Jump to content

Beteja e Beshpinarit

Coordinates: 39°23′N 20°55′E / 39.383°N 20.917°E / 39.383; 20.917
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Beteja e Pente Pigadia
Pjesë e Luftës së Parë Ballkanike
Një hartë reliev e Greqisë moderne, me vendndodhjen e betejës të shënuar.
Kalaja Pente Pigadia.
Data22–30 October 1912[Note 1]
Vendodhja39°23′N 20°55′E / 39.383°N 20.917°E / 39.383; 20.917
Pasoja Fitorja greke
Palët pjesëmarrëse
Greqia Perandoria Osmane
Komandantët dhe udhëheqësit
Konstantinos Sapunxakis Mehmet Esat Bulkat
Fuqia ushtarake
2 Batalione Evzone 5 batalione
Viktimat dhe humbjet
26 të vdekur
222 të plagosur
E panjohur
Pente Pigadia is located in Greqia
Pente Pigadia
Pente Pigadia
Vendndodhja e betejës në Greqinë e sotme

Beteja e Pente Pigadia ose Beteja e Beshpinar (greqisht: Μάχη των Πέντε Πηγαδιών; turqisht: Beşpınar Muharebesi), u zhvillua më 22–30 tetor (S.V.), 1912. Ishte një betejë e zhvilluar midis forcave greke nën gjeneral-lejtnant Konstantinos Sapunxakis dhe forcave osmane nën gjeneralin e parë Esad Pash gjatë Luftës së Parë Ballkanike. Beteja filloi kur osmanët sulmuan pozicionet greke në Anogi. Reshjet e hershme të borës i penguan osmanët të nisnin një ofensivë të madhe, ndërsa grekët arritën të mbanin terrenin e tyre për gjashtë ditë në serinë e përleshjeve që pasuan.

Prapavija[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas përfundimit të Luftës Greke së Pavarësisë, ideologjia Megali Idea (Ideja e Madhe) dominoi politikën e jashtme greke. Qëllimi përfundimtar i Megali Idea ishte inkorporimi i të gjitha zonave të populluara tradicionalisht nga grekët në një shtet të pavarur grek.[1] Humbja katastrofike greke në luftën e shkurtër greko-turke të vitit 1897 ekspozoi të meta të mëdha në organizimin, stërvitjen dhe logjistikën e Ushtrisë Greke. Me emërimin e tij në dhjetor 1905, Georgios Theotokis u bë kryeministri i parë grek i pasluftës që përqendroi vëmendjen e tij në forcimin e ushtrisë. Ai krijoi Fondin e Mbrojtjes Kombëtare që financonte blerjen e sasive të mëdha të municioneve. Për më tepër, u prezantua një tabelë e re organizimi për marinën dhe ushtrinë e vendit, kjo e fundit e shtuar me bateri të shumta artilerie. Dorëheqja e Theotokis në janar 1909 dhe neglizhenca e perceptuar e forcave të armatosura nga pasardhësi i tij rezultoi në grushtin e shtetit në Gudi shtatë muaj më vonë. Në vend që ta merrnin pushtetin për vete, puçistët ftuan politikanin kretan Eleftherios Venizelos për të sunduar vendin.[2] Venizelos ndoqi hapat e Theotokis duke riarmatosur dhe ritrajnuar ushtrinë, duke zbatuar punime të gjera fortifikuese dhe infrastrukturore, duke blerë armë të reja dhe duke tërhequr rezervistët për stërvitje.[3]

Kulmi i kësaj përpjekjeje ishte ftesa në vitin 1911 e një misioni detar britanik dhe një misioni ushtarak francez.[3] Misioni britanik u kryesua nga Admirali Lionel Grant Tufnell, i cili vuri theksin në praktikën e gjuajtjes dhe manovrat e flotës, ndërsa ndihmësit e tij prezantuan një fitil të ri për Whitehead torpedo.[4] Misioni francez nën gjeneral brigade Joseph Paul Eydoux fokusoi vëmendjen e tij në përmirësimin e disiplinës dhe trajnimin e oficerëve të lartë në operacionet e formacioneve të mëdha.[5] Akademia Ushtarake Helenike u modelua sipas École spéciale militaire de Saint-Cyr duke e zhvendosur fokusin e saj nga trajnimi i artilerisë dhe inxhinierisë drejt atij të këmbësorisë dhe kalorësisë.[6]

