Dana White

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dana White
White në 2015
U lind në
Dana Frederick White Jr.

(1969-07-28) korrik 28, 1969 (54 vjeç)
Njohur përPresidenti dhe CEO i Ultimate Fighting Championship (UFC)
Bashkëshorti/ja
Anne Stella
(m. 1996)
[1]
Fëmijë3

Dana Frederick White Jr. [2] (lindur më 28 korrik 1969) është një biznesmen amerikan që shërben si CEO dhe president i Kampionatit Ultimate Fighting (UFC), një organizatë globale e arteve marciale të përziera.[3] Në gusht 2019, pasuria neto e White u vlerësua në 500 milionë dollarë. [4]

Jeta e hershme dhe edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

White lindi në Manchester, Connecticut, në qershor dhe Dana White Sr., [5] më 28 korrik 1969. [6] Ai është një amerikanoirlandez . [7] White kaloi shumë nga vitet e tij të hershme duke banuar në Ware, Massachusetts . [8]

White dhe motra e tij, Kelly, u rritën nga nëna e tyre dhe familja e saj në shumicën e fëmijërisë së tyre. [9] Nëna e White ishte një infermiere dhe familja u transferua në Las Vegas kur White ishte në klasën e tretë, pasi Vegasi ofronte paga më të larta për infermierët. [10] White ndoqi shkollën e mesme Bishop Gorman, ku u takua për herë të parë Lorenzo Fertitta, megjithëse ata nuk u bënë miq të ngushtë deri vite më vonë. White tha se nuk i pëlqente shkolla dhe "u përjashtua dy herë nga Gorman". [11] Pavarësisht se jetonin në Nevada, të bardhët ktheheshin në Bregun Lindor gjatë verës, për të kaluar kohë me gjyshërit e White në Levant, Maine, një qytet i vogël pranë Bangor . White e kaloi vitin e fundit të shkollës së mesme në Maine. [10]

Pas diplomimit nga shkolla e mesme Hermon në 1987, [12] White filloi kolegjin dy herë, një herë në Kolegjin Quincy dhe një herë në UMass Boston, por e braktisi gjatë semestrit të tij të parë çdo herë. [13] Gjatë kësaj kohe, ai kishte punë të ndryshme, të tilla si shtrimi i asfaltit, puna si sigurim i rrem në një bar irlandez dhe të qenit një bellhopHotelin Boston Harbor . White kishte filluar të boksonte në moshën 17-vjeçare dhe u miqësua me ish-kampionin e Golden Gloves Peter Welch. Nëpërmjet kësaj marrëdhënieje, White vendosi se donte të hynte në biznesin e luftimeve dhe ai filloi një palestër boksi në Boston me Welch. White fillimisht synonte të bëhej vetë një boksier profesionist, por u shty nga ideja pasi pa një boksier të dehur me grusht dhe u shqetësua se do të pësonte të njëjtin neurodegjenerim . [14] White më pas punoi si trajner i boksierit . [15]

White ka deklaruar se u largua nga Bostoni për t'u kthyer në Las Vegas në fillim të viteve 1990 pasi u kërcënua nga mafioz Whitey Bulger dhe bashkëpunëtori i tij Kevin Weeks . "Ai në thelb tha, 'Na keni borxh para'. Ishte si 2,500 dollarë, që ishte si 25,000 dollarë për mua atëherë, dhe unë nuk e pagova. Kjo vazhdoi për një kohë dhe një ditë isha në vendin tim dhe unë mora një telefonatë dhe më thanë, 'Na i keni borxh paratë nesër deri në orën 1'. Unë fjalë për fjalë e mbylla telefonin, e mora telefonin dhe thirra Delta-n dhe bleva një biletë për në Vegas." [16]

