Moss

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Moss (kthjellim).


Moss
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Moss

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Østfold
Kryeqëndra Moss
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Paul-Erik Krogsvold (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°27′V 10°42′L / 59.450°V 10.700°L / 59.450; 10.700 (Moss)Koordinatat: 59°27′V 10°42′L / 59.450°V 10.700°L / 59.450; 10.700 (Moss)
Sipërfaqja 63 km2
Popullsia 28.200 banorë 2006
Dendësia 447,62 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Mossing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1502
Vendndodhja
Moss is located in Norvegjia
Moss
Moss
Moss – harta_foto
www.moss.kommune.no

Moss është një komunëqarkun Østfold, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 63 km² dhe popullsi 28200 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Moss – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]