Përdoruesi diskutim:Ko.S.ystem.OV@/Arkiva-1

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi përdoruesin Ko.S.ystem.OV@/Arkiva-1. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk i binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

 

Diskutimet (Head)arkivuar
Filing cabinet icon.svg Arkiva-14 shtator 2005 - 22 tetor 2005
Filing cabinet icon.svg Arkiva-222 tetor 2005 - 31 dhjetor 2005
Filing cabinet icon.svg Arkiva-331 dhjetor 2005 - 26 janar 2006
Filing cabinet icon.svg Arkiva-426 janar 2006 - 28 shkurt 2006
Filing cabinet icon.svg Arkiva-528 shkurt 2006 - 5 prill 2006
Filing cabinet icon.svg Arkiva-65 prill 2006 - 14 maj 2006
Filing cabinet icon.svg Arkiva-714 maj 2006 - 16 janar 2007
Filing cabinet icon.svg Arkiva-816 janar 2007 - 2 maj 2007
Filing cabinet icon.svg Arkiva-92 maj 2007 - 8 korrik 2007
Filing cabinet icon.svg Arkiva-108 korrik 2007 - 25 tetor 2008


Shiko ndoshta të ndihmon:

Shiko fletat e përmbledhura nënë nyjen e më poshtme,

Wikipedia:Projekti Kinematrografi.

Kategorit

Tung Ko.S.ystem.OV@!

Më vjen mirë që angazhohesh edhe në Wikipedia në gjuhën shqipe. Puna që je duke e bërë është më të vërtet e madhe dhe shpresojë që edhe më tutje do ta pasurosh sq:Wikipedianë me tema nga arti i Kinematografisë. Nëse ke dëshirë (për njohuri e di se nuk të mungojnë) shiko projektin Kinematografia dhe në bazë të njohurive që ke nga de:Wiki dhe en:Wiki korrigjo atë dhe shto atë që të duket se është e nevojshme. Të lutem ke parasysh mentalitetin shqiptarë dhe përshtate projektin nevojave dhe mundësive tona. Për këtë mendojë që të gjitha temat që kanë të bëjnë me fotografin virtuale artistike duhet të futen në një kategori ashtu që të jetë e mundur të gjurmohen nga lexuesit e rastit. Sipas nevojës me rritjen e numrit të artikujve kjo kategori do të shpërndahet në nën kategori. Gjatë kësaj kohe në mënyrë paralele në artikuj mund të futen edhe kategoritë për të cilat mendojmë se pas zgjerimit duhet ti takojnë (si në de:Wiki dhe en:Wiki). Por kryesorja është që ky grup i artikujve të prezantohet në një kategori deri sa ajo të mos jetë shumë e madhe d.m.th të ketë një kategori kryesore të këtij grupi ku janë të prezantuar të gjitha artikujt (gjurmimi në nën-kategorive kushton kohë e ne nuk kemi aq shumë artikuj tani për tani).

Nëse mendon se e kam gabim më informo të lutem.--Hipi Zhdripi 2005 Shtator 18 20:55 (UTC)

  • FLM për Komplimentin, dhe mir e ki, a ësht tash ma mir? --Ko.S.ystem.OV@ 2005 Shtator 19 00:26 (UTC)

Shumë mirë ashtë

Shumë mirë ashtë. Po të them edhe njëherë unë po mundohem që të bëjë një kategori ku prezantohen të gjithë artikujt (kategoritë tani për tani nuk janë interesante) me këtë temë. Ndërsa ti për ata artikuj që ta merr mendja se duhet të jenë të kategorizuara edhe në ndonjë kategori tjetër më precize shkruaje edhe atë kategori. Kjo do të na ndihmojë më vonë. Është mirë të përdorosh edhe fjalë "moderne" , ato do ti ridrejtojmë, kështu gjurmuesit në internet do të lidhen më shumë me artikujt e sq:Wikipedias. Ke kujdes që gjatë krijimit të kategorive të mos përdoresh rregullën e shkronjave të mëdha për emrat e përbërë nga gjuha gjermane dhe orijentohu më tepër në rregullat e "Schweize deutch" (Substantiv = Nomen, edhe unë kom probleme se em ka hi en kry prej gazetave "Hochdeutch" po e shehë dallimin) me fletat e kategorive nuk mund të veprojmë sikurse me të artikujve. Ky është edhe problemi. Deri më tani kemi biseduar që kategorit të jenë në trajten e pashquar shumës, mirpo pasi që kemi vështërsi me drejtshkim (është mirë përdorimi i dialektit gegë sidomos për titujt e artikujve ) tani ato janë paksa të përziera por me kalimin e kohës edhe kjo do të bije në vend vetë. Mos ta ninë, veq grahi. Tung nga gjermania. (gjermania=Nomen)--Hipi Zhdripi 2005 Shtator 19 02:12 (UTC)

