Kantoni Haut-Nebbio

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kantoni Haut-Nebbio
Canton du Haut-Nebbio
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Corse
Departamenti Haute-Corse
Arrondissement Calvi
Kryeqëndra Murato
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 349,17 km2
Popullsia 2.170 banorë 1999
Dendësia 6,21 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 2B26

Kantoni Haut-Nebbio (frëngjisht: Canton du Haut-Nebbio) është një kantondepartamentin Haute-Corse, rajonin CorseFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Murato. Ka sipërfaqe 349.17km2 dhe popullsi 2170 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Haut-Nebbio aktualisht përbëhet nga 10 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]