Halden

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Halden (kthjellim).


Halden
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Halden

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Østfold
Kryeqëndra Halden
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Per Kristian Dahl (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°7′V 11°28′L / 59.117°V 11.467°L / 59.117; 11.467 (Halden)Koordinatat: 59°7′V 11°28′L / 59.117°V 11.467°L / 59.117; 11.467 (Halden)
Sipërfaqja 642 km2
Popullsia 28.063 banorë 2007
Dendësia 43,71 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Haldenser ose Haldensar
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1119
Vendndodhja
Halden is located in Norvegjia
Halden
Halden
Halden – harta_foto
www.halden.kommune.no

Halden është një komunëqarkun Østfold, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 642 km² dhe popullsi 28063 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Halden – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]