Jump to content

Vendimi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Arkivi i filmit
Vendi i prodhimit Tiranë Shqipëri
Viti i prodhimit 1984
Koha (Zëri) - (PAL/DVD) 77:47
Gjuha origjinale Shqip
Ekipi realizues
Regjia Kristaq Dhamo
Skenari Spiro Dede
Neshat Tozaj
Muzika e filmit Kujtim Laro
Kameramani Pëllumb Kallfa
Drejtori artistik Bujar Barçe
Prodhuesi i filmit: Shqipëria e Re
Aktorë kryesorë
Kastriot Çaushi
Fane Bita
Eva Alikaj
Edmond Budina
Aktorët tjerë
Guljelm Radoja
Serafin Fanko
Bujar Lako
Ndriçim Xhepa


Filmi "Vendimi" është prodhuar nga Kinostudioja "Shqipëria e Re" në vitin 1984.

Regjisor: Kristaq Dhamo, Skenari Spiro Dede dhe Neshat Tozaj, Producent: Shqipëria e Re Muzika: Kujtim Laro

Aktorët në role[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Permbajtja e filmit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Maj 1942. Shqipëria ndodhet nën pushtimin fashist në luftën e Dytë Botërore. Pushtuesit po përpiqen me të gjtha mënyrat të zbulojnë drejtuesit e partisë komuniste të Shqipërisë dhe të fshijnë lëvizjen popullore për liri. Në këtë situate, komunistët përballen me detyrën e zbulimit të tradhëtarëve.