Beteja e Otonetës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Beteja e Otonetës
Pjesë e Luftërat shqiptaro-osmane
Data 27 shtator, 1446
Vendi Otonetë, Dibra e sipërme, Shqipëri
Rezultati Fitojnë shqiptarët
Pjesëmarrsit në konflikt
Coa Kastrioti Family.svg Lidhja e Lezhës Fictitious Ottoman flag 1.svg Perandoria Osmane
Komandantët dhe udhëheqësit
Skanderbeg Mustafa Pasha
Fuqia (kapaciteti)
5,000 15,000 kalorësia gjatë fushatës; numër i panjohur gjatë betejës
Viktimat dhe humbjet
të panjohura të dhënat 5,000 vdekur ose të plagosur, të burgosur 300

Beteja e Otonetës ndodhi më 27 shtator 1446, në pjesën e sipërme DibrësShqipëri. Komandanti osman, Mustafa Pasha, u dërgua në Shqipëri, por u kap shpejt dhe u mund nga Skënderbeu. Kjo ishte një nga fitoret e shumta të fituara nga Skënderbeu.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Francione, Gennaro. Skenderbeu: Një hero modern. Trans. Tasim Aliaj. Tirana: Shtëpia botuese "Naim Frashëri", 2003. ISBN 992738758.