Råde

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Råde (kthjellim).


Råde
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Østfold
Kryeqëndra Karlshus
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Kjell Løkke (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°20′V 10°51′L / 59.333°V 10.850°L / 59.333; 10.850 (Råde)Koordinatat: 59°20′V 10°51′L / 59.333°V 10.850°L / 59.333; 10.850 (Råde)
Sipërfaqja 119 km2
Popullsia 6.380 banorë 2004
Dendësia 53,61 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Rådesokning ose Råsokning
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 2020
Karlshus is located in Norvegjia
Karlshus
Karlshus
Råde – harta_foto
www.rade.kommune.no

Råde është një komunëqarkun Østfold, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 119 km² dhe popullsi 6380 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Råde – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]