Jump to content

The Boys

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

The Boys është një serial televiziv satirik amerikan me superheronj, i zhvilluar nga Eric Kripke për Prime Video. Bazuar në librin komik me të njëjtin emër nga Garth Ennis dhe Darick Robertson, i cili u botua fillimisht nga DC Comics nën shtypjen e tyre të Wildstorm para se të kalonte në Dynamite Entertainment; tregon ekipin epimon të vigjilentëve ndërsa ata luftojnë individë të superfuqisë që abuzojnë me aftësitë e tyre. Në serial luajnë Karl Urban, Jack Quaid, Laz Alonso, Tomer Capon dhe Karen Fukuhara si vigjilentët titullarë, dhe Antony Starr, Erin Moriarty, Dominique McElligott, Chace Crawford, Jessie T. Usher dhe Nathan Mitchell si anëtarë të "The Seven", një grup zyrtar superheronjsh i drejtuar nga konglomerati Vought International.

Seriali u shfaq premierë më 26 korrik 2019.[1] Seriali ka marrë vlerësime për shkrimin e saj, historinë, humorin dhe performancat e kastit, veçanërisht Urban dhe Starr. Përpara premierës, Amazon rinovoi The Boys për një sezon të dytë, i cili u prezantua në 4 Shtator 2020.[2][3] Një sezon i tretë është porositur gjithashtu, dhe një seri spin-off është në zhvillim.[4][5]

Premisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

The Boys është vendosur në një univers ku individët e superfuqishëm njihen si heronj nga publiku i gjerë dhe punojnë për korporatën e fuqishme Vought International, e cila i shet dhe i moneton. Jashtë personazheve të tyre heroikë, shumica janë arrogantë dhe të korruptuar. Seriali përqendrohet kryesisht në dy grupe: the Seven, ekipi kryesor i superheronjve të Vought dhe Boys eponimë, vigjilentë që kërkojnë të rrëzojnë Vought dhe superheronjtë e tij të korruptuar.

The Boys drejtohen nga Billy Butcher, i cili përbuz të gjithë njerëzit e superfuqisë, dhe të Shtatët drejtohen nga Homelanderi narcizist dhe i dhunshëm. Në fillim të serialit, Boys u bashkohet Hughie Campbell pasi një anëtar i Seven vret aksidentalisht të dashurën e tij, ndërsa Seven u bashkohet me Annie Janar, një heroinë e re dhe shpresëdhënëse e detyruar të përballet me të vërtetën për ata që admiron. Anëtarët e tjerë të Shtatë përfshijnë Mbretëreshën e zhgënjyer Maeve, A-Train të varur nga droga, Të pasigurtin Deep, Black Noir misterioz dhe Supremacisten e bardhë Stormfront. Djemtë rrumbullakohen nga planifikuesi taktik Mother's Milk, specialisti i armëve Frenchie dhe subjektja e testit të superfuqishëm Kimiko. Mbikëqyrës i the Seven është ekzekutivi i Vought Madelyn Stillwell, i cili më pas do të pasohet nga publicisti Ashley Barrett.

Sezoni i parë përshkruan konfliktin fillestar midis Djemve dhe të Shtatëve, i cili motivohet nga Butcher duke besuar se Homelander shkaktoi zhdukjen e gruas së tij Becca. Ndërsa Homelander dhe Stillwell komplotojnë për të marrë mbështetjen e qeverisë për superheronjtë, Djemtë përpiqen t'i ndalojnë ata duke zbuluar sekretet e Vought. Fillimisht të pavetëdijshëm për përkatësitë e njëri-tjetrit, Hughie dhe Annie ngatërrojnë konfliktin kur hyjnë në një marrëdhënie romantike, pavarësisht mosbesimit të Butcher ndaj saj.

Në sezonin e dytë, Djemtë vazhdojnë përpjekjet e tyre për të mposhtur Vought, megjithëse ishin të kërkuar nga qeveria. Një zhvillim i ri në konflikt lind kur Butcher mëson se Vought po mban Becca-n rob me një djalë superfuqie të lindur nga Homelander. Ndërsa Butcher përpiqet të shpëtojë gruan e tij, Stormfront promovon mesazhin e saj të supremacisë së bardhë përgjatë të Shtatëve, duke kërkuar që Homelander të drejtojë superfuqinë drejt dominimit të botës.

