Marina Tucakoviq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Marina Tucaković
Марина Туцаковић
U lind në(4-11-1953)1953 nëntor 4 invalid day
Vdiq19 shtator 2021(2021-09-19) (67 vjeç)[1]
Beograd, Serbi
ShkollimiUniversiteti i Beogradit
ProfesioniTekstshkruese, Ekonomiste
Vite aktiviteti1970s–2021
Bashkëshorti/jaAleksandar Futa Radulović
Fëmijë2

Marina Tucaković ( 4 nëntor 1953 – 19 shtator 2021) ishte një tekstshkruese dhe kompozitore serbe . Lindur dhe rritur në Beograd, Serbi, Tucaković kishte një diplomë në Fakultetin Ekonomik në Universitetin e Beogradit . Fillimisht ajo filloi të shkruajti këngë në moshën 19-vjeçare. Pas suksesit të "Dodirni mi kolena" nga rok grupi jugosllav Zana dhe vokalistja Zana Nimani, Tucaković vazhdoi të punojë me artistë të shumtë në Jugosllavinë e atëhershme.

Para se të kalonte në muzikën popullore, ajo bashkëpunoi me artistë të ndryshëm jugosllavë të pop-it, rock-ut dhe të valëve të reja, duke përfshirë Oliver Mandiqin, Zanën, Sllagjana Millosheviqin dhe Oliver Dragojeviqin. Në vitet 2000 dhe 2010, ajo vazhdoi të shkruante për shumë artistë folklorikë nga Serbia dhe bashkëpunoi me muzikantë të shumtë pop dhe folklorikë nga Kroacia, Bosnja dhe Hercegovina dhe Maqedonia e Veriut, si Džej Ramadanovski, Toše Proeski, Lepa Brena, Dino Merlin dhe Zdravko Çoliq.

Shumë nga këngët që ajo ka shkruar konsiderohen si disa nga hitet më të mëdha të të gjitha kohërave në Ballkan. Ajo gjithashtu konsiderohej gjerësisht si një nga tekstshkruesit më me ndikim dhe më të respektuar serb. Gjatë gjithë karrierës së saj gati 50-vjeçare, ajo shërbeu si autorja kryesore e më shumë se 4000 këngëve. [2]

Karriera e shkrimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë viteve 1970, Tucaković bashkëpunoi me Smak, YU Grupa, Bisera Veletanlić, Miki Jevremović [sr], Maja Oxhaklijevska dhe Miša Marković [sr] . Kënga e parë e madhe e suksesshme që ajo shkroi ishte kënga "Au, au" nga Slađana Milošević e lëshuar në 1977. Disa këngë të tjera që ajo i shkroi në fillim të karrierës së saj përfshijnë gjithashtu "Ti samo budi dovoljno daleko" (1979) nga Generacija 5, "Ljuljaj me nežno" (1981) nga Oliver Mandić, "Što to bješe ljubav" (1988) nga Oliver Dragojević, "Idi dok si mlad" (1995) nga Ceca dhe "Smijehom Strah Pokrijem" (1999) nga Dino Merlin.

Pavarësisht se fillimisht filloi në zhanrin pop dhe pop rock, ajo vazhdoi të punonte në zhanrin folk edhe gjatë viteve 1990, 2000 dhe 2010. Disa nga bashkëpunëtorët e saj kryesorë në atë periudhë ishin Mišo Kovač, Zdravko Çolić, Dragana Mirković, Lepa Brena, Selma Bajrami, Severina, Ceca dhe Jelena Karleuša, ndër të tjera. Ajo kompozoi tekstet e këngëve serbe për Festivalin Evropian të Këngës 2010 (" Ovo je Balkan "), [3] 2012 (" Nije ljubav stvar ") dhe 2013 (" Ljubav je svuda ").

Diskografi e zgjedhur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Umrla je Marina Tucaković" [Marina Tucaković Died]. Index.hr (në kroatisht). 19 shtator 2021.
  2. ^ "Preminula Marina Tucaković - autorka najpopularnijih pesama pop i folk muzike" [Marina Tucaković passed away - the author of the most popular pop and folk music songs]. BBC News na srpskom (në Serbian (Latin script)). 19 shtator 2021. Marrë më 20 shtator 2021.
  3. ^ "Eurovision Song Contest: Serbia 2010: Milan Stanković, "Ovo Je Balkan"". ESC History. Arkivuar nga origjinali më 3 tetor 2012. Marrë më 29 maj 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)