Eidsberg

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Eidsberg (kthjellim).


Eidsberg
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Østfold
Kryeqëndra Mysen
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Knut Jørgen Herland (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°32′V 11°21′L / 59.533°V 11.350°L / 59.533; 11.350 (Eidsberg)Koordinatat: 59°32′V 11°21′L / 59.533°V 11.350°L / 59.533; 11.350 (Eidsberg)
Sipërfaqja 236 km2
Popullsia 10.121 banorë 2004
Dendësia 42,89 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Eidsberging
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1443
Mysen is located in Norvegjia
Mysen
Mysen
Eidsberg – harta_foto
www.eidsberg.kommune.no

Eidsberg është një komunëqarkun Østfold, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 236 km² dhe popullsi 10121 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]