Peer-to-peer

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga P2P)
Jump to navigation Jump to search
P2p skema.png

Peer-to-Peer (lexo Pir-tu-pir) është një model transferimi nga një kompjuter në një tjetër i të dhënash midis dy ose më përdoruesve të rrjetit zakonisht pa kalimin e këtyre të dhënave nëpërmjet një kompjuteri të tretë. P2P i cili është shkurtimi për Peer-to-Peer, ka lindur për të mbrojtur përdoruesit të cilët shpërndajnë të dhëna në mënyrë të palicencuar. Mbrojtja qëndron në anonimitetin e dy përdoruesve dhe të dhënave që ato ndajnë duke qënë se asnjë institucion i tretë ose person nuk mund të ndërhyjë në lidhjen midis dy kompjuterëve pa thyer ligjet e privacy-s.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Web-browser-openclipart.svg Ky artikull në lidhje me Interneti është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.