Dallime mes rishikimeve të "KF Prishtina"

Jump to navigation Jump to search
3 bytes removed ,  6 vjet më parë
v
rregullim i sintaksës
v (Fix)
v (rregullim i sintaksës)
 
== Historia ==
Klubi i Futbollit Prishtina, është klub me status të aksionarëve, por me përgjegjësi të kufizuara dhe i vetmi i këtij lloji në Kosovë. Është klubi me traditën më të lashtë në Kosovë.
 
Është themeluar në vitin 1922, për të pasur fillimisht emrin Gajret, Proleter, Kosovë etj., kurse pas luftës së dytë botërore e këndej njihet me emrin Prishtina dhe pa varësisht nga periudhat e kohës ka qenë një ndër klubet që më shumti ka ndikuar në rrjedhat e futbollit. Shumë herë kampion i Kosovës dhe anëtar i Ligës së Parë të ish Jugosllavisë.
 
Mëvetësimi i sportit të Kosovës, buron pikërisht nga ky klub në vitin 1991/92, për të qenë pishtar i idesë së vazhdimit të së luajturit futboll jashtë ligës së okupatorit. Pas luftës pozicionohet në stadiumin e qytetit dhe është riorganizuar pa ndërprerë.
 
Sot në stadium janë të vendosura karriget dhe reflektorët, për të qenë ambienti më i këndshëm futbollistik në Kosovë, kurse ditëve të fundit janë duke u bërë punimet rreth avancimit të infrastrukturës,
* '''[[Superliga e Kosovës]]'''
** '''Fitues (6): ''' 1999/2000, 2000/2001, 2003/2004, 2007/2008, 2008/09, 2011/12
 
* '''[[Kupa e Kosovës]]'''
** '''Fitues (2): ''' ........

Menyja e lëvizjeve