Projektet tjera

Për projektet (Wiktioari dhe Wikiboock janë) tjera është mirë të bisedosh me Byrokratin Dorin--Hipi Zhdripi 2005 Shtator 19 02:12 (UTC)

Hajde përher

Në orën 04:44 sahati ta plotësoi Dori dëshirën. Tani nëse dëshiron mund të japësh kontributin tënd edhe aty.--Hipi Zhdripi 2005 Shtator 19 02:58 (UTC)

Kategorit kryesore

Gjendja e kategorive artikujve para tre muajëve.

Për të pasur një pasqyrë më të mirë shiko këto fleta: Wikipedia:Pasqyra links në përgjithësi, Category:Dituri natyrore dhe shoqërore e paraparë si kryekategori për kategorit që kanë të bëjnë me tema shoqërore që nuk kanë të bëjnë me jetën dhe shkencat si gjeografi, biologji, ekonomi etj.., Category:Dituri natyrore dhe shkencore që kanë të bëjnë me shkenca me numra (exakte) si mate, fizik, etj dhe nën-kategorina e përbashkët Category:Shkencë. Të gjitha Kategoritë që hapen është mirë që të futen në këto dy kategorit e para. Disa tentime për krijimin e një strukture i kemi bërë por ende nuk jemi pajtu plotësisht pasi që nuk është njësoj me gjuhtë tjera ne duhet të gjejmë rrugën tonë. E këtë e bëjmë duke provu por duhet pas kujdes që para se të vendoset kategoria përfundimtare artikulli të jetë në një kategori të përbashkët (deri sa kjo të mos rritet ose dikush ta pregatis mir shpërndarjen e jo ta lenë në gjysmë e të mos dij tjetri ku janë shpërnda artikujt). --Hipi Zhdripi 2005 Shtator 22 11:33 (UTC)

Shiko gjendjen e kategorive në fund të qershorit :[1]


Portal ësht Internacional, pse Shqip duhet mu kon qeter qish, edhe shqip i thojmi Portal, e kumptoj mir se dojn mu kon 100% Shqip, amo krejt shtetat i perdorin fjaltë të huja, d.m.th të Anglishtest, amo menova se shija (Übersicht) mu kon ma mir, ajj jaj jaj, edhe sa her po boj gabim kur kshiri me bo ma mir.
P.S (Post Scriptum): Artikulli Adem Jashari dishka nuk pum pelqen, shija (Überischt) shum keq ësht, duhet me pas ni Përshembul-Artikull, qish duhet me bo, në Biografi ësht kshtu se duhet Lindjen, Jeten dhe Vdekjen mi qit venat veta.
P.S.S: Qofse nuk ësht diqka mir ndroje, amo edhe munesh me lajmru, d.m.th une ket kategorien Portal me hek. --Ko.S.ystem.OV@ 2005 Shtator 22 11:55 (UTC)

Nuk ke bo gabi.

