Jump to content

Portal:Ngjarjet e tanishme/Kosova/Prill 2007

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gjendeni te portali kryesor i lajmeve ditore nga Kosovamuajin Prill 2007.
Current event browse bar
Bota
Current event browse bar
Shqipëri | Kosovë
APREUTERS
ATSHtopchanelQIKRTK

KOSOVA SOT 2 prill 2007 : E hënë redaktoni
 • Skefer: Zgjidhja përfundimtare për statusin nuk bën të përshpejtohet, por as të vonohet // RTK
 • Shqiptarët e Luginës së Preshevës kërkojnë status special // RTK
 • Surroi priti një delegacion të Kongresit amerikan // RTK
 • Polt: KS i KB-së nuk do të hedh poshtë planin e Ahtisarit // RTK
 • Kuvendi i Kosovës do t’i miratojë të gjitha ligjet e rëndësishme për implementimin e pakos së Ahtisaarit // RTK
KOSOVA SOT 3 prill 2007 : E martë redaktoni
 • Plani i Ahtisaarit për Kosovën sot shqyrtohet në Këshillin e Sigurimit të OKB-së //RTK
 • DFID vazhdon ta ndihmojë Kosovën //RTK
 • LDK dhe ORA reagojnë ndaj rritjes së çmimit të energjisë elektrike //RTK
 • Prioritet i Kosovës është involvimi i mëtejmë në reformat e politikave investive , tha Qorraj //RTK
 • Çeku i bëri thirrje Këshillit të Sigurimit që ta mbështesë planin e Ahtisarit //RTK
 • Drenov: Rusia, Sllovakia e Rumania nuk janë kundër pavarësisë së Kosovës, por kundër imponimeve //RTK
 • Çeku: Ahtisari nuk do ta ketë të vështirë ta argumentojë propozimin për pavarësi //RTK
 • Busek: Shpallja e njëanshme e pavarësisë- do të ishte e rrezikshme //RTK
 • KFOR: Gjendja e sigurisë në tërë Kosovën është e qetë //RTK
 • Serbia kundërshton të drejtën e fjalës së presidentit Sejdiu para KS të OKB-së //RTK
 • Mustafaj: Vonesat në arritjen e një vendimi për Kosovën në KS, mund të kenë pasoja të paparashikueshme //RTK
 • Kosovarët do të trajnohen për diplomaci nga Akademia e Vjenës //RTK
 • Ligji për Komisionin e Pavarur për Media nuk po zbatohet në praktikë //RTK
 • Shpërthim në Zubin Potok - nuk ka të lënduar //RTK
 • Kërkohet licencimi i operatorëve kabllovik televiziv //RTK
 • U mbajt seminari mbi reformimin e financimit të arsimit //RTK
 • Doganat kalojnë në përgjegjësi të kosovarëve //RTK
 • Rusia nuk duhet të vë veto në rezolutën e KS për Kosovën, thonë analistët rusë //RTK
 • Fried: Shtyrja e vendimit për statusin e Kosovës e "destabilizon situatën" //RTK
 • Mustafaj thotë se Rusia do të sillet si një vend i përgjegjshëm për fatet e rajonit //RTK
KOSOVA SOT 10 prill 2007 : E martë redaktoni
 • Sejdiu: Situatën mund ta destabilizojnë vetëm të krisurit // QIK
 • Qeveria beson se nuk ka vend për mision faktmbledhës në Kosovë // QIK
 • Përkrahet procedimi i mëtejmë i dy projektligjeve // QIK
 • Evropianët e njohin mirë situatën në Kosovë, por jo edhe anëtaret e tjera të KS, thotë analisti Xhuda // QIK
 • Sipas Drashkoviqit, "procesi i ri negociator për Kosovën tashmë ka filluar" // QIK
 • Institucionet e Kosovës do të përkujdesen për familjet e heronjve dhe dëshmorëve të vendi, tha Presidenti Sejdiu // QIK
 • Zëvendëskryeministri Haziri ka akuzuar Rusinë dhe Serbinë se po punojnë kundër shtetësisë së Kosovës // QIK
 • Ekipi i Unitetit do të marrë pjesë në një konferencë ndërkombëtare në Nju Jork për 120 ditët e para për Kosovën // QIK
 • Vota islame është lënë pak anash nga Grupi i Unitetit, thotë myftiu Tërnava // QIK
 • Në kalimin kufitar me Shqipërinë, në Vërmicë janë zbuluar 10 kilogram heroinë // QIK
SHTYPI

Koha Ditore: Një shkollë që dallon nga ato të tjerat, e hëna jo ditë pune

Zyrtarë serbë arsimi, thonë se nuk punohet të hënën për shkak se në Lipjan është ditë tregu, kurse zyrtarë sigurie, shprehen se siguria është në nivel