Aktorët dhe personazhet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kryesore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Karl Urban si William "Billy" Butcher - Udhëheqësi i the Boys dhe ish operatori SAS i cili nuk u beson të gjithë individëve me superfuqi. Ai ka një urrejtje të veçantë ndaj Homelanderit, i cili beson se është përgjegjës për zhdukjen e gruas së tij.
 • Jack Quaid si Hugh "Hughie" Campbell Jr - Një anëtar civil i Djemve që bashkohet me grupin pasi e dashura e tij Robin vritet nga A-Train.
 • Antony Starr si John/Homelander - Lideri jashtëzakonisht i fuqishëm i të Shtatëve. Nën imazhin e tij publik si një hero fisnik, ai është narcisist, sadist dhe kujdeset pak për mirëqenien e atyre që ai pretendon të mbrojë.
 • Erin Moriarty si Annie Janar/Starlight - Një e krishterë e devotshme, superheroinë e ndriçuar dhe anëtare e të Shtatëve. Një nga individët e paktë të superfuqishëm të sinqertë për të ndihmuar publikun, ajo vë në dyshim besnikërinë e saj ndaj të Shtatëve, pasi mësoi karakterin e tyre të vërtetë.
 • Dominique McElligott si Maggie Shaw / Mbretëresha Maeve[6] - Një anëtare veterane e të Shtatëve me forcën e forcuar fizike dhe qëndrueshmërinë. Megjithëse dikur donte të mbronte jetën e pafajshme, ajo është zhgënjyer dhe vuan nga djegia.
 • Jessie T. Usher si Reggie Franklin / A-Train - Një anëtar i shpejtë i të Shtatëve. Ai është i vendosur të ruajë statusin e tij si shpejtësi më i shpejtë, duke rezultuar në varësinë e tij nga Kompleksi V.
 • Laz Alonso si Marvin T. Milk / Mother's Milk - Një anëtar i Djemve përgjegjës për organizimin dhe planifikimin e operacioneve të tyre. Më parë një mjek në Korporatat Detare të Shteteve të Bashkuara, ai motivohet nga babai i tij avokat duke punuar vetë për vdekje ndërsa përpiqej ta rrëzonte Vought.
 • Chace Crawford si Kevin Moskowitz / The Deep [7] - Një anëtar i Të Shtatë që zotëron aftësinë për të komunikuar me jetën ujore dhe për të marrë frymë nën ujë. Ai shikoi poshtë mbi nga anëtarët e tjerë nga shtatë për shkak të statusit të tij si të grupit shenjë hero ujore. Patton Oswalt shpreh gushën.
 • Tomer Capon si Serge / Frenchie - Një anëtar i Boys dhe trafikant ndërkombëtar armësh i aftë në municione, municione, infiltrim dhe komunikime. Pasi u detyrua të bashkohej për të mbrojtur miqtë e tij kriminelë, ai kërkon shpengim për krimet e tij të së kaluarës ndërsa luftonte me Vought.
 • Karen Fukuhara si Kimiko Miyashiro / Femra - Një anëtar memec i Djemve me forcë të shtuar dhe shërim rigjenerues. Injektuar në mënyrë të pavullnetshme me Përbërjen V si pjesë e një skeme për të krijuar terroristë të superfuqisë, ajo bashkohet me Djemtë pasi ta shpëtojnë atë.
 • Nathan Mitchell si Black Noir - Një anëtar i heshtur i Shtatë që zotëron forcë dhe shkathtësi mbinjerëzore dhe fsheh pamjen e tij fizike pas një kostum të errët.
 • Elisabeth Shue si Madelyn Stillwell (sezoni 1; sezoni i të ftuarve 2) - Nënkryetarja karizmatike, skematike e Hero Management në Vought International.
 • Colby Minifie si Ashley Barrett (sezoni 2 – pranishëm; sezoni i përsëritur 1) - Një publicist për Vought International i cili më vonë bëhet pasardhësi i Stillwell.
 • Aya Cash si Klara Risinger / Liberty / Stormfront (sezoni 2) - Subjekti i parë i suksesshëm i Kompleksit V dhe anëtar i The Seven me disa aftësi, përfshirë aftësinë për të shkarkuar energji djegëse nga duart e saj. Një ish naziste, ajo ka pikëpamje fanatike ndaj pakicave dhe individëve pa superfuqi. Cash (i cili është hebre) vuri në dukje në një intervistë se "sinqerisht, shkëmbimi gjinor (nga komiku) ishte një shqetësim më i vogël sesa fakti që unë po luaj një fanatik racist supremacist të bardhë", duke vërejtur se ajo në të vërtetë kishte marrë postë urrejtje në lidhje me portretizimin e saj të karakterit nazist. [8]

Episodikë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Simon Pegg si Hugh Campbell Sr. (sezoni 1) [9] - babai i Hughie. Ai kujdeset thellë për djalin e tij, por nuk beson se Hughie ka besimin të qëndrojë për veten e tij pasi nëna e tij braktisi çiftin. Pegg ishte frymëzimi vizual për Wee Hughie në serinë e librave komikë nga e cila është tërhequr seriali. [10]
 • Shaun Benson si Ezekiel (sezoni 1) - Një mbinjeri i krishterë homofobik me fuqi elastike, i cili është homoseksual edhe vetë .
 • Ann Cusack si Donna Janar - nëna e Starlight. Ajo e zbukuroi Annie që të ishte një superheron që nga fëmijëria, nga një mentalitet i ndërlikuar Princess-by-Proxy .
 • Jennifer Esposito si Susan Raynor (sezoni 1; sezoni i ftuar 2) - Nëndrejtori i CIA -s.
 • Jordana Lajoie si Cherie - ish-bashkëpunëtorja e krimit dhe e dashura e Frenchie, një specialist i armëve.
 • Malcolm Barrett si Seth Reed (sezoni 1; sezoni i ftuar 2) - Një shkrimtar i marrëdhënieve me publikun Vought.
 • Christian Keyes si Nathan Franklin (sezoni 1) - Vëllai dhe traineri më i madh i A-Train.
 • Shantel VanSanten si Becca Butcher (sezonet 1–2) - gruaja e Butcher, zhdukja e së cilës motivon betejën e tij kundër të Shtatë.
 • Nicola Correia-Damude si Elena - e dashura e Mbretëreshës Maeve.
 • Laila Robins si Grace Mallory (sezoni 2; sezoni i ftuar 1) - Ish-zv / drejtori i CIA-s dhe themeluesi jozyrtar i Boys.
 • Giancarlo Esposito si Stan Edgar (sezoni 2; sezoni i ftuar 1) - CEO i Vought International dhe eprori i Stillwell.
 • Claudia Doumit si Victoria "Vic" Neuman (sezoni 2) - Një kongresiste që kundërshton publikisht Vought dhe një Supe i cili fshehurazi përdor fuqitë e saj për të vrarë ata që flasin publikisht kundër Vought. [11] [12]
 • Langston Kerman si Shqiponja e Shigjetarit (sezoni 2) - Një superheron me temë harkut që prezanton Thellë në Kishën e Kolektivit.
 • Jessica Hecht si Carol Mannheim (sezoni 2) - "mësuesja" dhe terapistja e Shqiponjës së Shigjetarit që rekruton Thellë në Kishën e Kolektivit.
 • Abraham Lim si Kenji Miyashiro (sezoni 2) - vëllai i vogël i Kimiko që posedon aftësi telekinetike.
 • Cameron Crovetti si Ryan Butcher (sezoni 2) - djali i Becca dhe Homelander. Personazhi u portretizua më parë nga Parker Corno në sezonin e parë.
 • Goran Višnjić si Alastair Adana (sezoni 2) - Drejtuesi i Kishës së Kolektivit.

