Marker (Norvegjia)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Marker (kthjellim).


Marker
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Marker (Norvegjia)

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Østfold
Kryeqëndra Ørje
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Stein Erik Lauvås (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°30′V 11°17′L / 59.500°V 11.283°L / 59.500; 11.283 (Marker)Koordinatat: 59°30′V 11°17′L / 59.500°V 11.283°L / 59.500; 11.283 (Marker)
Sipërfaqja 413 km2
Popullsia 3.409 banorë 2004
Dendësia 8,25 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Marking
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1924
Vendndodhja
Ørje is located in Norvegjia
Ørje
Ørje
Marker – harta_foto
www.marker.kommune.no

Marker është një komunëqarkun Østfold, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 413 km² dhe popullsi 3409 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Marker – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]