Në Las Vegas, White vazhdoi të drejtonte palestra boksierike dhe gjithashtu filloi të stërvitte jiu-jitsu nën tutelën e John Lewis (një konkurrent në UFC 22 dhe UFC 28 ), së bashku me Lorenzo Fertitta dhe vëllain e tij më të madh Frank Fertitta III . [17] White ishte rilidhur me vëllezërit Fertitta pas takimit me Lorencon në dasmën e një miku të përbashkët; ata nuk kishin folur me njëri-tjetrin për 10 vjet përpara këtij takimi. [18] Ishte në praktikat e Lewis ku White u takua me artistët marcialë të përzier Tito Ortiz dhe Chuck Liddell dhe në fund u bë menaxheri i tyre. [19] [17]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kampionati Ultimate Fighting[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndërsa punonte si menaxher për Ortiz dhe Liddell, White takoi Bob Meyrowitz, pronarin e Semaphore Entertainment Group, kompania e atëhershme mëmë e Kampionatit Ultimate Fighting (UFC). Kur White mësoi se Meyrowitz po kërkonte të shiste UFC-në, ai kontaktoi mikun e fëmijërisë Lorenzo Fertitta (një ekzekutiv dhe bashkëthemelues i Station Casinos dhe ish-komisioner i Komisionit Atletik të Shtetit të Nevadës ), për të pyetur nëse do të ishte i interesuar të merrte kompania. Në janar 2001, Lorenzo dhe vëllai i tij më i madh Frank blenë UFC për 2 milion dollarë, e cila më pas u bë një degë e Zuffa . White u vendos si president i kompanisë. [20]

White tha se kur ai dhe Fertittas fituan UFC-në, gjithçka që morën ishte emri i markës "UFC" dhe një tetëkëndësh i vjetër. Pronarët e mëparshëm i kishin hequr asetet e kompanisë për të shmangur falimentimin, aq sa faqja e internetit UFC.com i ishte shitur një kompanie të quajtur "User Friendly Computers". [21] Me kalimin e kohës, me White si president, UFC u zhvillua në një biznes shumë të suksesshëm dhe të ardhurat e tij bruto ishin 600 milionë dollarë në 2015. [22] Në korrik 2016, Zuffa iu shit një konsorciumi investitorësh të udhëhequr nga WME-IMG për 4.025 miliardë dollarë. White zotëronte 9% të kompanisë në kohën e shitjes. [23] White vazhdoi rolin e tij si president, [24] dhe iu dha një aksion në biznesin e ri. [22]

Në një intervistë tashmë të famshme në rrugë me TMZ Sports, Dana White iu përgjigj "Kurrë kurrë" pyetjes: "Kur do t'i shohim gratë në UFC?" [25] Ai më vonë do ta kthente këtë vendim në shkurt 2013 kur Ronda Rousey u përball me Liz Carmouche në ndeshjen e parë të UFC për femra.

Në maj 2017, UFC njoftoi se White do të presë Serinë Contender të Dana White . E disponueshme ekskluzivisht përmes UFC Fight Pass, shërbimi i transmetimit dixhital të promovimit dhe i licencuar veçmas nga marka UFC, shfaqja u jep luftëtarëve të ardhshëm mundësinë të shfaqin talentet e tyre me shpresën se një ditë ata mund të konkurrojnë në UFC. [26]

Më 18 mars 2019, White nënshkroi një kontratë të re shtatëvjeçare për të mbetur president i UFC, pasi UFC nënshkroi një marrëveshje me ESPN . [27] [28]

Më 3 prill 2023, Endeavor (i riemërtuar nga WME-IMG) njoftoi një marrëveshje që do të shihte kompaninë profesionale të mundjes WWE të bashkohej me UFC për të formuar një kompani të re publike . [29] White tani do të shërbejë si Kryeshefi Ekzekutiv i UFC. [30] [31]

Boks[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

White hyri në skenën e boksit duke bashkë-promovuar Floyd Mayweather Jr. kundër Conor McGregor për shkak të kontraktimit të McGregor në UFC. Në tetor 2017, White tha në klubin e boksit të Freddie Roach Wild Card West se ai "po hynte në boks, 100 për qind". [32] White tha në 2019 se ai donte të përfshinte boksin në portofolin e kompanisë së UFC. [33] Që atëherë, ai ka kundërshtuar këto plane, duke deklaruar në vitin 2022 se promovimi i boksit është "një biznes i prishur që është një makth absolut për t'u përpjekur ta rregullosh". [34]