Mysafirë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prezantuar në sezonin 1[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Alex Hassell si Translucent (sezoni 1) - Një anëtar i Të Shtatë që mund të kthehet i padukshëm duke ndryshuar lëkurën e tij në një meta-material karboni të fortë me diamant që rrotullon dritën rreth tij.
 • Jess Salgueiro si Robin Ward (sezoni 1) - E dashura e Hughie e cila u vra nga A-Train në një ndikim me shpejtësi të lartë në episodin pilot. Ajo periodikisht bën paraqitje si një halucinacion të parë nga Hughie.
 • Mishka Thébaud si Shockwave (sezonet 1–2) - Një shpejtësi rivale e A-Train.
 • Dan Darin-Zanco si Doppelganger (seasons 1-2) - një shapeshifting Supe se punimeve Vought.
 • David Reale në rolin e Evan Lambert - Një shkrimtar i marrëdhënieve me publikun Vought së bashku me Seth.
 • Brittany Allen si Charlotte / Popclaw (sezoni 1) - Një aktore dhe superhero në një lidhje sekrete me A-Train.
 • Débora Demestre si Isadora (sezoni 1) - Projektuesi i kostumeve të Vought.
 • Brit Morgan si Rachel (sezoni 1) - motra e Beccës dhe kunata e Kasapit.
 • Haley Joel Osment si Charles / Mesmer (sezoni 1) - Një ish-super hero në Teenage Kix i cili mund të lexojë mendjet përmes kontaktit lëkurë me lëkurë.
 • Jackie Tohn si Courtenay (sezoni 1) - Një asistente e prodhimit të Vought.
 • John Doman si Jonah Vogelbaum (sezonet 1–2) - Shkencëtari Vought që krijoi dhe rriti Homelander në një laborator steril.
 • Alvina August si Monique (sezoni 1) - Gruaja e Nënës Qumësht dhe nëna e vajzës së tyre, Janine.
 • Brendan Beiser si Jeff (sezoni 1) - Një operativ i Vought që mbikëqyr të shtunën e Deep në Sandusky .
 • Nalini Ingrita si Janine (sezonet 1–2) - Vajza e Qumështit të Nënës dhe Monique.
 • Krishan Dutt dhe Samer Salem si Naqib (sezonet 1–2) - Një terrorist superfuqi me fuqi të bazuara në eksploziv. Dutt portretizoi personazhin në sezonin e parë dhe Salem luajti atë në të dytin.
 • Jim Beaver në rolin e këngëtarit Robert "Bob" - Sekretari i Mbrojtjes i SH.B.A. Emri i Beaver është një referencë për karakterin e tij Bobby Singer në serialin Supernatural të krijuar nga Kripke.

Jimmy Fallon, Mike Massaro, Billy Zane, Seth Rogen dhe Tara Reid shfaqen si vetvetja.

Prezantuar në sezonin 2[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • David Thompson si Gecko - Një ish-super hero me aftësi rigjeneruese dhe subjekt prove në Vought.
 • Chris Mark si Blindspot - Një superheron i verbër me super dëgjim që përpiqet të bashkohet me Shtatë.
 • Adrian Holmes si Dr. Park - Shefi i kompleksit në të cilin Becca po mbahet i burgosur.
 • PJ Byrne si Adam Bourke - Një regjisor filmi që drejton një film për Vought me protagonist të Shtatë me titull Agimi i Shtatë .
 • Dawnn Lewis si Valerie - Një dëshmitare e vrasjes raciste të Stormfront në vitet 1970.
 • Howard Campbell si Myron - vëllai i Valerie.
 • Katy Breier si Cassandra Schwartz - Një anëtare e Kishës së Kolektivit që bëhet gruaja e Thellë.
 • Shawn Ashmore si Lamplighter - Një ish-anëtar i Të Shtatë me pirokinesis .
 • Barbara Gordon në rolin e Judy Atkinson - halla e Kasapit që kujdeset për qenin e tij Terror.
 • Andrew Jackson si suxhuk dashurie - Një subjekt testimi i përbërë V me një penis parandjeshëm që mund të shtrihet në gjatësi të mëdha.
 • Jason Gray-Stanford si Dennis - Një burrë makinën e të cilit Butcher dhe Starlight e marrin për të çuar Hughie në spital.
 • Ess Hödlmoser si Cindy - Një lëndë provë Kompleksi telekinetik.
 • Michael Ayres si Jay - ish-bashkëpunëtori kriminal dhe shoku më i mirë i Francie-së i ndjerë.
 • John Noble si Sam Butcher - babai i larguar i Kasapit.
 • Lesley Nicol si Connie Butcher - nëna e Kasapit.

Kym Wyatt McKenzie dhe Birgitte Solem portretizojnë Butcher dhe Stillwell në një reagim të vdekjes së këtij të fundit. Greg Zajac, Anthony Lake dhe Dylan Moscovitch luajnë imitues pornografikë të Homelander, Jack nga Jupiter dhe the Deep. Chris Hansen, Maria Menounos, Greg Grunberg, Nancy O'Dell, Katie Couric dhe Christopher Lennertz shfaqen si vetë.

Futur në filma të shkurtër[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • David S. Lee si Jock - Një ish Komando Detare Mbretërore dhe një mik i vjetër i Butcher të cilit ai i kërkon ndihmë.

