Rygge

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Rygge (kthjellim).


Rygge
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Østfold
Kryeqëndra Rygge
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Inger-Lise Skartlien (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°22′V 10°42′L / 59.367°V 10.700°L / 59.367; 10.700 (Rygge)Koordinatat: 59°22′V 10°42′L / 59.367°V 10.700°L / 59.367; 10.700 (Rygge)
Sipërfaqja 74 km2
Popullsia 13.753 banorë 2004
Dendësia 185,85 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Ryggesokning
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0627
Rygge is located in Norvegjia
Rygge
Rygge
Rygge – harta_foto
www.rygge.kommune.no

Rygge është një komunëqarkun Østfold, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 74 km² dhe popullsi 13753 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Rygge – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]