Nuhi Ismajli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Nuhi Ismajli
Nuhi ismajli.jpg
profesor
Emri:Nuhi Ismajli
Ditëlindja:5 mars 1953
Vendlindja:Terziaj, Gjilan
Ditëvdekja:30 112015
Vendvdekja:Gjilan
Nënshtetësia:Kosova kosovar(e)
Kombësia:Shqipëria shqiptar
Edukimi:Pedagog
Profesioni:Gjuhëtar,Shkrimtarë,poblicistë
Aktiv në vitet:1983- i pranishëm
Zhanri:Poezi Tregim, Ese
Vepra të shquara:"Vepra e Gjon BUZUKUT"(studim), Shqetesime sociokulturore",publicistike, Ëndrra{,tregime)
Çmime:Fitues i Çmimit Flaka e Jarnit, Gjilan
Web-faqja:Official website

Nuhi Ismajli (1953-2015) lindi në fshatin Terziaj të komunës së Gjilanit, më 5 mars të vitit 1953, Ishte shkrimtar shqiptar, kritik letrar, social, polemist.

Biografia

Nuhi Sh. Ismajli shkollën fillore e kreu në Zhegër, kurse të mesmen (normalen dhe gjimnazin) në Gjilan. Studioi letërsinë dhe gjuhën shqipe në Prishtinë, ku krey Fakultetin Filologjik, dega letërsi dhe gjuhën shqipe mE 1978. Punoi profesor në gjimnazin e Gjilanit. Autor i mbi shtatë librave me studime për letërsinë dhe kritikë letrare, prozë artistike, tregime, poezi, publicistikë e shkrime polemike. Ka botuar recensione, vështrime, artikuj, sprova, trajtesa e studime në revista shkencore e letrare, duke trajtuar në to çështje të veçanta të letërsisë shqipe dhe të krijimtarisë letrare në përgjithësi. Disa punime dhe vepra të tij janë botuar. Shkrimet e Nuhi Ismajlit, të botuara në gazeta e revista të ndryshme, përbëjnë vëllime të tëra. Ky autor, vetëm me botimet nëpër gazetat e revistat e ndryshme, do të kishte edhe disa botime të tjera, të plota të cilat i ka në dorëshkrim. Ismajli ishte studiues i pasionuar i kulturës shqiptare, historian i letërsisë, kritik letrar, eseist, polemist e gjuhëtar, një krijues i veçantë i gjithanshëm dhe mjaft produktiv. Për herë të parë, me shkrime për çështje të arsimit, paraqitet në vitin 1983, për të vazhduar pastaj me shkrime të tjera, për çështje të ndryshme gjuhësore, letrare etj. Shkrimet e tij të para Nuhi Ismajli i botoi në gazetën “Rilindja”, pastaj në revistat “Fjala” e “Shkëndija”, për të vazhduar më pas me paraqitjet në gazetën “Bujku”, “Koha ditore”, “Zëri”, “Bota sot”, “Epoka e re”, “Kosova sot”, “Iliria post” , në revistën “Identiteti”, të Prishtinës, si dhe në gazetat “Shekulli” e “Koha jonë” të Tiranës.

Nuhi Ismajli ishte pjesëmarrës mjaft aktiv në takimet e ndryshme shkencore të organizuara nga institucionet shkencore të botës shqiptare. Ai ka marrë pjesë në Sesionin shkencor për Çabejn, organizuar nga Instituti Albanologjik i Prishtinës, më 1998 dhe, disa herë, edhe në Seminarin Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare në Prishtinë, në kuadër të botimeve shkencore të të cilave institucione i janë botuar punimet.

Nuhi Ismajli ishte i përfaqësuar edhe me 6 njësi bibliografike për veprën e Buzukut, në veprën: Buzuku dhe gjuha e tij, të botuar nga Akademia e Shkencave të Shqipërisë dhe Instituti i Gjuhësisë dhe i Letërsisë, më 2005. Ishte pedagog, profesor i Gjuhës dhe letërsisë në Gjimnazin" Z. Hajdini", të Gjilanit. Jetoi, punoi e vepron në Gjilan. La pas vete në dorëshkrim edhe shkrime të tjera të pabotuara. Punoi në Gjimnazin “Zenel Hajdini” në Gjilan.La pas vete dy fëmijë dhe gruan. Vdiq papritur më 30 nëntor 2015.

Veprat

  1. *| Kritikë letrare :Nga vlerat e traditës", bot. “Rilindja”, Prishtinë, 2000
  2. *| Kritikë letrare : "Kureshtje letrare", bot. “Ura”, Prishtinë, 2001
  3. *| Kritikë letrare "[1]Aktualizime letrare'| Kritikë letare: “Përsiatje letrare”, bot. “Era”, Prishtinë, 2012
  4. *| Publicistikë sociokulturore Shqetësime sociokulturore, bot. SHB "Rrjedha, 2014
  5. *| Tregime "E panjohura", (prozë), financuar nga MKRS, bot. "Rrjedha", 2016

Referimet

  1. ^ "Kurreshtje letrare". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme

Stub biografi.png Ky artikull që ka të bëjë me një biografi individi është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.