Beteja e parë e Oranikut (1448)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Beteja e parë e Oranikut (1448)
Pjesë e Lufta shqiptaro-veneciane (1447-1448)
Data 14 gusht, 1448
Vendi Dibra e sipërme, Shqipëri
Rezultati Fitojnë shqiptarët
Pjesëmarrsit në konflikt
Coa Kastrioti Family.svg Lidhja e Lezhës Flag of the Ottoman Empire (1453-1844).svg Perandoria Osmane
Komandantët dhe udhëheqësit
Skënderbeu Mustafa Pasha
Fuqia (kapaciteti)
6,000 15,000
Viktimat dhe humbjet
Disa 3,000 viktima, pesëmbëdhjetë standardet, dymbëdhjetë oficerë të lartë

Beteja e Parë e Oranikut u bë gjatë Luftës shqiptaro-veneciane (1447-1448), kur Republika e Venedikut lidhi aleancë me Perandorinë Osmane kundër Lidhjes së Lezhës. Forcat shqiptare mposhtën ushtrinë osmane te drejtuar nga Mustafa Pasha gjat betejës dhe dy muaj më vonë paqja u krijua mes Shqipërisë dhe Venedikut.

Sfondi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Preludi dhe beteja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më pas[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mustafa Pasha humbi 3,000 burra si edhe u kap se bashku me 12 oficere te tij te larte. Skënderbeu mësoi nga këta oficerë se ishin venedikasit që i shtynë turqit të pushtonin Shqipërinë. Venedikasit, sapo dëgjuan për humbjen, nxituan të realizonin një paqe. Mustafa Pasha was soon ransomed for 25,000 ducats to the Ottomans.[1]

Referime dhe shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Scanderbeg: From Ottoman Captive to Albanian Hero by Harry Hodgkison, page 89

Burime të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Francione, Gennaro. Skënderbeu: Një hero modern. Trans. Tasim Aliaj. Tirana: Shtëpia botuese "Naim Frashëri", 2003. ISBN 992738758.