Episodet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni Episodet Transmetimi origjinal
Transmetimi i parë Transmetimi i fundit
1 8 korrik 26, 2019 (2019-07-26) start
2 8 shtator 4, 2020 (2020-09-04) tetor 9, 2020 (2020-10-09)

Sezoni 1 (2019)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni 2 (2020)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni 3[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zhvillimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Midis 2008 dhe 2016, një adaptim filmik i The Boys kishte qenë në faza të ndryshme të zhvillimit si në Columbia Pictures ashtu edhe në Paramount Pictures.[13]

Më 6 Prill 2016, u njoftua se Cinemax po zhvillonte një adaptim të serive televizive të librit komik. Prodhimi ishte duke u zhvilluar nga Eric Kripke, Evan Goldberg dhe Seth Rogen . Kripke ishte vendosur të shkruante serialin ndërsa Goldberg dhe Rogen ishin vendosur të drejtonin. Prodhuesit ekzekutivë u raportuan të përfshinin Kripke, Goldberg, Rogen, Neal H. Moritz, Pavun Shetty, Ori Marmur, James Weaver, Ken Levin dhe Jason Netter. Garth Ennis dhe Darick Robertson u caktuan si producentë bashkë-ekzekutivë. Kompanitë e prodhimit të përfshira në seri përfshinin pikat Grey Pictures, Filmin Origjinal dhe Televizionin Sony Pictures.[13]

Më 8 nëntor 2017, u njoftua se Amazon Video i kishte dhënë produksionit një porosi seriali për një sezon të parë të përbërë nga tetë episode. Seriali thuhet se ishte në zhvillim në Amazon për disa muaj përpara njoftimit të porosisë së serisë. Wasshtë raportuar gjithashtu se ekipi krijues i njoftuar më parë ishte ende i bashkangjitur në seri. [14] [15] [16]

Kripke dëshironte të mbante një sens të realitetit në shfaqje dhe t'i mbante shkrimtarët të disiplinuar të vendosur: "Çdo gjë që del nga ky ilaç është e vlefshme dhe çdo gjë që nuk lejohet ta bëjmë". Ai nuk donte të binte në konventën e tepruar të vrasjes së personazheve femra për të motivuar heronjtë dhe gjithashtu pa një mundësi për të befasuar lexuesit e komikëve duke ndryshuar historinë e gruas së Butcher Becky. [17]

Më 30 Prill 2018, u njoftua që Dan Trachtenberg do të drejtojë episodin e parë të serialit. Ai zëvendëson Seth Rogen dhe Evan Goldberg të cilët braktisën shkollën për shkak të konflikteve në planifikim. [18]

Përpara premierës së serialit, më 19 korrik 2019, u njoftua se Amazon Video kishte rinovuar serialin për një sezon të dytë. [2] Tetë skenarët për sezonin e dytë u përfunduan në nëntor 2019. [19]

Përpara premierës së sezonit të dytë, më 23 korrik 2020, Amazon rinovoi serialin për një sezon të tretë në aftershow të organizuar nga Aisha Tyler për San Diego Comic-Con @ Home . [4] Sezoni i tretë filloi xhirimet në fillim të vitit 2021 me një datë të panjohur lëshimi. [20]

Aktrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Xhirimet e serialit në sheshin Pecaut në Toronto

Më 18 dhjetor 2017, u njoftua se Erin Moriarty është hedhur në rolin kryesor të Annie Janar / Starlight . [21] Më 17 janar 2018, u raportua se Antony Starr, Dominique McElligott, Chace Crawford, Jessie Usher dhe Nathan Mitchell ishin bashkuar me kastin kryesor. [22] Në Mars 2018, u njoftua se Laz Alonso, Jack Quaid dhe Karen Fukuhara ishin hedhur në role të rregullta në seri. [23] [24] [25] Më 5 Prill 2018, u raportua se Karl Urban ishte përzgjedhur në rolin kryesor të serialit të Billy Butcher. [26] Më 16 maj 2018, u njoftua se Elisabeth Shue ishte hedhur në rolin e rregullt të serialit të Madelyn Stillwell. [27] Më 25 qershor 2018, u raportua se Tomer Kapon ishte bashkuar me kastin kryesor në rolin e Frenchie. [28] Më 30 gusht 2018, u njoftua se Jennifer Esposito ishte hedhur në rolin e përsëritur të Agjentes së CIA-s Susan Raynor. [29] Më 5 tetor 2018, u njoftua gjatë Komikes vjetore të New York Comic Con se Simon Pegg ishte hedhur në rolin e babait të Hughie. [30] Sipas artistit Robertson, Hughie ishte tërhequr në komike për t'i ngjarë Pegg pasi pa Pegg në sitcom Spaced, por Pegg mendoi se ai ishte shumë i moshuar për të luajtur rolin e Hughie në seritë televizive. [31]

Më 5 shtator 2019, Goran Višnjić dhe Claudia Doumit u morën në role të përsëritura për sezonin e dytë. [12] Një muaj më vonë, Patton Oswalt u shpall në një rol të papërcaktuar. [32] Aya Cash u konfirmua se po portretizonte superheroin Stormfront në Mars 2020 pas negociatave të kontratës që filluan kur u njoftua sezoni i dytë. [2] [33] Më 10 gusht, 2020, u raportua se Shawn Ashmore u hodh si Lamplighter për sezonin e dytë. [34] Një javë më vonë, Jensen Ackles u bashkua me kastin për sezonin e tretë si Soldier Boy . [35] Më 30 tetor 2020, Claudia Doumit u promovua si një serial i rregullt për sezonin e tretë. [11]

Xhirimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Xhirimi kryesore për sezonin e parë filloi më 22 maj 2018, në Toronto dhe ishte planifikuar të zgjaste deri më 25 shtator 2018. [14] [18] [36] Fotografi kryesore për sezonin e dytë u zhvillua nga 17 qershor deri më 13 nëntor 2019, në Toronto. [37] Xhirimet për sezonin e tretë filluan më 24 shkurt 2021 dhe është planifikuar të përfundojnë në Shtator 2021. [38]

Muzika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muzika për The Boys u krijua nga Christopher Lennertz . [39]All music composed by Christopher Lennertz.