Pasi u informua për një aleancë serbo-bullgare, Venizelos urdhëroi ambasadorin e tij në Sofje të përgatiste një marrëveshje greko-bullgare të mbrojtjes deri më 14 prill 1912. Kjo ishte për shkak të frikës se nëse Greqia nuk merrte pjesë në një luftë të ardhshme kundër osmanëve, ajo nuk do të ishte në gjendje të pushtonte zonat me shumicë greke të Maqedonisë. Traktati u nënshkrua më 15 korrik 1912, ku të dy vendet ranë dakord të ndihmonin njëri-tjetrin në rast të një lufte mbrojtëse dhe të mbronin të drejtat e popullsive të krishtera në Maqedoninë e kontrolluar nga osmanët, duke u bashkuar kështu në aleancën e lirshme të Lidhjes Ballkanike me Serbinë, Malin e Zi dhe Bullgarinë. Nga frika e një lufte të re në Ballkan, osmanët mobilizuan forcat e tyre të armatosura më 14 shtator dhe filluan transferimin e njësive në Traki; Lidhja Ballkanike u përgjigj në të njëjtën mënyrë.[7] Më 30 shtator, Lidhja u paraqiti osmanëve një listë kërkesash në lidhje me të drejtat e popullsisë së saj të krishterë. Perandoria Osmane hodhi poshtë kërkesat, tërhoqi ambasadorët e saj në Sofje, Beograd dhe Athinë dhe dëboi negociatorët e Lidhjes më 4 tetor. Lidhja i shpalli luftë osmanëve, ndërsa Mali i Zi kishte filluar tashmë operacionet ushtarake më 25 shtator.[8]

Beteja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në orën 10:30 të mëngjesit të 22 tetorit, artileria osmane filloi bombardimin e pozicioneve greke ndërsa një forcë osmane e përbërë nga pesë batalione u vendos në krahun perëndimor grek rreth Anogeio. Përleshje të ashpra pasuan pas një sërë sulmesh osmane që arritën kulmin rreth mesditës. Armiqësitë pushuan pasdite pa asnjë ndryshim territorial, viktimat greke arritën në katër të vrarë dhe dy të plagosur.[9]

Në orën 10:00 të mëngjesit të 23 tetorit, një batalion osman që vinte nga drejtimi i Aetorachi nisi një sulm të befasishëm në Lartësinë 1495 të Briaskovës me synim të depërtonte në pjesën e pasme të Ushtrisë së Epirit. Kompanitë 1 dhe 3 të Batalionit të 10-të Evzone dhe Kompania e dytë e Batalionit të 3-të Evzone arritën të mbanin terrenin e tyre. Më pas ata i detyruan osmanët të braktisin të vdekurit dhe të plagosurit e tyre pasi ndërmorën një kundërsulm të suksesshëm. Sulmet osmane në Anogeio u zmbrapsën gjithashtu, ndërsa shtytja osmane në krahun lindor grek u ndal për shkak të terrenit të ashpër në zonë.[10]

Reshjet e hershme të borës i penguan osmanët të kryenin një sulm në shkallë të gjerë, ndërsa grekët mbajtën pozicionin e tyre në një seri përleshjesh që zgjatën deri më 30 tetor.[11] Me ndalimin e ofensivës së tyre, osmanët u tërhoqën në fshatin Pesta.[12] Viktimat greke në betejën e Pente Pigadia ishin 26 të vdekur dhe 222 të plagosur.[11]

Pasojat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Asnjë operacion i madh nuk u zhvillua në afërsi të Yanya deri në Betejën e Driskos, më 26 nëntor. Ky veprim shënoi disfatën e Detashmentit grek të Mecovës nga një forcë osmane numerikisht superiore dhe më e pajisur.[13] Pas përfundimit të fushatës greke në Maqedoni, ushtria e Epirit mori përforcime të konsiderueshme. Kjo i mundësoi asaj të pushtonte zonën e fortifikuar të Janinës pas Betejës së Bizhanit (19–21 shkurt 1913).[14]

