Hvaler

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Hvaler (kthjellim).


Hvaler
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Østfold
Kryeqëndra Skjærhallen
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Eivind N. Borge (FrP)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°3′V 11°1′L / 59.050°V 11.017°L / 59.050; 11.017 (Hvaler)Koordinatat: 59°3′V 11°1′L / 59.050°V 11.017°L / 59.050; 11.017 (Hvaler)
Sipërfaqja 90 km2
Popullsia 3.694 banorë 2004
Dendësia 41,04 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Hvalersokning
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1743
Skjærhallen is located in Norvegjia
Skjærhallen
Skjærhallen
Hvaler – harta_foto
www.hvaler.kommune.no

Hvaler është një komunëqarkun Østfold, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 90 km² dhe popullsi 3694 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Hvaler – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]