Beteja e parë e Mokrës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Beteja e Mokrës
Pjesë e Luftërat shqiptaro-osmane
Data10 tetor, 1445
Vendodhja
Pasoja Fitojnë shqiptarët
Palët pjesëmarrëse
Lidhja e Lezhës Perandoria Osmane
Komandantët dhe udhëheqësit
Skanderbeg Firuz Pasha 
Fuqia ushtarake
3.500 burra (2.000 kalorës, 1.500 këmbësorie) 9,000-15,000[1] burra
Viktimat dhe humbjet
të panjohura të dhënat 1,500 të vdekur, 1,000 të kapur

Beteja e Mokrës u zhvillua më 10 tetor 1445 në afërsi të qytetit të Prizrenit, Kosovë, (një vasal i Perandorisë Osmane). Ajo ishte një hakmarrje osmane për një mesazh të dërguar nga Skënderbeu për Murati II. Forcat shqiptare nën udhëheqjen e Skënderbeut mundi forcat osmane nën urdhërat e Firuz Pasha. Kjo ishte fitorja e dytë e madhe shqiptare mbi Perandorisë Osmane.


Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Scanderbeg: From Ottoman Captive to Albanian Hero by Harry Hodgkinson, pg. 81