Jump to content

Rrethimi i katërt i Krujës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rrethimi i katërt i Krujës (1478)
Pjesë e Luftërat shqiptaro-osmane

Kështjella e Krujës
Data1478
Vendodhja
Pasoja Fitorja vendimtare e osmanëve
Renia e Krujës
Palët pjesëmarrëse
Shqipëria, Republika e Venecias Perandoria Osmane
Komandantët dhe udhëheqësit
Lekë Dukagjini Mehmed II
Davud Pasha[1]

Rrethimi i katërt i Krujës nga Perandoria Osmane ka ndodhur në vitet 1476-1478KrujëShqipëri, pas vdekjes së Skënderbeut, dhe rezultoi në pushtimin e qytetit pas dështimit të tre rrethimeve para.

Të demoralizuar dhe të rëndë të dobësuar nga uria dhe mungesa e furnizimeve nga rrethimi-vjeçar, mbrojtësit shqiptarë dhe veneciane u dorëzuan para sulltanit Mehmeti II, i cili kishte premtuar atyre se ata mund të largohen të padëmtuara si këmbim. Shqiptarët u evakuan me familjet e tyre, megjithatë, osmanët nuk e mbajtën te plote këtë premtim, duke vrarë nje pjese te burrave Shqiptare dhe Veneciane si pasoje e humbjeve te medha ushtarake qe u kishin shkaktuar Osmaneve dhe duke skllavëruar nje pjese te grave dhe fëmijëve. Një vit më vonë forcat osmane pushtuan Shkodrën e kontrolluar nga venedikasit, kështjella e fundit shqiptare u vu falas nën kontrollin nga osmanët. Pas kësaj, shqiptarët nuk kishin forcë për tu bashkuar dhe nuk ishte me nje kërcënim gjigand për Perandorinë Osmane.

Malësorët shqiptaee dhe të fisit e vendeve malore veriore të Shqipërisë ( perfshi trojet Shqiptare ne Kosoven Perendimore, Mal Te Zi dhe malesite e Dibres) u bene zona autonome vetqeverisese.

Shumica e popullsisë shqiptare gradualisht do të konvertohet Islam gjate fund viteve 1400 dhe shekujt e 16 dhe 17, dhe Shqipëria mbeti pjesë e Perandorisë Osmane deri në fillim të viteve 1900. Shqiptaret qe nderkohe kishin fituar pozita shume te rendesishme ne Perandorine Osmane qe ne fillim te 1400, me ate te konvertimit ne mas ne Islam te fisnikerise Shqiptare dhe popullates Shqiptare me pas, do fitonin nje rol dhe rendesi themelore ne Perandorine Osmane duke dhene me qindra Pashallare, Guvernetore, admirale dhe 49 kryeministra.

Gjate viteve 1754-1840, pashallaret Shqiptare si Ali Pashe Tepelena, Karamahmud Pashe Bushati , Mehmet Aliu I Egjiptit do sundonin ne menyre te pavarur territore te medha ne Ballkanin jugor dhe perendimor dhe lindje te mesme.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Babinger, Franz; Manheim, Ralph; Hickman, William C. (1992). Mehmed the Conqueror and His Time. Princeton University Press. fq. 362. ISBN 9780691010786. Marrë më 2 maj 2011. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • ^ Babinger, Franz; Manheim, Ralph; Hickman, William C. (1992). Mehmed the Conqueror and His Time. Princeton University Press. p. 362. ISBN 978-0-691-01078-6. Retrieved 6 October 2010.
  • ^ Bešić, Zarij M. (1970). Istorija Črne Gore, Volume 2, Part 2 (in Serbian). Titograd: Redakcija za istoriju Črne Gore. p. 312. "Опсада Кроје, предузета с прољећа 1477. год., трајала јевише од године дана. Млечани су, шаљући веће снаге, покуша-вали да продру до града и да браниоцима дотуре помоћ. Јер, у Кроји је било само 250 пјешака и 500 стадавника, а хране и муницијесамо за шест мјесеци." More than one of |author= and |last= specified (help);
  • ^ The Papacy and the Levant, 1204-1571, four volumes, American Philosophical Society, 1976—1984, p. 329, ISBN 978-0-87169-114-9, "Volume IV deals with the years 1478 to 1481 .... the siege of Croia"