Lufta me shuplaka[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

White është pronar i Power Slap, një konkurs luftimi me shuplaka që debutoi në janar 2023 dhe më parë u transmetua në TBS . [35]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

White u takua me gruan e tij Anne ( neee Stella) kur ata ishin në klasën e tetë dhe u martuan në 1996. [36] Ata kanë dy djem dhe një vajzë. White bleu një rezidencë në Pine Island Court, Las Vegas në 2006 nga Frank Fertitta III për 1.95 milionë dollarë. White bleu tre pallate të tjera në të njëjtën zonë nga tetori 2016 deri në qershor 2017 për një total total prej rreth 6.2 milion dollarë. Lejet e prishjes u dhanë për shtëpitë, me sa duket me qëllimin për të krijuar një mega-rezidencë për White dhe familjen e tij. [37]

White u rrit si katolik dhe ishte një djalë tjetër kur ishte fëmijë, por tani e konsideron veten si ateist dhe nuk beson në një jetë të mëvonshme . [38] [39]

Në vitin 2011, nëna e White, June, publikoi librin Dana White, Mbreti i MMA: Një Biografi e Paautorizuar . [40] June pohoi në libër se, që nga suksesi i tij me UFC-në, Dana "i kishte kthyer shpinën familjes dhe miqve të tij që ishin aty për të kur ai kishte nevojë për ndihmë dhe mbështetje". [41]

Në një episod të sezonit 15 të " Pun Stars"History Channel (fillimisht i transmetuar më 5 shkurt 2018), White bleu shpata Katana me vlerë rreth 60,000 dollarë, duke përfshirë një nga Katana japoneze e shekullit të 17-të të Rick Harrison.

White është një fans i Beastie Boys, Red Hot Chili Peppers dhe Rage Against the Machine. [42] [43] Duke folur për vdekjen e Adam Yauch, White tha se "Unë nuk jam prekur seriozisht nga një vdekje për një kohë të gjatë siç isha me Beastie Boys". [44] White gjithashtu ka një kitarë të nënshkruar me dorë nga të tre anëtarët e Beastie Boys në zyrën e tij, së bashku me një kopje të Librit të Beastie Boys në tavolinë. [45] [46]

White ka qenë një tifoz i New England Patriots që nga fëmijëria dhe ka deklaruar se është një admirues i ish-qendërmbrojtësit të Patriots Tom Brady.[47] White tha në një intervistë të vitit 2022 së bashku me Rob Gronkowski se ai kishte punuar për të negociuar një marrëveshje që do të sillte Brady dhe Gronkowski në Las Vegas Raiders në 2020, por Jon Gruden e prishi marrëveshjen dhe dyshja në vend të kësaj nënshkroi me Tampa Bay Buccaneers.[48]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

White foli në Konventën Kombëtare Republikane të vitit 2016 në Cleveland, Ohio, ku ai miratoi kandidatin republikan Donald Trump.[49] White tha se Trump e ndihmoi UFC-në në fillimet e saj, duke lejuar UFC-në të organizonte ngjarjen e saj të parë nën pronësinë e Zuffa ( UFC 30 ) në Trump Taj Mahal kur vendet e tjera refuzuan të organizonin UFC-në. [50] White tha: "Asnjë arenë nuk na donte. Ky djalosh më zgjati dhe ka qenë gjithmonë një mik për mua." [51] White përsëriti mbështetjen e tij për Trump për zgjedhjet e 2020 dhe foli në podium në një tubim për rizgjedhjen e Trump në Kolorado. [52] Në shkurt 2020, White dhuroi 1 milion dollarë për America First Action, një komitet super veprimi politik që mbështeti rizgjedhjen e Trump. [53] Në prill 2020, White iu bashkua një grupi udhëheqësish të industrisë për të ndihmuar Shtetet e Bashkuara të rindërtojnë ekonominë e tyre të goditur nga pandemia e koronavirusit. [54]

