia.svg Tunizia

Organizata të Pavarura Ndër-Qeveritare Vëzhguese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pjesëmarrje të vazhdueshme:[4]

 • Qendra Afrikane Regjionale e Tekonologjisë
 • Qendra Zhvillimore Aziatike dhe e Paqësorit
 • Organizata Aziatike e Prodhimit
 • Këshilli i Unitetit Ekonomik Arab
 • Partneriteti Global i Ujit
 • Komisioni i Helsinkit
 • Instituti Ndër-Amerikan për Bashkëpunim në Bujqësi
 • Forumi Ndërqeveritar për Miniera, Minerale, Metale dhe Zhvillim të Qëndrueshëm
 • Institucioni Ndërqeveritar për Përdorimin e Mikroalgave Spirulina Kundër Kequshqyerjes
 • Asociacioni Ndërkombëtare i Këshillave Ekonomik dhe Social dhe Instritucioneve të Ngjashme
 • Qendra Ndërkombëtare për Ndërmarrjet Publike në Vendet në Zhvillim
 • Qendra Ndërkombëtare për Inxhiniering Gjenetik dhe Biotekonologji
 • Organizata Islame për Edukim, Shkencë dhe Kulutrë
 • Organizata për Energji e Amerikës Latine
 • Organizata për Edukim, Shkencë dhe Kulturë e shteteve Ibero-Amerikane
 • Organizata e Vendeve Eksportuese të Naftës
 • Organizat Regjionale për Mbrojtjen e Mjedisit Detar
 • Union Des Conseils Economiques Et Sociaux Africains
 • Unioni Ekonomik dhe Monetar i Afrikë Perëndimore (UEMOA)
 • Fondacioni Botëror i Shkretëtirave
 • Organizata Botërore e Turizmit

Pjesëmarrje ad hok:[4]

 • Këshilli Afrikan i Kontabilitetit
 • Instituti Afrikan i Kulturës
 • Qendra Arabe për Studime dhe Trajnime të Sigurisë
 • Këshilli i Ministrave të Brendshëm Arab
 • Asociacioni Ndërkombëtar i Boksitit
 • Organizata Ndërkombëtare për Mbrojtjen Cicile
 • Fakulteti i Amerikës Latine për Shkenca Sociale

Komisionet Funksionale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Komisioni për Zhvillim Social
 • Komisioni i Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut (UNCHR): Shpërbërë në vitin 2006, zëvendësuar nga Këshilli Njeriut i Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e (UNHRC), një organ ndihmës i Asamblesë së Përgjithshme.
 • Komisioni për Droga Narkotike
 • Komisioni për Parandalim të Krimit dhe Drejtësi Penale
 • Komisioni për Zhvillim të Shkencës dhe Teknologjisë (CSTD)
 • Komisioni për Zhvillim të Qëndrueshëm (CSD)
 • Komisioni i Kombeve të Bashkuara për Statusin e Grave (UN CSW)
 • Komisioni për Popullsi dhe Zhvillim
 • Komisioni i Kombeve të Bashkuara për Statistika
 • Forumi i Kombeve të Bashkuara për pyje

Komisionet Regjionale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Komisioni Ekonomik i Kombeve të Bashkuara për Evropë (ECE)
 • Komisioni Ekonomik i Kombeve të Bashkuara për Afrikë (ECA)
 • Komisioni Ekonomik i Kombeve të Bashkuara për Amerikën Latine dhe Karaibe (ECLAC)
 • Komisioni Ekonomik dhe Social i Kombeve të Bashkuara për Azi dhe Paqësorë (ESCAP)
 • Komisioni Ekonomik dhe Social i Kombeve të Bashkuara për Azinë Perëndimore (ESCWA)

Agjencitë e specializuara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Këto agjenci të specializuara janë organizata të pavarura që punojnë me OKB-në dhe njëra tjetrën inter alia përmes makinerisë koordinuese të Këshillit Ekonomik dhe Social.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

References[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b "ECOSOC: President: Welcome". United Nations. Marrë më 2011-08-10. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Background Information". UN Economic and Social Council. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ UN website.
 4. ^ a b ECOSOC observers, Part V

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]