Bujar Dida

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bujar Dida
Ambasador i Republikës së Shqipërisë në Japoni
(2007 - 2015)

Ambassador Bujar Dida.jpg

Emri: Bujar
Mbiemri: Dida
Lindi më: 7 maj, 1961
Vendlindja: Kukës
Profesioni: Kimist (Ph.D, D.Sc), Ambasador

Bujar Dida (lindur më 7 maj 1961) është kimist dhe diplomat shqiptar nga Kukësi, shërbeu si ambasador i ShqipërisëJaponi në vitet 2007–2015.[1]

Jeta dhe arsimimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bujar Dida lindi meë 7 maj 1916 në KukësShqipërisë.

Ka dy grada akademike: Doktor i Shkencave nga Universiteti i Tiranës (marrë në v. 1994) dhe Doktor i Filozofisë nga Universiteti i Tohokut në SendaiJaponisë (marrë në v. 1999).[2] Studimet pas universitare në Japoni i kreu me bursën japoneze Monbukagakusho (1995–1999).

Karriera profesionale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai ka qënë drejtor i projektit "Reforma në Arsim" - Banka Botërore (2000-2004)[3]; Drejtor i Përgjithshëm i Uzinës së Superfosfatit në Laç (1990-1993) dhe titullar lënde për reaktorët kimikë, kimi fizike dhe kimi e përgjithshme dhe inorganike pranë Fakultetit të ShkencaveUniversitetit të Tiranës dhe më pas në Universitetin Politektnik të Tiranës, ku edhe vazhdon të ketë drejtimin kryesor të karrierës së tij.

Karriera diplomatike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dida filloi karrierën diplomatike si Konsulli i Përgjithshëm i Nderit i Japonisë në Shqipëri për një periudhë 9 vjeçare (2000–2009).

Dida ka qënë Ambasadori i parë Shqiptar në Japoni pas lidhjes së marrdhënieve diplomatike midis Japonisë dhe Shqipërisë. Dida u emërua në dhjetor të v. 2007 dhe u lirua nga detyra në mars të v. 2015[4]. Posti i Ambasadorit Shqiptar në Japoni u vendos për herë të parë pas një periudhe 87 vjeçare nga koha e njohjes së Shqipërisë nga Japonia (prill 1922) dhe 28 vite pas riaktivizimit të marrëdhënieve diplomatike (mars 1981).

Gjatë qëndrimit të tij, Dida ka takuar zyrtarë të lartë japonezë si Kryeministrin Shinzo Abe[5], Kryetarin e Dhomës së Përfaqsuesve të Japonisë Bunmei Ibuki[6], Ministrin e Punëve të Jashtme Fumio Kishida[7] dhe të tjerë.

Më datë 29 Prill, Qeveria Japoneze i akordoi Dekoratën, "The Order of the Rising Sun, Gold and Silver Star Rays" për kontributin në forcimin e mëtejshëm të marrëdhënieve të mira dhe miqësore midisJaponisë dhe Shqipërisë si dhe promovimin e mesimit të gjuhës japoneze në Shqipëri, duke u bërë kështu shqiptari i parë që dekorohet nga Perandori Japonez.[8][9]

Ceremonia e dekorimit u mbajt në datën 21 Qershor 2018 nga Ambasadori i Japonisë ne Shqipëri Makoto Ito në praninë e ish-presidentit Rexhep Mejdani, Zv/Ministrit të Evropës dhe Punëve të Jashtme Etjen Xhafaj, Rektorit të Universitetit Politeknik të Tiranës Prof. Andrea Maliqari, e shumë kolegeve të ish-ambasadorit Dida nga Ministria e punëve të jashtme te Japonisë dhe Universitetit Politeknik të Tiranës si edhe të 80 të ftuarve të tjerë.[10] [11][12]

Aktivitetet në Japoni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në periudhën e shërbimit si Ambasador në Japoni, ai dhe bashkëshortja Reko Dida zhvilluan disa aktivitete në organizimin e vizitave të nivelit të lartë. Disa prej këtyre aktiviteteve që Dida mori pjesë/zhvilloi janë si mëposhtë:

 • Promovoi më thellësisht bashkëpunimin me Japoninë përmes JICA (Japan International Cooperation Agency) për projekte dhe trajnim të burimeve njerëzore.
 • Bashkëpunoi me Fondacionin Japonez për Kulturën (Japan Foundation), për shkëmbime kulturore dhe zhvillimin e kurikulës për mësimdhënien e gjuhës japoneze në Shqipëri.[13]
 • Bashkëpunoi me JATA (Japan Association of Travel Agents) për zhvillimin dhe prezantimin e turizmit shqiptar.
 • Shkroi shumë artikuj në Japan Times dhe media të tjera japoneze për Shqipërinë.[14][15][16]
 • Ka marrë pjesë në recepsionin e gurëve të paqes nga Shoqata e Paqes në Hiroshima.[17]
 • Ka qënë i ftuar në disa universitete, rrethe akademike dhe institucione të ndryshme për të prezantuar Shqipërinë dhe zhvillimet e saj dhe nxitur më tej dhënien e bursave studimore për studentët shqiptarë dhe bashkëpunimin ndëruniversitar.[18]
 • Ka marrë pjesë tek Konferenca e tretë e Detit të Zi.[19]
 • Ka marrë pjesë tek Konferenca Ministrore e Fukushimës për sigurinë bërthamore, në vijim të tërmetit të Tohokut në 2011.[20]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Fletorja Zyrtare 2008" (PDF). www.qbz.gov.al. December 2008. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 1 maj 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Lista e pjestarëve në Aoki Laboratory, Universiteti Tohoku". tohoku.ac.jp. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "World Bank Reforma në Arsim". documents.worldbank.org. April 22, 2005. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Limi nga detyra". president.al. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Hermes News, Jeta në Japoni". May 22, 2013. Marrë më August 10, 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Takimi me Kryetarin e Dhomës së Përfaqsuesve të Japonisë Bunmei Ibuki". August 22, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Japan Times 11 prill, 2015". April 11, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "2018 Spring Conferment of Decoration on Foreign Nationals" (PDF). 29 April 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Koha Jone, shqiptari i pare qe merr nje dekorate perandorake nga Japonia". 22 June 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "ata.gov.al". 22 June 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "alva.al". 25 June 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Embassy of Japan in Albania". 26 June 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Vizitorët e Fondacionit Japonez, 2012". jpf.go.jp. June 1, 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Japan Times Dita e Flamurit" (PDF). japantimes.com. November 28, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Japan Times Dita e Flamurit" (PDF). japantimes.com. November 28, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Japan Times Dita e Flamurit Day" (PDF). japantimes.com. November 28, 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Qyteti Hiroshima, Lajmet nëntor 2011". November 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Bashkëpunimi me universitetin Oosaka". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "Konferenca e Detit të zi, 2010" (PDF). www.gfj.jp. January 27, 2010. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 18 shtator 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "Konferenca Ministrore e Fukushima për sigurinë bërthamore" (PDF). December 17, 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Parardhësi 
Nuk ka
Ambasador i Republikës së Shqipërisë në Japoni
2009 – 2015