# Titulli Gjatësia
1. "Translucent Alive"   1:15
2. "Truck Robbery"   1:34
3. "Butcher"   2:39
4. "Starlight"   1:17
5. "On the Trail"   0:55
6. "Homelander and Stillwell"   2:16
7. "Race of the Century"   1:04
8. "Boys Arrive"   1:19
9. "Hughie Stalls Starlight"   1:23
10. "Maeve Spars"   0:37
11. "Start the Race"   2:00
12. "Popclaw Climaxes"   0:56
13. "Hijacking"   2:45
14. "Kidnapping Translucent"   1:10
15. "Ass Bomb"   2:42
16. "Translucent Explodes"   4:06
17. "Hughie Trashes Room"   1:29
18. "Translucent Visits Hughie"   1:13
19. "Planting Bug Plan"   0:51
20. "Dock Patrol"   1:50
21. "I'm the Hero"   3:15
22. "Vought"   1:14
23. "Starlight Teams Up"   0:43
24. "Frenchie's First Kill"   1:35
25. "Homelander's Speech"   1:42
26. "Butcher's Pep Talk"   2:28
27. "Rescue the Female"   1:35
28. "Frenchie Lost Female"   1:46
29. "Dead Shooter"   0:57
30. "Hospital Shootout"   1:12
31. "Graveside Sledgehammer"   2:24
32. "Maeve's Girlfriend"   1:57
33. "NICU"   0:51
34. "Tent Confrontation"   1:22
35. "Starlight's Speech"   2:13
36. "Come In"   1:50
37. "Black Knight Not"   1:07
38. "Kimiko's Backstory"   1:20
39. "Subway Chase"   1:01
40. "Mesmer and Homelander"   1:36
41. "The Mesmerizer"   0:30
42. "Butcher Tells Hughie"   1:53
43. "Hughie Kisses Starlight"   1:03
44. "Robin's Memory"   2:02
45. "SBS"   2:09
46. "Always a Choice"   2:39
47. "Supe Terrorist"   1:36
48. "A-Train Shows Up"   1:34
49. "Shoot Out"   2:49
50. "I Got Teddy"   2:40

Publikimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 26 shtator 2018, u publikua posteri zyrtar i serialit. [40] Më 5 tetor 2018, së bashku me panelin e serialit në New York Comic Con vjetor, u publikua një reklamë promovuese për serinë. [41] Më 24 janar 2019, një tjetër promovues u publikua përmes llogarisë zyrtare të Seth Rogen në Twitter. [42] Seriali u shfaq premierë më 26 korrik 2019, pasi u publikua një tjetër shfaqje. [1] Më 22 korrik, Slipknot lëshoi një single të ri të quajtur " Solway Firth " me një video muzikore shoqëruese e cila përmbante klipe dhe audio nga shfaqja. [43] Më 26 qershor 2020, u njoftua që sezoni dy do të debutonte në 4 shtator, 2020, me 3 episodet e para të disponueshme menjëherë dhe pjesa tjetër debutonte në baza javore. [3] Rimorkio zyrtare e sezonit të dytë u publikua më 4 gusht, 2020. [44]

Një film shoqërues i shkurtër me titull Butcher i vendosur midis sezonit të parë dhe të dytë u lansua në 10 Shtator, 2020, me Karl Urban që përsëriste rolin e tij si Billy Butcher. Personazhet nga The Boys gjithashtu u shfaqën në një episod të Death Battle të sponsorizuar nga Prime Video, i cili u publikua në 17 Shtator, 2020. [45] [46]

Pritja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni 1[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rotten Tomatoes, sezoni i parë mban një vlerësim miratimi prej 84% bazuar në 101 vlerësime, me një vlerësim mesatar prej 7.65 / 10. Konsensusi kritike Faqja e internetit e lexon, "Edhe pse shikuesve largësi mund të ndryshojnë, The Boys ' dhunshme dhe gatishmërinë për t'u angazhuar në rëndë, tema relevante janë të sigurt për të kënaqur ata që duke kërkuar për një grup të ri të antiheroes për rrënjë për të." [47]Metacritic, ai ka një rezultat mesatar të ponderuar prej 74 nga 100, bazuar në vlerësimet nga 19 kritikë, duke treguar "vlerësime përgjithësisht të favorshme". [48]

Christopher Lawrence i Las Vegas Review-Journal shkruajti: "Të parespektueshëm, me cinizëm të lezetshëm, The Boys ndjek lakminë dhe korrupsionin prapa kompleksit industrial super-hero". [49] Matthew Gilbert nga Boston Globe shkroi: "Kast është i mirë, veçanërisht Shue, i cili është mjaft i efektshëm; Quaid, budallallëqet neurotike, por trima të të cilit janë të dashur; dhe Urban, i cili është udhëzuesi gonzo i Hughie." [50] Kristy Puchko në IGN i jep episodit të parë një rezultat prej 7.2 / 10 dhe vlerëson sesi historia vjen nga komikët, por me ndryshime të zgjuara. Puchko vlerëson kastin, veçanërisht "Moriarty sjell një nuancë në performancën e saj që refuzon të lejojë Starlight të ndihet si një vajzë dy-dimensionale. Ajo nuk është naive. Ajo është shpresëdhënëse. Dhe ajo është një luftëtare. Djemtë i bëjnë të gjitha ato të qarta në mënyrë të shkurtër ".

Liz Shannon Miller i AV Club shkruajti: " Karl Urban dëshmon se është një interpretues i përkushtuar plotësisht si Billy Butcher, përkushtimi i të cilit për të hequr" supe "sigurisht që ka një avantazh personal, por përsëri, kur të shihni se çfarë burrat pëlqejnë të rreme dhe Homelander-i i keq ( Antony Starr ) po merren me kuptimin që ai i ka kushtuar jetën e tij për të hequr kauzën ". [51]

Sezoni 2[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Rotten Tomatoes, sezoni i dytë mban një vlerësim miratimi prej 97% bazuar në 97 vlerësime, me një vlerësim mesatar prej 8.03 / 10. Konsensusi kritik i faqes në internet thotë, " Djemtë shfaqen duke u lëkundur në një sezon të shkëlqyeshëm të dytë që gërmon më thellë në personazhet e tij të komplikuar dhe rrit aksionin e veprimit pa tërhequr asnjë nga grushtat e saj kritikë social". [52] Në Metacritic, sezoni ka një rezultat mesatar të ponderuar prej 80 nga 100, bazuar në 15 kritikë, duke treguar "vlerësime përgjithësisht të favorshme". [53]

