Shqipëria veneciane

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Shqipëria veneciane (italisht:AlbaniaVeneta) është një koncept historiko-gjeografik,sepse është përdorur nga administrata veneciane që nga 15 shekulli për sundimet e e Republikës se Venedikut në tani në thelb Malit të Zi bregdetit Adriatik. Si Dalmacisë në veri të mëtejshme dhe Ishujt Jonianë në brigjet greke ishte Shqipëria veneciane një administrate autonome të udhëhequr nga një Provveditore stacionuar në Kotorr . Me kufij pjesërisht zhvendosur, zona ishte rreth Gjirit të Kotorrit 1420-1797 në posedim të Serenissima. Shqipëria ishte veneciane, me qytetet e fortifikuar bregdetare të saj një post të rëndësishëm kundër cënimit të Osmane bashku detin Adriatik bregdetit.