Padi për kasetën seksuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

White u akuzua në një skandal me kasetë seksuale, kur një balerin ekzotike dyshohet se regjistroi një takim seksual me White në Brazil rreth vitit 2014 pa pëlqimin e tij. Stripperja gjithashtu pretendoi se White e kishte vizituar atë për muaj të tërë gjatë martesës së tij. [55] Më pas, i dashuri i striptistes u përpoq të zhvaste para nga White, gjë që rezultoi në një çështje penale kundër të dashurit të saj.[56]

Nevada, më 3 prill 2020, u ngrit një padi civile kundër White, duke pretenduar se ai i ofroi të dashurit para për ta bindur atë të pranonte fajësinë, gjë që White e mohoi. [57] Sipas ankesës, White i ka paguar striptistes 10 mijë dollarë për të kërcyer dhe për të bërë seks me të. [58] Padia u rrëzua më 7 tetor 2020. [59]

Probleme shëndetësore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në maj 2012, White zbuloi se ai ishte diagnostikuar me sëmundjen e Ménière, një çrregullim i veshit të brendshëm. [60] Ai tha: "Është si marramendje, por me steroid". [61] White pretendon se sëmundja u shkaktua për shkak të një lufte të madhe në të cilën ai ishte përfshirë gjatë rinisë së tij. [62]

Ngjarja UFC në Fuel TV 3: Korean Zombie vs Poirier do të ishte e para që ai kishte humbur në 11 vjet me White që qëndronte në shtëpi, duke iu përmbajtur këshillave mjekësore.[63]

White po i nënshtrohet trajtimit Orthokine për sëmundjen e Ménière, për të cilën ai thotë se ka reduktuar shumë simptomat e tij. [64]

Në vitin 2022, White deklaroi se i ishte nënshtruar testimit mjekësor dhe u diagnostikua me nivele jashtëzakonisht të larta të triglicerideve dhe parregullsi të tjera. I lanë edhe 10.4 vite jetë nëse nuk i ndreqte problemet. White tha se që atëherë ai i është përmbajtur një diete ketogjenike, për të cilën ai thotë se ka korrigjuar apnenë e gjumit dhe ka lehtësuar dhimbjet e tij në këmbë. [65] [66]

Lojërat e fatit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

White është një kumarxhi rekreativ. [67] Ai luan blackjack me aksione të larta dhe ka qenë i kufizuar nga të luajturit në kazino të shumta në Las Vegas. Ai deklaron se luan 75,000 dollarë për dorë, dhe nëse fiton dy duart e para, ai merr fitimin prej 150,000 dollarësh dhe largohet. [68] Bardhi luan gjithashtu kumar në sport. Ai deklaroi në vitin 2021 se basti më i madh sportiv që kishte vendosur ishte në vitin 2007, kur ai hodhi bast 1 milion dollarë për Jermain Taylor për të mposhtur Kelly Pavlik . Taylor humbi meçin me nokaut teknik dhe White tha për përvojën, "Isha në Cabo, duke u çlodhur duke u argëtuar. Kjo më prishi argëtimin. Më shkatërroi të gjithë udhëtimin." [69]

Sherri me gruan e tij[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë një feste të Vitit të Ri 2022 në një klub nate në Cabo San Lucas, Meksikë, White dhe gruaja e tij Anne u filmuan duke u grindur dhe më pas duke u grindur fizikisht me njëri-tjetrin, me Anne që i godiste White dhe White duke i goditur me shpullë. Të dy e kanë pranuar këtë dhe kanë kërkuar falje për veprimet e tyre, duke fajësuar për sasinë e lartë të alkoolit që kishin konsumuar. [70] [71] UFC nuk u përgjigj ose nuk iu drejtua veprimeve të White pas incidentit. Grupi Legjislativ i Grave në Kaliforni i dërgoi një letër Ari Emanuel, CEO i Endeavour, kompania që zotëron UFC, për të shkarkuar White. Letra u nënshkrua nga Senatorja e Shtetit të Kalifornisë, Nancy Skinner dhe përfaqësuesja e shtetit të Kalifornisë, Cecilia Aguiar-Curry . [72] [73] [74]