Eric Deggans i NPR e përshkroi sezonin e dytë si "një punë të mrekullueshme subversive, argëtuese cinikisht". [54]

Në Amazon, sezoni 2 i serialit pa bombardimin fillestar të rishikimit të audiencës me 49% të 1400 vlerësimeve të mbetura deri më 6 shtator, 2020, duke siguruar një vlerësim me një yll, shumica e të cilave vlerësuan episodet e disponueshme, por kritikuan orarin e lëshimeve javore të Amazon. [55]

Në 1-rë Çmimet Super të Kritikëve, seriali mori pesë nominime: Seriali më i mirë Superhero, Aktori më i mirë në një Serial Superhero (Starr, Urban), Aktorja më e mirë në një Seri Superhero (Cash) dhe Njeriu më i mirë në një Seri (Starr), [56] përfshirë plotësisht zhanrin e tij në këtë ngjarje.

Shikimi i audiencës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në tetor 2019, Nielsen njoftoi se kishte filluar ndjekjen e shikueshmërisë së programeve Amazon Prime. Thoshte se Djemtë kishin tërhequr 8 milion shikues gjithsej në 10 ditët e para të daljes, duke e bërë atë një nga programet origjinale më të suksesshme në Amazon Prime. [57]

Çmime dhe nominime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Çmimi Kategoria I nominuari Rezultati Ref.
2020 Çmimet Emmy të Arteve Krijuese Primetime Redaktimi i shquar i zërit për një seri komedi ose dramë (një orë) style="background: #FDD; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="no table-no2"|Kandidat/e [58]
2021 Zgjedhja e Kritikëve Super Çmime Seriali më i mirë Superhero style="background: #99FF99; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="yes table-yes2"|Fitues/e [59]
Aktori më i mirë në një serial Superhero style="background: #99FF99; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="yes table-yes2"|Fitues/e
style="background: #FDD; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="no table-no2"|Kandidat/e
Aktorja më e mirë në një serial Superhero style="background: #99FF99; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="yes table-yes2"|Fitues/e
Njeriu më i mirë në një seri style="background: #99FF99; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="yes table-yes2"|Fitues/e
Çmimet e Sportit të Shkrimtarëve të Amerikës Televizioni: Seriale Dramatike style="background: #FDD; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="no table-no2"|Kandidat/e [60]
Çmimet Saturn Seriali më i mirë televiziv Superhero style="background: #FFD; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="partial table-partial"|Në pritje [61]
Performanca më e mirë nga një Aktor i Ri në një Seri Televizive style="background: #FFD; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="partial table-partial"|Në pritje

Spin-off[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Spin-off i G-Men[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 24 shtator, 2020, u njoftua se një spin-off i përqendruar në një kolegj superhero ishte gjurmuar shpejt në zhvillim pas suksesit të vlerësimeve të sezonit të dytë të serialit. E përshkruar si "pjesë e kolegjit, pjesë e Hunger Games ", spin-off do të vendoset "... në kolegjin e vetëm të Amerikës ekskluzivisht për super-hero të rinj të rritur (dhe të drejtuar nga Vought International), [spin-off] është përshkruar si një serial i parespektueshëm, i vlerësuar me R, që eksploron jetën e Supeve hormonale, konkurruese ndërsa ata vënë në provë kufijtë e tyre fizikë, seksualë dhe moralë, duke konkurruar për kontratat më të mira në qytetet më të mira ". [5] Më 2 tetor 2020, Kripke deklaroi se seriali do të përqendrohej në ekipin G-Men nga seriali komik i përmendur në sezonin e parë, një parodi e X-Men . [62] Në Mars 2021, Lizze Broadway, Jaz Sinclair, Shane Paul McGhie, Aimee Carrero dhe Maddie Phillips u hodhën në rolin kryesor. [63] [64] [65]

Supe Porn[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 3 tetor 2020, Eric Kripke konfirmoi që skenat filmike superhero pornografike në univers për pak kohë u shfaqën në sezonin e dytë Episodi i Djemve "Butcher, Baker, Shandick Maker " ishte prodhuar plotësisht, duke shprehur interes për t'i lëshuar ata nën emrin Supe Porno në faqen e internetit me të njëjtin emër, regjistruar në Sony Pictures, [66] si dhe zyrtarisht duke kërkuar Seth Rogen, Evan Goldberg, Antony Starr dhe ndjekësit e tjerë të faqes së tij në Twitter që të bashkohen me të në peticionin Prime Video dhe Amazon Studios për të lejuar seritë e mundshme të internetit që do të ngarkohen.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 

