Rakkestad

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Rakkestad (kthjellim).


Rakkestad
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Østfold
Kryeqëndra Rakkestad
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Peder Harlem (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°22′V 11°25′L / 59.367°V 11.417°L / 59.367; 11.417 (Rakkestad)Koordinatat: 59°22′V 11°25′L / 59.367°V 11.417°L / 59.367; 11.417 (Rakkestad)
Sipërfaqja 435 km2
Popullsia 7.232 banorë 2004
Dendësia 16,63 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Raksting
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1260
Rakkestad is located in Norvegjia
Rakkestad
Rakkestad
Rakkestad – harta_foto
www.rakkestad.kommune.no

Rakkestad është një komunëqarkun Østfold, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 435 km² dhe popullsi 7232 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]