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Everything you need to know about Dana White before his GQ Moty appearance" (në anglisht). 9 nëntor 2018. Marrë më 20 mars 2020.
 2. ^ Tabuena, Anton (14 korrik 2014). "Video: Learn Dana White's full name, and the first street fight he ever organized". Bloody Elbow (në anglisht). Marrë më 17 korrik 2014.
 3. ^ Boice, Danny. "Boxer To Entrepreneur: How Dana White Became The Champ Of Mixed Martial Arts". Forbes (në anglisht). Marrë më 12 maj 2017.
 4. ^ Joseph, Andrew (27 gusht 2019). "Paige VanZant says she earns more through Instagram posts than UFC". USA Today (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 28 gusht 2019. Marrë më 12 tetor 2019.
 5. ^ Knapp, Brian (15 tetor 2017). "5 Things You Might Not Know About Dana White". Sherdog (në anglisht). Marrë më 17 qershor 2019.
 6. ^ "Famous birthdays for July 28: Dana White, Elizabeth Berkley". UPI (në anglisht). Marrë më 2022-09-30.
 7. ^ Dollery, Paul (26 mars 2015). "UFC boss refers to Ireland as 'the UK' but claims it was a prank on McGregor". The42 (në anglisht). Marrë më 1 tetor 2019.
 8. ^ Dupont, Kevin Paul (16 janar 2016). "UFC president Dana White has deep bond with Boston". Boston Globe (në anglisht). Marrë më 17 qershor 2019.
 9. ^ "Fight Night London: Dana White Post-Fight Presser Scrum". YouTube (në anglisht). 9 mars 2014. Arkivuar nga origjinali më 3 prill 2023. Marrë më 11 qershor 2016.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: BOT: Gjendja e adresës origjinale është e panjohur (lidhja)
 10. ^ a b "White set to 'bring fight game back to Boston'". ESPN.com (në anglisht). 2009-12-23. Marrë më 2022-09-29.
 11. ^ Keefer, Case (2014-06-29). "Lorenzo Fertitta, Dana White built UFC into something big". Las Vegas Sun (në anglisht). Marrë më 2022-09-29.
 12. ^ Clark, Ernie (3 maj 2011). "UFC President Dana White gives $100,000 to fix up Hermon athletic complex". Bangor Daily News (në anglisht). Marrë më 17 qershor 2019.
 13. ^ Wagenheim, Jeff (22 dhjetor 2009). "Better duck: Dana White is coming home". ESPN (në anglisht). Marrë më 24 mars 2020.
 14. ^ "Boston homecoming shows White's rapid rise as head of UFC". AP NEWS (në anglisht). 2021-04-22. Marrë më 2022-09-29.
 15. ^ Harkness, Ryan (23 gusht 2018). "Dana White goes into detail on his boxercise instructor days". MMAmania.com (në anglisht). Marrë më 12 prill 2020.
 16. ^ Martin, Damon (10 shtator 2015). "Dana White had his own 'Black Mass' experience with Whitey Bulger". Fox Sports (në anglisht). Marrë më 17 qershor 2019.
 17. ^ a b Damon Martin (23 shkurt 2021). "The Godfather of 155: Jens Pulver looks back at becoming the first UFC lightweight champion 20 years ago" (në anglisht). mmafighting.com.
 18. ^ "Deep ties for UFC execs, celebrated HS program". www.sportsbusinessjournal.com (në anglisht). 2014-11-10. Marrë më 2023-09-06.
 19. ^ Tony Reid (17 qershor 2018). "John Lewis Talks Vegas Club Scene, Being Managed by Dana White and Jet Setting with the Fertittas". mymmanews.com (në anglisht).
 20. ^ "UFC sold to WME-IMG in unprecedented deal". ESPN.com (në anglisht). 11 korrik 2016. Marrë më 1 tetor 2019.