Java : LINDJA E GJUHËS ANGLEZE

Në periudhën mes viteve 450 dhe 500 popujt germanë: anglët, saksonët dhe jutët sulmonin provincën romake, Britaninë, dhe pushtuan territorin në jug të Fortit (atyre u bën ballë vetëm disa enklava malore perendimore).
KOSOVA SOT 11 prill 2007 : E mërkurë redaktoni
KOSOVA SOT 17 prill 2007 : E martë redaktoni
 • Aide hodhi poshtë spekulimet për angazhimin e tij në një mision të ri për Kosovën // RTK
 • Burns: SHBA dhe BE me vota të mjaftueshme për rezolutën e Kosovës // RTK
 • �Vetëvendosja� sërish shprehet kundër... // RTK
 • Liberalët e Britanisë dhe Holandës e mbështesin paravëninë, thotë Dedaj // RTK
 • Amerika mban zi pas masakrës në universitetin Virxhinia // RTK
 • Lidhja e Pensionistëve të Kosovës mbajti kuvendin e saj // RTK
 • Nis zyrtarizimi i gjuhës së shenjave në Kosovë // RTK
 • Interfax: Moska e hutuar nga deklaratat e e SHBA-ve // RTK
 • Ryker: Misioni faktmbledhës pritet të vijë javën e ardhshme // RTK
 • BSPK kërkon lirimin e lokaleve nga Ministria e Kulturës // RTK
 • Halsman: Misioni i KS në Kosovë nuk do të ndikojë në qëndrimin e Uashingtonit // RTK
 • Zyrtarët kinezë për vizitë dyditëshe në Beograd // RTK
 • Beogradi dëshiron Aiden si ndërmjetës të ri për Kosovën // RTK
 • Diskutohet projektrezoluta amerikane për pavarësinë e Kosovës // RTK
KOSOVA SOT 19 prill 2007 : E enjte redaktoni
 • SHBA do ta njohin pavarësinë menjëherë pas miratimit të rezolutës // RTK
 • Lantos: Gjitha bota duhet ta njoh Kosovën si një shtet të pavarur // RTK
 • Qeveria kërkon vazhdimin e hetimeve rreth ngjarjeve të 10 shkurtit // RTK
 • Shtetet e Bashkuara besojnë në Kosovën, thotë Kajdanow // RTK
 • Bakojanis thotë se BE-ja duhet të jetë unike në qëndrimin për Kosovën // RTK
 • Lordi Rasel Xhonston u rizgjodh raportues për Kosovën // RTK
 • Sejdiu dhe Shatri vizituan QKUK-në // RTK
 • Qeveria shqyrton mundësinë e subvencionimit të energjisë elektrike për konsumatorët familjarë // RTK
 • Tadiq: Serbia se pranon pavarësinë e Kosovës në asnjë formë // RTK
 • Një delegacion i Bashkësisë Islame niset për lobim në SHBA // RTK
 • Hoxha: Mungon vullneti politik për një sistem të mirëfilltë gjyqësor // RTK
 • Sejdiu: Qëndrimet e nënsekretarit Burns inkurajuese // RTK
 • Vetoja e Rusisë � lëvizje shumë e rrezikshme, thotë Server // RTK
 • Surroi i vlerëson pozitive iniciativat për reforma në UP // RTK
 • Kubis pas takimit me Rice thotë se Sllovakia do të koordinojë me BE-në qëndrimin për Kosovën // RTK
 • U përkujtua dëshmori Sali Çekaj // RTK
 • Haziri: Janë bërë të gjitha përgatitjet për raportim para misionit faktmbledhës // RTK
 • Holanda mbështet planin e Ahtisarit // RTK
 • Lavrov: Moska e mbështet Serbinë lidhur me Rezolutën 1244 // RTK
 • Kushtetuta, ligji për zgjedhjet dhe simbolet shtetërore vlerësohen si prioritete // RTK
 • Petriç: Pavarësia e mbikëqyrur zgjidhja e vetme realiste për Kosovën // RTK
 • Negociatat për statusin e Kosovës do të jenë të ndërlikuara, thotë Çurkin // RTK
 • Përkujtohet dëshmori Sali Çekaj // RTK
 • SHBA dhe BE do të bëjnë presion mbi Rusinë që ta pranojë planin e Ahtisarit // RTK
KOSOVA SOT 25 prill 2007 : E mërkurë redaktoni
 • Ministrat e Jashtëm të NATO-s të premten diskutojnë për Kosovën // RTK
 • Rice do të kërkojë nga Rusia të mos e kundërshtojë pavarësinë për Kosovën // RTK
 • Kryesia e Kuvendit sot diskuton mbi simbolet // RTK
 • Anulohet takimi i Grupit të Kontaktit për Kosovën // RTK
 • Delegacioni faktmbledhës takon drejtuesit e NATO-s dhe BE-së // RTK
 • Delegacioni i KS të premten në Kosovë, rusët shpallin të dështuara vlerësimet e OKB-së // RTK