Organizata Botërore e Turizmit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
UNWTO
Organizata Botërore e Turizmit
Anglisht: World Tourism Organization
Emblem of the United Nations.svg
Lloji i Organizatës Agjensi e specializuar
Akronimet UNWTO
Kryetar Taleb Rifai Flag of Jordan.svg Jordania
Statusi aktive
Themeluar më 1957
Zyrat qendrore Madrid, Spanja Spanja
Webfaqja Faqe zyrtare
Organizata amë Kombet e Bashkuara

Organizata Botërore për Turizëm e Kombeve të Bashkuara (Anglisht: United Nations World Tourism Organization (UNWTO)) është agjencia e Kombeve të Bashkuara përgjegjëse për promovimin e turizmit me qasje të besueshme, të qëndrueshme dhe universale. Kjo është organizata kryesore ndërkombëtare në fushën e turizmit, e cila promovon turizmin si një faktor të rëndësishmëm për rritjen ekonomike, zhvillimit gjithëpërfshirës dhe qëndrueshmërinë e mjedisit dhe ofron udhëheqje dhe mbështetje për sektorin në avancimin e njohurive dhe politikat e turizmit në të gjithë botën.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anëtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Organizata Botërore për Turizëm e Kombeve të Bashkuara – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale