Jump to content

Blendi Baftiu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Blendi Baftiu
Të dhënat vetjake
Emri i plotëBlendi Xhemajl Baftiu
Datëlindja17 shkurt 1998
VendlindjaPrishtinë, IR Jugosllavia
Gjatësia1.81 m (5 ft 11 in)
PozicioniMesfushor Sulmues
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Ballkani
Numri10
Karriera me të rinjtë
0–2015Ramiz Sadiku
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2015Ramiz Sadiku
2015–2016Skënderbeu Korçë0(0)
2016–2018Prishtina23(1)
2017–2018Flamurtari (huazuar)
2018–Ballkani41(16)
Karriera ndërkombëtare
2019–Kosova nën-214(1)
2020–Kosova1(0)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 17 janar 2020
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 17 janar 2020

Blendi Xhemajl Baftiu (lindur më 17 shkurt 1998) është një futbollist profesionist shqiptar nga kosova që luan si mesfushor sulmues për klubin kosovar Ballkani dhe Kombëtaren e Kosovës.[1]

Karriera në klub[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Baftiu e filloi karrierën e tij të futbollit me ekipin e të rinjve Ramiz Sadiku deri më 25 shtator 2015, ku nënshkroi një kontratë afatgjate me klubin shqiptar të Superligës Skënderbeu Korçë, por ai gjatë sezonit 2015–16 do të luante me skuadrën nën-19 vjeç.[2]

Prishtina[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 1 qershor 2016, Baftiu iu bashkua Superligës së Futbollit të Kosovës me ekipin Prishtina, me një kontratë trevjeçare.[3]

Huazimi në Flamurtari[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 10 gusht 2017, Baftiu iu bashkua Superligës së Futbollit të Kosovës me skuadrën Flamurtari, me një huazim sezonal.[4]

Ballkani[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 14 qershor 2018, Baftiu iu bashkua Superligës së Futbollit të Kosovës, me ekipin Ballkani, me një kontratë dyvjeçare.[5] Më 19 gusht 2018, ai bëri debutimin e tij në fitoren 0–1 kundër Lirisë pasi u emërua në formacionin e parë.[6]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nën-21 vjeç[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 21 mars 2017, Baftiu pranoi një thirrje nga Kosova nën-21 për një ndeshje të kualifikimit të Kampionatit Evropian nën 21 vjeçar të UEFA-s 2019 kundër Republikës së Irlandës U21.[7] Më 6 qershor 2019, ai bëri debutimin e tij me Kosovën nën-21 në një ndeshje kundër Andorra U21 pasi erdhi si zëvendësues në minutën e 86-të në vend të Arbnor Mujës.[8]

Senior[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 24 dhjetor 2019, Baftiu pranoi një thirrje nga Kosova për ndeshjen miqësore kundër Suedisë[9] dhe bëri debutimin e tij pasi erdhi si zëvendësues në minutën e 46-të në vend të Ylldren Ibrahimajt.[10]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Blendi Baftiu". Fotmob (në anglisht).
  2. ^ "Skënderbeu merr edhe një talent kosovar (Video)". Telegrafi. 25 shtator 2015. Blend Baftiu, talenti nga Prishtina do të jetë lojtari më i ri i Skënderbeut. Baftiu luan në qendër të mesfushës dhe ka nënshkruar kontratë afatgjate me klubin. 16-vjeçari do të stërvitet me ekipin e parë, por gjatë këtij sezoni do të aktivizohet me Skënderbeu U19. Mbetet të shihet nëse edhe Baftiu do t'i 'ndezë' Skënderbeut, që është bërë 'shtëpi' e madhe për futbollistët kosovarë. Ky futbollist më parë ka luajtur për Ramiz Sadikun dhe grupmoshat e Përfaqësueses së Kosovës
  3. ^ "Blendi Baftiu nga Skënderbeu në Prishtinë". KF Prishtina. 1 qershor 2016. Arkivuar nga origjinali më 21 tetor 2020. Marrë më 26 gusht 2020. Mesfushori ofensiv 18 vjeçar i lindur në Prishtinë ka nënshkruar për tre vite. Prishtinë, 1 qershor – FC Prishtina vazhdon me strategjinë e saj të sjelljes së futbollistëve të rinj perspektiv. I tillë vlerësohet, ndër talentet më të mëdhenj të futbollit kosovar, Blendi Baftiu. Baftiu, i lindur më 17.02.1998 në Prishtinë, është produkt i Ramiz Sadikut nga Prishtina. Në edicionin 2014/15 ishte aktivizuar në skuadrën e parë të kësaj skuadre. Në dimër ishte bërë pjesë e kampionëve aktual të Shqipërisë, Skënderbeu. I gjatë 181 cm dhe luan me këmbë të djathtë. Prezantimin e Baftiut ka bërë kryetari i FC Prishtina, Remzi Ejupi
  4. ^ "Godet Flamurtari, merr lojtarin e Prishtinës". GazetaOlle. 10 gusht 2017. Arkivuar nga origjinali më 22 tetor 2020.
  5. ^ "Zyrtare: Prishtina mbetet pa talentin e madh". Gazeta Blic. 14 qershor 2018. Arkivuar nga origjinali më 21 tetor 2020. Skuadra e inkuadruar në Superligë, KF Ballkani ka njoftuar edhe transferimin e radhës në merkakton e verës. Klubi nga Suhareka ka arritur transferimin e talentit të FC Prishtinës, Blend Baftiu
  6. ^ "Ballkani shokon Lirinë". Bota Sot. 19 gusht 2018.
  7. ^ "Lista e futbollistëve të Përfaqësueses U21". Football Federation of Kosovo. 21 mars 2017. Arkivuar nga origjinali më 3 prill 2019. Marrë më 19 janar 2020.
  8. ^ "Kosova U21 shkëlqen kundër Andorrës, fiton 4:0". Football Federation of Kosovo. 6 qershor 2019.
  9. ^ "Lista e futbollistëve për ndeshjen Kosovë–Suedi". Football Federation of Kosovo. 24 dhjetor 2019.
  10. ^ "Sweden (1–0) Kosovo". eu-football.info (në anglisht). 12 janar 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]