1989 në Shqipëri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
1989

Shqipëri
Dekadat:
Shih edhe:Ngjarje të tjera të vitit 1989
Lista e viteve në Shqipëri

Në vijim është lista e ngjarjeve që kanë ndodhur gjatë vitit 1994Republikën e Shqipërisë.

Udhëheqës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ngjarje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Sundimi komunist në Evropën Lindore shembet. Ramiz Alia sinjalizon ndryshime në sistemin ekonomik [1].
  • shtator - Alia, iu drejtuar Plenumit të Tetë të Komitetit Qendror, dhe u shpreh se ishin të nevojshme të bëhen ndryshime rrënjësore në sistemin ekonomik.

Lindje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vdekje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Albania timeline BBC, Kronologjia e ngjarjeve kryesore: 1989, news.bbc.co.uk

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]