Aremark

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Aremark (kthjellim).


Aremark
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Østfold
Kryeqëndra Fosby
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Tore Johansen (KrF)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°13′V 11°41′L / 59.217°V 11.683°L / 59.217; 11.683 (Aremark)Koordinatat: 59°13′V 11°41′L / 59.217°V 11.683°L / 59.217; 11.683 (Aremark)
Sipërfaqja 319 km2
Popullsia 1.437 banorë 2004
Dendësia 4,5 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Aremarking
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0719
Fosby is located in Norvegjia
Fosby
Fosby
Aremark – harta_foto
www.aremark.kommune.no

Aremark është një komunëqarkun Østfold, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 319 km² dhe popullsi 1437 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Aremark – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]