 1. ^ a b Petski, Denise (17 prill 2019). "'The Boys' Trailer: First Look At Amazon's Superhero Drama Series". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 17 prill 2019.
 2. ^ a b c Petski, Denise (19 korrik 2019). "'The Boys' Renewed For Season 2 By Amazon; Aya Cash Closes Deal As Stormfront". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 19 korrik 2019.
 3. ^ a b Gelman, Vlada (26 qershor 2020). "The Boys Gets Season 2 Premiere Date". TVLine (në anglisht). Marrë më 26 qershor 2020.
 4. ^ a b White, Peter (23 korrik 2020). "'The Boys' Renewed At Amazon For Season 3, Streamer Sets Aisha Tyler-Hosted Aftershow – Comic-Con@Home". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 23 korrik 2020.
 5. ^ a b Andreeva, Nellie (24 shtator 2020). "'The Boys' Spinoff Put On Fast-Track Development At Amazon Following Mothership's Record Season 2 Launch". Deadline Hollywood (në anglishte amerikane). Marrë më 24 shtator 2020.
 6. ^ "Watch The Boys - Season 2". Prime Video (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 shtator 2020. Marrë më 9 shtator 2020.
 7. ^ Romano, Nick (9 tetor 2020). "How The Boys season 2 crafted its gutsiest season yet". EW.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 10 tetor 2020. Marrë më 10 tetor 2020.
 8. ^ Romero, Ariana (2 tetor 2020). "Aya Cash Plays A White Supremacist Monster On The Boys. Don't Confuse It With Real Life". Refinery29 (në anglisht). Marrë më 12 tetor 2020.
 9. ^ Radish, Christina (17 mars 2020). "Simon Pegg on New Indie 'Lost Transmissions', Plus 'Star Trek' & 'Mission: Impossible' Futures". Collider.com (në anglisht). Marrë më 28 maj 2020. Are you a part of Season 2 of The Boys, at all? PEGG: No. They got me out of the way. I did my little bit. It was very fun to do that show. I was pleased to be a part of it.
 10. ^ Johnston, Rich (5 tetor 2018). "Simon Pegg, The Inspiration For Wee Hughie in The Boys, Will Play His Father". BleedingCool.com (në anglisht). Marrë më 29 korrik 2019.
 11. ^ a b Petski, Denise (30 tetor 2020). "'The Boys' Ups Claudia Doumit & Colby Minifie To Series Regulars For Season 3". Deadline Hollywood (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 30 tetor 2020. Marrë më 30 tetor 2020.
 12. ^ a b Petski, Denise (5 shtator 2019). "'The Boys': 'Timeless' Alums Goran Visnjic & Claudia Doumit To Recur On Season 2 Of Amazon Series". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 7 shtator 2019.
 13. ^ a b Andreeva, Nellie (6 prill 2016). "'The Boys' Drama Based On Comic Book Set At Cinemax With Seth Rogen, Evan Goldberg, Eric Kripke, Original Film & Sony". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 11 mars 2018.
 14. ^ a b Andreeva, Nellie (8 nëntor 2017). "Amazon Orders 'The Boys' Superhero Drama Series Based On Comic From Eric Kripke, Evan Goldberg & Seth Rogen". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 11 mars 2018.
 15. ^ Turchiano, Danielle (8 nëntor 2017). "Amazon Greenlights Eric Kripke's Superhero Drama 'The Boys'". Variety (në anglisht). Marrë më 11 mars 2018.
 16. ^ Barsanti, Sam (8 nëntor 2017). "Amazon picks up The Boys comic adaptation from Seth Rogen and Evan Goldberg". The A.V. Club (në anglisht). Marrë më 11 mars 2018.
 17. ^ Romano, Nick. "'The Boys' showrunner unpacks THAT cliffhanger, surprise cameos, and season 2 plans". Entertainment Weekly (në anglisht). Kripke wanted to also avoid 'fridging,' which sees women being killed off as motivation for male heroes.
 18. ^ a b Petski, Denise (30 prill 2018). "'The Boys': Dan Trachtenberg To Direct First Episode Of Superhero Drama Series For Amazon". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 30 prill 2018.
 19. ^ "The Boys". Writers Guild of America West (në anglisht). Marrë më 17 shkurt 2020.
 20. ^ March 2021, Bradley Russell 04. "The Boys season 3: Release date, cast, story, and everything else we know". Total Film (në anglisht). Marrë më 23 mars 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Emra shifrorë: lista e autorëve (lidhja)
 21. ^ Andreeva, Nellie; Petski, Denise (18 dhjetor 2017). "'The Boys': Erin Moriarty Cast In Amazon's Superhero Drama Series Based On Comic Book". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 11 mars 2018.
 22. ^ Andreeva, Nellie (17 janar 2018). "'The Boys': Antony Starr, Chace Crawford, Dominique McElligott & Jessie Usher Cast In Amazon's Superhero Drama Series". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 11 mars 2018.
 23. ^ Andreeva, Nellie (6 mars 2018). "'The Boys': Laz Alonso To Co-Star In Amazon Superhero Series". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 11 mars 2018.
 24. ^ Andreeva, Nellie (6 mars 2018). "'The Boys': Jack Quaid To Star In Amazon Superhero Series". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 11 mars 2018.
 25. ^ Petski, Denise (21 mars 2018). "'The Boys': 'Suicide Squad's Karen Fukuhara Cast In Amazon's Superhero Drama Series". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 21 mars 2018.
 26. ^ Andreeva, Nellie (5 prill 2018). "'The Boys': Karl Urban To Play Lead Billy Butcher In Amazon's Superhero Series". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 5 prill 2018.
 27. ^ Andreeva, Nellie (16 maj 2018). "'The Boys': Elisabeth Shue To Co-Star In Amazon Superhero Series". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 16 maj 2018.
 28. ^ Petski, Denise (25 qershor 2018). "'The Boys': Tomer Capon To Play Frenchie In Amazon's Superhero Drama Series". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 25 qershor 2018.
 29. ^ Petski, Denise (30 gusht 2018). "'The Boys': Jennifer Esposito Cast In Amazon's Superhero Drama Series". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 30 gusht 2018.
 30. ^ Patten, Dominic (5 tetor 2018). "Simon Pegg Joins Amazon's 'The Boys'; Makes Surprise On-Stage Appearance – New York Comic Con". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 5 tetor 2018.