 21. ^ Bensinger, Graham (3 tetor 2011). "UFC's Dana White on Alcoholic Dad, Donald Trump, the Mob, John McCain & New York". HuffPost (në anglisht). Marrë më 1 tetor 2019.
 22. ^ a b "UFC sold to WME-IMG in unprecedented deal". ESPN.com (në anglisht). 11 korrik 2016. Marrë më 20 mars 2020.
 23. ^ McCarthy, Michael (10 prill 2005). "Battles yield winning 'Fighter'". USA Today (në anglisht). Marrë më 25 mars 2007.
 24. ^ O'Reilly, Lara (11 korrik 2016). "The hugely popular mixed martial arts league UFC has been sold for $4 billion". Business Insider (në anglisht). Marrë më 17 qershor 2019.
 25. ^ "Dana White Interview with TMZ Sports 2011". TMZ Sports (në anglisht).
 26. ^ Martin, Damon (14 qershor 2017). "Dana White receives promoter's license for new contender series separate from UFC". Fox Sports (në anglisht). Marrë më 17 qershor 2019.
 27. ^ Raimondi, Marc (18 mars 2019). "Dana White says he's extended his contract with the UFC for seven more years". MMA Fighting (në anglisht). Marrë më 17 qershor 2019.
 28. ^ "Dana White agrees to new 7-year deal with UFC". ESPN.com (në anglisht). 19 mars 2019. Marrë më 20 mars 2020.
 29. ^ Sherman, Alex (3 prill 2023). "WWE agrees to merge with UFC to create a new company run by Ari Emanuel and Vince McMahon". CNBC (në anglisht). Marrë më 3 prill 2023.
 30. ^ "Dana White has a new title after posing with Triple H at £17bn UFC-WWE merger". talkSPORT (në anglishte britanike). 2023-09-13. Marrë më 2023-09-20.
 31. ^ "Endeavor Announces Close of UFC® And WWE® Transaction to Create TKO Group Holdings, a Premier Sports and Entertainment Company". TKO Group Holdings, Inc. (në anglishte amerikane). 2023-09-05. Marrë më 2023-09-20.
 32. ^ Rafael, Dan (9 nëntor 2017). "UFC president Dana White interested in promoting boxing matches". ESPN (në anglisht). Marrë më 17 qershor 2019.
 33. ^ Murphy, Darragh. "Dana White planning to bring boxing to the UFC". Sports Joe (në anglisht). Marrë më 17 qershor 2019.
 34. ^ "Dana White: Boxing is 'a broken business that is an absolute nightmare to try to fix'". finance.yahoo.com (në anglishte amerikane). Marrë më 2022-09-29.
 35. ^ Holland, Jesse (17 janar 2023), "Dana White laughs at fans 'disgusted' over Slap Fight injuries — 'Watch The Voice'", mmamania.com (në anglisht)
 36. ^ Nash, Brad (9 nëntor 2018). "Everything You Need To Know About Dana White Before His GQ MOTY Appearance". GQ (në anglisht). Marrë më 1 tetor 2019.
 37. ^ "UFC chief Dana White buys 3 homes in exclusive Las Vegas area". Las Vegas Review-Journal (në anglishte amerikane). 6 qershor 2017. Marrë më 1 tetor 2019.
 38. ^ "Dana White Tells Playboy About His Atheism, Steroid Use and Love for Donald Trump" (në anglisht). 14 gusht 2008. Marrë më 21 nëntor 2013.
 39. ^ Piers Morgan vs Dana White | The Full Interview (në anglisht), marrë më 2023-11-24
 40. ^ White, June M. "Dana White, King of Mma: Dana White an Unauthorized Biography". Goodreads (në anglisht). Marrë më 17 qershor 2019.
 41. ^ Molina, Joshua (19 korrik 2011). "Dana White's mom calls him a "prick" and "tyrant," who turned his back on his family". Full Contact Fighter (në anglisht). Marrë më 17 qershor 2019.