Nëse po mendon për fleta shembullore (Vorbildlicheseiten oder Musterseiten) për këtë jam munduar të pregatisë një artikull por më të thënë të drejten edhe unë kam pasur vështirësi. Po ti mund të pregatisesh një fletë dhe ta vendosesh në Wikipedia:Projekti Biografi dhe pastaj do shohim se çka mund të prezentojmë si fletë shembull. Unë për veten time, gjithë përvojen që kam mbledhur deri më tani e kam përdorur në fletën Gjem Belushi. Por si të thashë mendoj se ende nuk është zgjedhja e kënaqshme por e di se duhet të jetë në atë drejtim. (Përndryshe do të kemi punë të madhe për ndryshimin e kthjelltësis së pamjes (ubersicht=pamja, imazhi ose pasqyra - jo spiegel))

Upsss!!!

Që ke dëshirë mund të shikosh këtë kategori ku kamë menduar të fusim fletat shembullore, tekste, formularë të parapregatitura ("Vorlagen") si dhe mjete teknike si lista fjalorë etj. Do të ishte shumë mirë nëse ke mundësi të përmbledhish një libër për të gjitha këto lloje të projekteve (Handbuch=Doracakë).--Hipi Zhdripi 2005 Shtator 22 20:44 (UTC)

Filma

Mirë e ke. Po nëse e ke lexu Faqja_Kryesore dhe e ke kuptu mirë pjesen ku flitet për titujt e artikujve (trajta e shquar njëjsë) atëher edhe s do ti kishim pas dy fleta. Si do që të jetë nuk është problem, vetem ke kujdes te kategorit.--Hipi Zhdripi 2005 Shtator 24 10:39 (UTC)

Shum Keq tash u bo, <Filma jo Filmi me nejt>, une dashta qetren me pas, une skisha problem me ktu dyja, po për senet e njeta pse mi harxhu faqet.
Gjali Gjilanit han Gjath me Gjishta.
Problemi është që ne e kemi bërë një rregullore që thotë:
Titujt e artikujve në Wikipedia në gjuhën shqipe shkruhen në trajtën e shquar njëjës
Dhe më të vërtet ti duhesh të jesh krenarë me sukseset që ke arritur në shkrimin e gjuhës shqipe. Po si thonë aty në vendbanimin tënd " Ushtrimet të bëjnë mjeshtër". Sa për tingëllimin e titullit mos u brengosë është çështje kohe deri sa ta përvetëson.
Tung --Hipi Zhdripi 2005 Shtator 25 20:37 (UTC)
Aha, mir e ki, kja ësht wikipedia shqip, und es stimmt Übung macht den Meister.

Shembull

Edhe pse bash qashtu shembull nuk je, veq duhet me ta pranu "Puntori më i madhë" deri qitasht. Inati të ka shtyer në këtë punë, por të duhet edhe durimi që do të sjellë suksesin. Tung--Hipi Zhdripi 2005 Shtator 29 16:51 (UTC)

Niher um Livdon tani um Kesh dhe apet um Livdon, shka osht kjo pun?
Qish me thon Inati sum ka shti këtu veq e kam thonë qashtu, amo puna ësht te Wikipedia Gjermanishte dhe Anglishtja i kan atu që muj mi ndimu, amo tash pom intereson Wikipedia Shqip mas së shumti, qef kisha pas mi bo njo 100000 Artuj sa jam ktu, amo na vinë dhe 1000 e ma shum Përdorus, edhe ishala vjen kja kohë, sa ma shum Artikuj, dhe sa ma shum Përdorus, edhe masi ti din Gjermanisht, nuk ish kon keq me shkru ti Deutsch. --Ko.S.ystem.OV@ 2005 Shtator 30 22:38 (UTC)
A t kam livdu une ty najhera ): hihihiih unë e kam fol realitetin. Nuk e zotëroj gjermanishten ashtu mirë se po pse jo. Po të përshëndes se unë neser në ora 11 sahati ): po nisem për Kosovë. Me siguri lajmrohem nga atje. Tung dhe punë të mbarë të dëshiron Hipi Zhdripi
Zortia pom zajabat sebep qe nuk di me shkru shqip mir ( Verlernt ). Nuk din mir Gjermanisht, hahaha, e shka po bo në Deutschland? *Scherz* und du Log dich ein man, haha, okej wünsche dir schöne Ferien. --Ko.S.ystem.OV@ 2005 Tetor 1 10:10 (UTC)