Bakaye Traoré

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bakaye Traoré
Bakaye Traoré (cropped).jpg
Traoré në vitin 2012
Të dhënat personale
Emri i plotëBakaye Traoré
Data e lindjes (1985-03-06) 6 Mars 1985 (35 vjeç)
Vendi i lindjesBondy, Francë
Gjatësia1,86 m (6 ft 1 in)
PozicioniMesfushor
Informacionet për klubin
Klubi aktualMilan
Numri12
Karriera në rini
0–2003Villepinte FC
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2003–2009Amiens106(15)
2009–2012Nancy73(11)
2012–Milan0(0)
Ekipi kombëtar
2009–Mali21(2)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 8 maj 2012.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 11 qershor 2012

Bakaye Traoré (lindur më 6 mars 1985) është një futbollist profesionist malez i lindur në Francë i cili aktualisht luan si mesfushor qendror për skuadrën italiane nga Serie A, A.C. Milan. Ai më parë ka luajtur edhe për Amiens and Nancy. Ai ka qenë i ftuar edhe nga Kombëtarja maleze e futbollit.

Kariera me skuadrat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Amiens dhe Nancy[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 10 qershor 2009 mesfushori 24 vjeçar nga Mali lëshoi skuadrën Amiens për të nënshkruar një kontratë tre vjeçare me Nancy.

Milan[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 17 maj 2012, Traoré nënshkroi një kontratë tre vjeçare me Milanin.

Karriera me Kombëtaren[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Traoré aktualisht është anëtar i kombëtares maleze të futbollit ku debutimin e tij të parë e kishte më 24 shkurt 2009 kundrejt Angolës.

Golat me kombëtaren[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Goli Data Vendi Kundërshtari Goli Rezultati Kompedicioni
1 24 janar 2012 Stade de Franceville, Franceville Guinea 1–0 1–0 Kupa e Kombeve Afrikane 2012