 42. ^ "Dana White Beat Boxing, Elves and More Hijinks at UFC Holiday Party". Fox Sports (në anglisht). 16 dhj 2013. Marrë më 25 maj 2021.
 43. ^ Snell, Patrick (7 maj 2020). "'I don't want to die,' says UFC boss Dana White as sport gets back to business amid pandemic" (në anglisht). CNN. Marrë më 25 maj 2021.
 44. ^ Roth, Matthew (8 korrik 2012). "UFC 148 Results: Dana White Says 'Forrest and Tito Looked Old Tonight'" (në anglisht). Bleacher Report. Marrë më 25 maj 2021.
 45. ^ Staff Writers (14 maj 2020). "Cocaine, swords, and a sabre-tooth skull: Inside Dana White's insane UFC war room". Fox Sports (në anglisht). Marrë më 25 maj 2021.
 46. ^ Coleman, Joe (16 nën 2020). "ALL ACCESS UFC president Dana White's insane office includes samurai swords, a money gun, bar, a sabre-tooth tiger skull and war room to plan fights" (në anglisht). Talk Sport. Marrë më 25 maj 2021.
 47. ^ "Super Bowl: UFC boss Dana White is a big fan of the New England Patriots" (në anglisht). BBC. 23 janar 2018. Marrë më 2022-12-21.
 48. ^ "UFC's Dana White doubles down on Raiders' failed plan to acquire Tom Brady, Rob Gronkowski | Fox News". www.foxnews.com (në anglisht). Marrë më 2023-09-06.
 49. ^ "UFC president Dana White stumps for Trump at Republican convention". The Guardian (në anglisht). 19 korrik 2016. Marrë më 11 qershor 2017.
 50. ^ Zidan, Karim (16 gusht 2018). "Why the UFC is a perfect platform for Donald Trump's political ideology". The Guardian (në anglishte britanike). ISSN 0261-3077. Marrë më 1 tetor 2019.
 51. ^ "UFC's Dana White on loyalty to Trump: 'That guy gave us our start when nobody would talk to us'". The Washington Times (në anglishte amerikane). Marrë më 1 tetor 2019.
 52. ^ Sutare, Patrick (23 shkurt 2020). "UFC President Dana White Renews Support For Donald Trump, Joins POTUS In Rally". International Business Times (në anglisht). Marrë më 4 mars 2020.
 53. ^ O'Connor, Devin (27 shkurt 2020). "UFC President Dana White Donates $1M to Trump Campaign, Fertittas Supporting GOP House Effort". Casino.org (në anglisht). Marrë më 9 qershor 2020.
 54. ^ "Donald Trump Includes Dana White in Task Force to Restart the Nation's Economy". EssentiallySports (në anglisht). 15 prill 2020.
 55. ^ "Stripper filmed sex tape with Dana White without his knowledge, suit claims". Canoe.com (në anglisht). 5 prill 2020. Marrë më 5 prill 2020.
 56. ^ Campbell, Brian (4 prill 2020). "UFC president Dana White named as victim in $200,000 sex-tape extortion lawsuit". CBSSports.com (në anglisht). Marrë më 1 prill 2020.
 57. ^ "Stripper filmed sex tape with Dana White without his knowledge, suit claims". Canoe.com (në anglisht). 5 prill 2020. Marrë më 5 prill 2020.
 58. ^ German, Jeff (4 prill 2020). "UFC's Dana White named as extortion victim in sex-tape case". Las Vegas Review-Journal (në anglisht). Marrë më 5 prill 2020.
 59. ^ Moyer, Phillip (7 tetor 2020). "Judge dismisses convicted extortionist's lawsuit against UFC president Dana White". KSNV (në anglisht).