 31. ^ Longridge, Chris (26 korrik 2019). "Why *that* cameo in Amazon's The Boys is more significant than it looks". Digital Spy (në anglisht).
 32. ^ Yang, Rachel (18 tetor 2019). "Patton Oswalt joins Amazon's The Boys season 2 in secret role". Entertainment Weekly (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 20 dhjetor 2020. Marrë më 20 mars 2020.
 33. ^ Romano, Nick (9 mars 2020). "Stormfront strikes The Boys in exclusive season 2 first look". Entertainment Weekly (në anglisht). Marrë më 8 prill 2020.
 34. ^ Mitovich, Matt Webb (10 gusht 2020). "The Boys Season 2: Shawn Ashmore to Play Lamplighter — See First Photo". TVline (në anglisht). Marrë më 10 gusht 2020.
 35. ^ Webb Mitovich, Matt (17 gusht 2020). "Jensen Ackles Joins The Boys Season 3 as 'The Original Superhero'". TVLine (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 17 gusht 2020. Marrë më 17 gusht 2020.
 36. ^ "In Production: Toronto and Ontario". What's Filming? (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 17 korrik 2018. Marrë më 16 korrik 2018.
 37. ^ "Current Productions". IATSE 873 (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 nëntor 2019. Marrë më 1 nëntor 2019.
 38. ^ "Current Productions". IATSE 873 (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 8 tetor 2020. Marrë më 8 tetor 2020. {{cite web}}: Mospërputhje stampash kohore te |archive-date= / |archive-url=; sugjerohet 7 tetor 2020 (Ndihmë!)
 39. ^ "The Boys (Music from the Amazon Original Series)". Amazon Music (në anglisht). 26 korrik 2019. Marrë më 2 shtator 2020.
 40. ^ Trumbore, Dave (26 shtator 2018). "First Poster for Amazon's 'The Boys' Recreates the Classic Comic Book Cover". Collider (në anglisht). Marrë më 6 tetor 2018.
 41. ^ Gelman, Vlada (5 tetor 2018). "Amazon's The Boys Give Unfiltered Opinion on Superhero 'Seven' — Watch". TVLine (në anglisht). Marrë më 6 tetor 2018.
 42. ^ Trumbore, Dave (24 janar 2019). "First Trailer for 'The Boys' Arrives at Long Last". Collider (në anglisht). Marrë më 24 janar 2019.
 43. ^ "Watch Slipknot Debut A Heavy-Metal Anthem For Amazon's 'The Boys'". UPROXX (në anglisht). 22 korrik 2019. Marrë më 29 shtator 2019.
 44. ^ Gelman, Vlada (4 gusht 2020). "The Boys Season 2 Trailer: Aya Cash's Supe Makes an Enemy of Homelander". TVLine (në anglisht). Marrë më 4 gusht 2020.
 45. ^ "The Seven Battle Royale (The Boys)" (në anglisht). DEATH BATTLE!. 17 shtator 2020. Marrë më 17 shtator 2020 – nëpërmjet YouTube.
 46. ^ "BREAKDOWN: The Seven Battle Royale (The Boys)" (në anglisht). DEATH BATTLE!. 17 shtator 2020. Marrë më 17 shtator 2020 – nëpërmjet YouTube.
 47. ^ "The Boys: Season 1 (2019)". Rotten Tomatoes (në anglisht). Marrë më 17 gusht 2020.
 48. ^ "The Boys: Season 1 Reviews". Metacritic (në anglisht). Marrë më 5 janar 2020.
 49. ^ Lawrence, Christopher (24 korrik 2019). "New series 'The Boys,' 'Pennyworth' showcase comic books' versatility". Las Vegas Review-Journal (në anglisht).
 50. ^ Gilbert, Matthew (24 korrik 2019). "In 'The Boys,' there's no saving these narcissistic superheroes". BostonGlobe.com (në anglisht).
 51. ^ Miller, Liz Shannon. "It's fun playing with The Boys—too bad they don't have anything to say". TV Club (në anglisht). Marrë më 29 korrik 2019.
 52. ^ "The Boys: Season 2 (2020)". Rotten Tomatoes (në anglisht). Marrë më 13 dhjetor 2020.
 53. ^ "The Boys: Season 2 Reviews". Metacritic (në anglisht). Marrë më 9 tetor 2020.
 54. ^ Deggans, Eric (2 shtator 2020). "'The Boys' Return For A 2nd Season, Even More Twisted Than The 1st". NPR (në anglisht). Marrë më 2 shtator 2020.
 55. ^ Barnhardt, Adam (6 shtator 2020). "The Boys: Amazon Users Review Bombing Season 2 Because of Release Schedule". Comicbook.com (në anglisht). Marrë më 28 shtator 2020.
 56. ^ "Critics Choice Association Announces Inaugural 'Critics Choice Super Awards' Honoring Superhero, Science Fiction/Fantasy, Horror, Action, and Animation Movies and Series". Critics Choice Association (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 11 janar 2021. Marrë më 6 janar 2021.
 57. ^ Hayes, Dade (21 tetor 2019). "Amazon Prime Viewing Added To Nielsen, Which Reveals The Boys Numbers". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 28 shtator 2020.
 58. ^ "72nd Emmy Awards Nominees and Winners". The Emmys (në anglisht). Marrë më 26 shkurt 2021.
 59. ^ Millado, Nate. "Lights, Camera, Action!". CBS Watch (në anglisht). Marrë më 6 mars 2021.
 60. ^ "2021 Writers Guild Awards Nominees". The Writers Guild Awards (në anglisht). Marrë më 26 shkurt 2021.
 61. ^ Hipes, Patrick (4 mars 2021). "Saturn Awards Nominations: 'Star Wars: Rise Of Skywalker', 'Tenet', 'Walking Dead', 'Outlander' Lead List". Deadline Hollywood (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 7 mars 2021. Marrë më 7 mars 2021.
 62. ^ Maas, Jennifer (2 tetor 2020). "'The Boys' Supe College Spinoff Is 'Loosely Inspired' by 'X-Men' Parody From Comics, Eric Kripke Says". TheWrap (në anglishte amerikane). Marrë më 2 tetor 2020.
 63. ^ Andreeva, Nellie; Petski, Denise (11 mars 2021). "'The Boys' Spinoff Casts Its First Young Superhero – Lizze Broadway As Emma". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 11 mars 2021.
 64. ^ Andreeva, Nellie (11 mars 2021). "Jaz Sinclair To Star In 'The Boys' Spinoff For Amazon". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 11 mars 2021.
 65. ^ Andreeva, Nellie (19 mars 2021). "'The Boys' Spinoff Adds Shane Paul McGhie, Aimee Carrero & Maddie Phillips As Leads For Amazon". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 19 mars 2021.
 66. ^ Sony Pictures (3 tetor 2020). "'Supe Porn' Official website". Supe Porn (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 27 mars 2021. Marrë më 3 tetor 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]