Jump to content

Portal:Ngjarjet e tanishme/Kosova/Qershor 2007

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gjendeni te portali kryesor i lajmeve ditore nga Kosovamuajin Qershor 2007.
Current event browse bar
Bota
Current event browse bar
Shqipëri | Kosovë
APREUTERS
ATSHtopchanelQIKRTK

KOSOVA SOT 18 qershor 2007 : E hënë redaktoni
Ministri i Jashtëm francez, Bernard Kouchner, nga ana tjetёr ka konfirmuar se pala amerikane e ka propozuar pauzёn nё kohёzgjatje prej 4 muajsh, si kundёrpёrgjigje nё propozimin e Sarkozyt pёr shtyrje gjysmёvjeçare.
Njëherë për njëherë është vlerësuar më mirë një shtyrje edhe për disa kohë, se sa një ndeshje me veto dhe mosmiratim të saj. /s. gashi/
 • Vendimi për statusin e Kosovës mund të marrë kohë, thotë kryeministri Agim Çeku // RTK live
Liderët kosovar druajnë ta përdorin fjalën “shtyrje” të përcaktimit të statusit nga frika se deklaratat e tilla mund të ngrisin tensione në opinionin publik.
"Rrugëdaljen nga situata e tanishme, serbët dhe shqiptarët do të duhej ta kërkojnë në marrëveshje me Bashkimin Evropian, sepse më në fund, ata bashkë do të duhej të jenë në BE", ka thënë ish ministri i Jashtëm i Serbisë.
 • Institucionet e Kosovës dhe shoqëria civile duhet angazhuar maksimalisht për integrimin e Kosovës ne BE // RTK live
 • Kryeministri Çeku priti në takim shefin e ri të Zyrës së Sllovakisë në Prishtinë, Miroslav Nad // RTK live
 • Pas incidentit tragjik në Prizren, ku u vra një dhe u plagosën 3 persona tjerë Kryesia e PLK-së mbanë mbledhje urgjente // RTK live
 • Policia e Maqedonisë dhe Kosovës avancojnë bashkëpunimin // RTK live
"Duke marrë parasysh zhvillimet e ardhshme në rajon, vlerësuam se është e domosdoshme që bashkëpunimi ynë të jetë i vazhdueshëm, i hapur dhe i drejtpërdrejtë", deklaroi Jankullovska
 • Statusi duhet të zgjidhet sa më shpejt, por ndërkohë duhet ruajtur qetësinë, thotë Kather // RTK live
 • Beogradi mohon mundësinë e vendimit të KS të OKB për shtyrje 120 ditëshe // RTK live
Ministri serb për Kosovën Sllobodan Samarxhiq deklaroi dje se pa marrëveshje me Rusinë, përgatitjet eventuale për aprovimin e rezolutës së re në Këshillin e sigurimit të KB do të jenë të pasuksesshme.
 • Në takimin e sotëm në Luksemburg, ministrat e jashtëm të BE-së diskutojnë për statusin e Kosovës // RTK live
 • Zëvendëskryeministri Lutfi Haziri beson se nuk do të ketë zvarritje të procesit për pavarësinë e Kosovën // RTK live
 • Ligjvënësit reagojnë për rritjen e pensioneve vetëm për 10 euro // RTK live
 • Skandaloze –nën kërcënimin e dajakut policët grekë detyrojnë dy adoleshentë shqiptarë ta rrahin njëri-tjetrin // RTK live
"E bëmë thjesht për shaka. Ishte thjesht një mënyrë për t'u dhënë një dënim," theksoi oficeri grek i cili godet me dërrasë shqiptarët në video.
 • Serbia nuk guxon të dorëzohet deri në momentin e fundit , thotë Tadiq // RTK live
Boris Tadiq ka deklaruar se "izolimi i Serbisë dhe lufta janë mënyrë e sigurtë që të humbet Kosova", ndërsa hapja, komunikimi i vazhdueshëm dhe politika e paqes është shansi i vetëm që Kosova të mbetet në Serbi.
 • Diplomatët në KB janë duke e diskutuar projektrezolutën e Kosovës // RTK live
 • Porosia e amerikane për fqinjët - duart larg nga Kosova // RTK live
KOSOVA SOT 19 qershor 2007 : E martë redaktoni
Ekipi i Presidentit amerikan Xhorxh Bush dhe atij rus Vladimir Putin aktualisht më së shumti po punojnë në përgatitjen e të gjitha çështjeve të cilat do të jenë rend dite të takimit të dy presidentëve më 1 e 2 korrik, citon gazeta "Blic" e Beogradit një diplomat të mirinformuar.
 • NDI ndihmon Kuvendin në forcimin e mekanizmave mbikëqyrës. // RTK live
 • Kushtetuta e re i shkon Kuvendit menjëherë pas definimit të statusit // RTK live
Kryetari i Komisionit Kushtetues, Hajredin Kuçi tha se dinamika e punës, varet shumë nga zhvillimet politike që janë të parapara për Kosovën dhe statusin e saj. Mirëpo, sipas tij, drafti i kushtetutës së re të Kosovës do t’i dorëzohet Kuvendit brenda muajit të parë pas definimit të statusit final të Kosovës.
 • MASHT e vlerëson vitin shkollor 2006/2007 të suksesshëm // RTK live
KOSOVA SOT 20 qershor 2007 : E mërkurë redaktoni