 60. ^ Iole, Kevin (16 maj 2012). "Dana White diagnosed with Ménière's disease misses first live UFC card in more than 11 years". Yahoo Sports (në anglisht). Marrë më 17 qershor 2019.
 61. ^ Guillen, Adam Jr. (15 maj 2012). "UFCs Dana White reveals he has Meniere's disease". MMAmania.com (në anglisht). Marrë më 20 mars 2020.
 62. ^ Rogan, Joe (21 shkurt 2013). "Joe Rogan Experience #327 - Dana White". YouTube (në anglisht). Marrë më 17 qershor 2019.
 63. ^ Guillen, Adam Jr. (18 prill 2013). "Dana White Meniere's Disease: A-Rod, German stem cell treatment cure UFC President '100 percent'". SB Nation (në anglisht). Marrë më 17 qershor 2019.
 64. ^ Guillen, Adam Jr. (18 prill 2013). "Dana White Meniere's Disease: A-Rod, German stem cell treatment cure UFC President '100 percent'". SB Nation (në anglisht). Marrë më 17 qershor 2019.
 65. ^ Jain, Ujwal (2022-09-23). ""He gave me 10.4 years to live" - Dana White talks about getting an alarming ultimatum on his life expectancy". www.sportskeeda.com (në anglisht). Marrë më 2022-09-29.
 66. ^ "Dana White feels 35 again after being marked for death in a decade". www.mmamania.com (në anglisht). 24 shtator 2022. Marrë më 2022-09-29.
 67. ^ "Dana White too successful of a gambler for the Palms, ordered to cut back his play" (në anglisht). 2 qershor 2014. Arkivuar nga origjinali më 3 qershor 2014.
 68. ^ "Caesars Palace Dana White's Favorite Las Vegas Casino" (në anglisht). 19 gusht 2022.
 69. ^ "'I was sure he would kill him' - White recalls $1m bet that ruined his holiday". talkSPORT (në anglishte amerikane). 2021-11-25. Marrë më 2022-09-30.
 70. ^ "UFC president Dana White admits he hit wife in New Year's Eve altercation: 'There's no excuse'". MMA Junkie (në anglisht). 3 janar 2023. Marrë më 3 janar 2023.
 71. ^ Okamoto, Brett (3 janar 2023). "UFC's White on altercation with wife: 'No excuses'". ESPN.com (në anglisht). Marrë më 3 janar 2023.
 72. ^ Krex, Azxa (2023-01-11). "Caucus Legislativo de Mujeres de California pide el despido de Dana White". MMA.uno, #1 En noticias de Artes Marciales Mixtas (MMA) en Español. (në spanjisht). Marrë më 2023-01-11.
 73. ^ Okamoto, Brett (10 janar 2023). "CA women's caucus: Remove White as UFC head". ESPN.com (në anglisht). Marrë më 11 janar 2023.
 74. ^ Sheeler, Andrew (10 janar 2023). "'Enough is enough.' California Legislative Women's Caucus demands UFC's Dana White be fired". The Sacramento Bee (në anglisht). Marrë më 11 janar 2023.
 75. ^ "UFCs Dana White accepts Patriot Award for humanitarian efforts to raise money for injured soldiers". SB Nation (në anglisht). 19 mars 2009. Marrë më 17 qershor 2019.
 76. ^ MMA Fighting Newswire (2022-12-09). "2022 World MMA Awards Results" (në anglisht). mmafighting.com. Marrë më 17 dhjetor 2022.
 77. ^ Meltzer, Dave (6 mars 2017). "March 6, 2017 Wrestling Observer Newsletter: 2016 Awards issue, talent departing TNA, more". Wrestling Observer Newsletter (në anglisht). Campbell, California: 26. ISSN 1083-9593.
 78. ^ "Dana White honored as "Sportsman of the Year" while $250K awarded to The Caring Place". MMAjunkie.com (në anglisht). 27 korrik 2009. Arkivuar nga origjinali më 31 korrik 2009. Marrë më 17 qershor 2019.