Deri në maj të vitit 1913, osmanët numerikisht të ulët kishin pësuar një sërë humbjesh serioze ndaj ushtrive të Lidhjes në të gjitha frontet. Lidhja kishte pushtuar shumicën e territoreve evropiane të Perandorisë Osmane dhe forcat e saj po i afroheshin me shpejtësi Konstandinopojës. Më 30 maj, të dy palët nënshkruan Traktatin e Londrës, i cili u dha anëtarëve të Lidhjes të gjitha tokat osmane në perëndim të EnositDetin Egje dhe në veri të MidiasDetin e Zi, si dhe Kretën. Fati i Shqipërisë dhe i ishujve të Egjeut të kontrolluar nga osmanët do të përcaktohej nga Fuqitë e Mëdha.[15]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Erickson, Edward (2003). Defeat in Detail: The Ottoman Army in the Balkans, 1912-1913. Westport: Praeger. ISBN 978-0-275-97888-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Hall, Richard (2000). The Balkan Wars, 1912–1913: Prelude to the First World War. London: Routledge. ISBN 978-0-415-22946-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Hellenic Army General Staff (1991). Ιστορία των Βαλκανικών Πολέμων 1912-1913 [History of the Balkan Wars] (në greqisht). Vëll. 2. Athens: Hellenic Army General Staff, Army History Directorate.
 • Hooton, Edward (2014). Prelude to the First World War: The Balkan Wars 1912-1913. Stroud: Fonthill Media. ISBN 978-1781551806. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Kargakos, Sarandos (2012). Η Ελλάς κατά τους Βαλκανικούς Πολέμους (1912-1913) [Greece in the Balkan Wars (1912-1913)] (në greqisht). Athens: Peritechnon. ISBN 978-960-8411-26-5.
 • Katsikostas, Dimitrios (2014). "Η αναδιοργάνωση των ενόπλων δυνάμεων και το έργο της γαλλικής στρατιωτικής αποστολής Eydoux" [The Reorganization of the Armed Forces and the Efforts of the French Military Mission of Eydoux] (PDF) (në greqisht). Hellenic Army History Directorate. Marrë më 13 nëntor 2019.
 • Klapsis, Antonis (2009). "Between the Hammer and the Anvil. The Cyprus Question and the Greek Foreign Policy from the Treaty of Lausanne to the 1931 Revolt". Modern Greek Studies Yearbook. 24: 127–140. Arkivuar nga origjinali më 20 maj 2023. Marrë më 9 prill 2020. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Stampa:Ιστορία του Ελληνικού Έθνους
 • Stampa:Ιστορία του Ελληνικού Έθνους
 • Veremis, Thanos (1976). "The Officer Corps in Greece (1912–1936)". Byzantine and Modern Greek Studies. Routledge. 2 (1): 113–133. ISSN 0307-0131. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fusnota
 1. ^ Të gjitha datat e përdorura në këtë artikull janë të stilit të vjetër që është 13 ditë përpara stilit të ri.
Citime
 1. ^ Klapsis 2009, ff. 127–131.
 2. ^ Kargakos 2012, ff. 19–21.
 3. ^ a b Katsikostas 2014, ff. 5–6.
 4. ^ Hooton 2014, f. 65.
 5. ^ Katsikostas 2014, f. 12.
 6. ^ Veremis 1976, f. 115.
 7. ^ Kargakos 2012, ff. 26–29.
 8. ^ Kargakos 2012, ff. 35–38.
 9. ^ Hellenic Army General Staff 1991, f. 31.
 10. ^ Hellenic Army General Staff 1991, f. 32.
 11. ^ a b Oikonomou 1977, f. 304.
 12. ^ Kargakos 2012, f. 115.
 13. ^ Oikonomou 1977, ff. 304–305.
 14. ^ Erickson 2003, f. 304.
 15. ^ Svolopoulos 1977, ff. 330–332.