Zëvendësshefi i UNMIK-ut, Steven Schook këshillon Del Ponten që të merret me punët e veta // RTK live
Medvedev: Rusia nuk mund të pajtohet me çdo lloj opsioni për statusin e Kosovës // RTK live

"Mendimi im është se Evropa është shumë e vogël për eksperimente politike. Çdo marrëveshje për statusin e shtetit evropian duhet të përfshijë interesat e të gjitha palëve" tha Medveded.

Siguria përgjatë brezit kufitar Kosovë-Serbi stabile // RTK live

Komandanti i Brigadës Shumëkombëshe Qendër, gjenerali Bernt Grandevik, ka deklaruar sot para gazetareve në Podujevë se siguria përgjatë brezit kufitar Kosovë-Serbi është stabile.

Qeveria e Kosovës e vlerëson të papranueshme deklaratën e Del Ponte-s për shtyrjen e statusit // RTK live
Decentralizimi sfidë për institucionet kosovare pas statusit // RTK live

Implementimi i procesit të decentralizimit, do të jetë sifida kryesore, për institucionet kosovare, pas përcaktimit të statusit. Ky vlerësim doli nga tryeza mbi decentralizimin, që organizua sot në Prishtinë nga Ministria e Pushtetit Lokal , Asociacioni i Komunave të Kosovës, USAID-i dhe OSBE-ja
KOSOVA SOT 21 qershor 2007 : E enjte redaktoni

Basketboll: AS Prishtina iu gëzua fitores së parë // RTK live
Presidenti Sejdiu i dërgoi mesazh falënderimi kryeministrit Bler // RTK live
Deklarata e Karla del Pontes për Kosovën është për keqardhje, thotë Frejzer // RTK live
Bundestagu gjerman diskutoi sot për Kosovën // RTK live
Futboll: Gjilani-Liria, regjistrohet me rezultat zyrtar 3:0 // RTK live
Kuvendi miratoi në parim projektligjin për dokumentet e udhëtimit // RTK live
Basketboll: Sigal Prishtina realizoi fitoren e dytë // RTK live
Ministri Haraqija themelon titullin “Mjeshtër i Sportit” // RTK live
Smith kërkon ruajtjen e stabilitetit në Luginë të Preshevës // RTK live
Përfundon edicioni i 8-të i Karvanit të Shkrimtarëve për Fëmijë // RTK live
Në komunen e Malishevës filloi aksioni për eliminimin e rriqrave // RTK live
Tadiq do të takohet me Putinin në Kroaci // RTK live
Polenz: Nuk do të ketë një marrëveshje të shpejtë për Kosovën // RTK live
AKR: Të respektohet afati i paraparë për mbajtjen e zgjedhjeve // RTK live
Futboll: Interi akuzohet për mashtrim // RTK live
Edhe propozimi i ri i papranuar për Moskën // RTK live
Futboll: Fatosat, pionierët dhe kadetët luftojnë për titullin e kampionit të Kosovës // RTK live
Lavrov:Rusisë nuk i përgjigjet "shtyrja automatike e pavarësisë së Kosovës" // RTK live
Formula 1: Alonso tashmë i kënaqur me Meklarenin // RTK live
Prezantohet lista e punëve të rrezikshme të fëmijëve // RTK live
Shtyrja e statusit të Kosovës mund të nxisë trazira, thotë Shabani // RTK live
Futboll: Shirer kundërshton, Bellami jo te Njukasëlli // RTK live
Çeku nuk mbështet këshillat e Westernstrong-ut për PTK-në // RTK live
Basketboll: Sigal Prishtina, Vertikali, Princ Peja dhe Trepça me nga një fitore // RTK live
Merkel fton për tejkalimin e dallimeve rreth kushtetutes së BE-së // RTK live
Dedaj merr pjesë në samitin për zgjerim të BE-së // RTK live
Futboll: Boka Juniors kampion i Amerikës Jugore // RTK live
Kuvendi nuk ia merr kompetencat Ekipit të Unitetit // RTK live
Shënohet progres në përmbushjen e standardeve III dhe IV // RTK live
Sinoptikanët paralajmërojnë rrezikun nga temperaturat tepër të larta // RTK live
Koshtunica beson në veton e Rusisë // RTK live
Izraeli ka sulmuar militantët islamikë në Gaza // RTK live
Turqia kërcënon kurdët // RTK live
Prishtina i premton Lehnes kooperativitet, nuk ndërmerr hapa të njëanshëm // RTK live
Kryeministri Çeku kërkon qartësi për statusin e Kosovës // RTK live
Rezoluta e re për Kosovën bën thirrje për 4 muaj bisedime shtesë ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit // RTK live

KOSOVA SOT 22 qershor 2007 : E premte redaktoni