AGP

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Accelerated Graphics Port është tip i konektorve i vendosur ne "motherboard" i cili shërben për të vendosur karten grafike. AGP ka zevendesuar PCI ndersa PCI express tash zevendeson AGP i cili është më i shpejt dhe së egsiston si

  • PCI express 1x ku të dhënat shkëmbehen me 512Mo/s
  • PCi express 8x me 16Go/s
  • PCI express 16x me 32Go/s


Nuvola apps ksim.png Ky artikull në lidhje me Elektronika është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.