Alexander Hleb

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Alexander Hleb
Hleb arsenal.jpg
Hleb duke luajtur me Arsenalin.
Të dhënat personale
Emri i plotë Aliaksandr Paulavich Hleb
Data e lindjes (1981-05-01) 1 Maj 1981 (36 vjeç)
Vendi i lindjes Minsk, Bjellorusia, Bashkimi Sovjetik
Gjatësia 1.85 m (6 ft 1 in) [1]
Pozita ne fushë Mesfushor–Sulmues / Sulmues Anësor
Informacionet për klubin
Klubi aktual BATE Borisov
Numri 15
Kariera në rini
1997–1998 Dinamo-Juni Minsk
1998–1999 BATE Borisov
Kariera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
1999–2000 BATE Borisov 25 (4)
2000–2001 VfB Stuttgart II 17 (1)
2000–2005 VfB Stuttgart 137 (13)
2005–2008 Arsenal 89 (7)
2008–2012 Barcelona 19 (0)
2009–2010 VfB Stuttgart (Huazim) 27 (0)
2010–2011 Birmingham City (Huazim) 19 (1)
2011 VfL Wolfsburg (Huazim) 4 (1)
2012 Krylia Sovetov Samara 8 (0)
2012– BATE Borisov 22 (3)
Ekipi kombëtar
2001– Bjellorusia 63 (6)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 07:45, 11 Shtator 2013 (UTC).

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 16 Tetor 2013

Alyaksandr Paulavich Hleb (lindur më 1 Maj 1981) është një futbollist bjellorusas i cili aktualisht luan me BATE BorisovPremier Leaguen Bjellorusase. Ai luan si mesfushor–sulmues por mund të luaj edhe në krahë të sulmit.

Ai e nisi karrierën e tij tek BATE Borisov në vitin 1999 përpara se të transferohej tek VfB Stuttgart dhe të luante atje për 5 vite, ai bëri dy hapa të mëdha në karrierën e tij ku është transferuar tek Arsenali dhe Barcelona.

Profili[redakto | redakto tekstin burimor]

I njohur që mund të luaj me dy këmbët, Hleb është lojtar me të cilin trajneri mund të planifikojë shumë taktika pasi që Hleb është shumë i mençur. Ai është Mesfushor por ai është shumë i rrezikshëm edhe në sulm. Ai është mësuar që gjithmonë të bëjë presion, është i fortë fizikisht dhe i shpejtë dhe ai mund të luajë në të të dy krahët, por mund të luajë edhe në qendër të mesfushës. Ai e analizon lojën shumë mirë dhe pason shumë mirë.

Karriera[redakto | redakto tekstin burimor]

Stuttgart[redakto | redakto tekstin burimor]

Arsenal[redakto | redakto tekstin burimor]

Barcelona[redakto | redakto tekstin burimor]

Krylia Sovetov Samara[redakto | redakto tekstin burimor]

Rikthimi tek BATE Borisov[redakto | redakto tekstin burimor]

Kombëtarja[redakto | redakto tekstin burimor]

Jeta Personale[redakto | redakto tekstin burimor]

Statistikat[redakto | redakto tekstin burimor]

Redaktuar më 5 Prill 2012 [2][3]

Performanca Liga Kupa Kupa e Ligës Kontinenti Total
Sezoni Klubi Liga Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola
Bjellorusia Liga Belarusian Cup Kupa e Ligës Europe Total
1998 Dinamo-Juni Minsk Liga e parë 11 1 11 1
1999 BATE Borisov Premier League 13 1 13 1
2000 12 3 12 3
Gjermania Liga DFB-Pokal DFB Ligapokal Europa Total
2000–01 Stuttgart Bundesliga 6 0 2 0 - 1 0 9 0
2001–02 32 2 3 0 - - 35 2
2002–03 34 4 2 1 - 8 3 44 8
2003–04 31 5 3 0 - 8 0 42 5
2004–05 34 2 3 2 - 8 0 45 4
Anglia Liga FA Cup Kupa e Ligës Europa Total
2005–06 Arsenal Premier League 25 3 1 0 3 0 10 0 39 3
2006–07 33 2 3 0 2 0 10 1 48 3
2007–08 31 2 2 0 1 0 8 2 42 4
Spanja Liga Copa del Rey Copa de la Liga Europa Total
2008–09 Barcelona La Liga 19 0 8 0 - 9 0 36 0
Gjermania Liga DFB-Pokal DFB Ligapokal Europa Total
2009–10 Stuttgart Bundesliga 27 0 1 0 - 8 1 36 1
Anglia Liga FA Cup Kupa e Ligës Europe Total
2010–11 Birmingham City Premier League 19 1 0 0 1 1 - 20 2
Gjermania Liga DFB-Pokal DFB Ligapokal Europe Total
2011–12 VfL Wolfsburg Bundesliga 4 1 0 0 - 0 0 4 1
Rusia Liga Kupa e Rusisë Premier League Cup Europa Total
2011–12 Krylia Sovetov Premier League 8 0 0 0 - - 8 0
Country Bjellorusia 36 5 36 5
Germania 168 14 14 3 - 33 4 215 21
Anglia 108 8 6 0 7 1 28 3 149 12
Spanja 19 0 8 0 - 9 0 36 0
Rusia 2 0 0 0 - 0 0 2 0
Total 333 27 28 3 7 1 70 7 438 38

Kombëtarja[redakto | redakto tekstin burimor]

Kombëtarja bjellorusase
Viti Ndeshje Gola
2001 1 0
2002 7 2
2003 3 0
2004 2 0
2005 8 1
2006 7 1
2007 10 0
2008 6 0
2009 5 1
2010 4 2
Total 53 6

Golat me Kombëtaren[redakto | redakto tekstin burimor]

# Data Vendi Kundërshtari Goli Rezultati Kompedicioni
1 17 Prill 2002 Stadion Oláh Gábor Út, Debrecen, Hungari Flamuri Hungaria 1 – 1 5–2 Ndeshje Miqësore
2 19 Maj 2002 Dynamo Stadium (Moscow) (1928), Rusi Flamuri Rusia 2 – 0 2–0 Kupa LG
3 9 Shkurt 2005 Dyskobolia Stadium, Grodzisk Wielkopolski, Poloni Flamuri Polonia 1 – 0 3–1 Ndeshje Miqësore
4 16 Gusht 2006 Dynama Stadium (Minsk), Bjellorusi Flamuri Andorra 1 – 0 3–0 Ndeshje Miqësore
5 1 Pril 2009 Almaty Central Stadium, Almaty, Kazakistan Flamuri Kazakistani 1 – 1 5–1 Botërori 2010 – Kualifikueset
6 3 Mars 2010 Antalya Atatürk Stadium, Antalya, Turqi Flamuri Armenia 2 – 1 3–1 Ndeshje Miqësore

Trofe[redakto | redakto tekstin burimor]

Arsenal Finalistë

BATE Borisov
VfB Stuttgart
Barcelona
Birmingham City

Trofe Personal[redakto | redakto tekstin burimor]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ "Alexander Paulavic Hleb". FC Barcelona. Marrë më 16 March 2011. 
  2. ^ "Alexander Hleb". Birmingham City FC. Marrë më 2 October 2011. 
  3. ^ "A. Hleb: Summary". Soccerway. Global Sports Media. Marrë më 23 December 2011.