Bashkimi Evropian i Shahut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Bashkimi Evropian i Shahut (Anglisht: European Chess Union - ECU) është një shoqatë e pavarur e cila merret me mbrojtjen e interesave të shahut evropian. Bashkimi Europiane i Shahut ka selinë në Hunenberg, Zvicër.

Bashkimi Europian i Shahut është një shoqatë e pavarur e themeluar në vitin 1985 në Graz, Austri. ECU është organizata e vetme që ka të drejtë të organizojë kampionate të ndryshme europiane të shahut. Çdo vit ECU organizon më shumë se 20 ngjarje prestigjioze dhe kampionate. Bashkimi Evropian i Shahut ka 2.000.000 anëtarë zyrtarë brenda 54 Federatave. [1]

Federatat anëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Shqipëria Shqipëria – Federata Shqiptare e Shahut
 • Andora Andorra – Federació d'Escacs Valls d'Andorra
 • Armenia Armenia Armenia – Armenian Chess Federation - Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիա
 • Austria Austria Austria – Österreichischer Schachbund
 • Azerbajxhani Azerbajxhani Azerbaijan – Azərbaycan Şahmat Federasiyası
 • Bjellorusia Bjellorusia Belarus – Белорусская Федерация Шахмат
 • Belgjika Belgjika Belgium – Koninklijke Belgische Schaakbond / Fédération Royale Belge des Echecs / Königlicher Schachbund Belgien
 • Bosnja dhe Hercegovina Bosnja dhe Hercegovina Bosnia and Herzegovina – Šahovska unija Bosne i Hercegovine
 • Bullgaria Bullgaria Bulgaria – Bulgarian Chess Federation - Българска федерация по шахмат
 • Kroacia Kroacia Croatia – Croatian Chess Federation - Hrvatski šahovski savez
 • Qipro Qipro Cyprus – Κυπριακή Σκακιστική Ομοσπονδία
 • Republika Çeke Republika Çeke Czech Republic – Šachový svaz České republiky
 • Danimarka Danimarka Denmark – Dansk Skak Union
 • Britania e Madhe Anglia England – English Chess Federation (ECF)
 • Estonia Estonia Estonia – Eesti Maleliit
 • Faroe Islands – Talvsamband Føroya
 • Finlanda Finlanda Finland – Suomen Keskusshakkiliitto
 • Maqedonia e Veriut Maqedonia e Veriut – Шаховската федерација на Македонија
 • Franca Franca France – Féderation Française des Échecs
 • Gjeorgjia Gjeorgjia Georgia – საქართველოს ჭადრაკის ფედერაცია
 • Gjermania Gjermania Germany – Deutscher Schachbund
 • Greqia Greqia Greece – Ελληνική Σκακιστική Ομοσπονδία
 • Guernsey – Guernsey Chess Federation
 • Hungaria Hungaria Hungary – Magyar Sakkszövetség
 • Islanda Islanda Iceland – Skáksamband Íslands
 • flamuri Irlanda Ireland – Irish Chess Union
 • Izraeli Izraeli Israel – איגוד השחמט הישראלי
 • Italia Italia Italy – Federazione Scacchistica Italiana (FSI)
 • Jersey – Jersey Chess Federation
 • Kosova Kosova Kosova – Federata e Shahut e Kosovës
 • LettlandLetonia Letonia Latvia – Latvijas Šaha savienība
 • Lihtenshtajni Lihtenshtajni Liechtenstein – Liechtensteiner Schachverband
 • Lituania Lituania Lithuania – Lietuvos šachmatų federacijos
 • Luksemburgu Luksemburgu Luxemburg – Féderation Luxembourgeoise des Échecs
 • Malta Malta Malta – Il-Federazzjoni Maltija taċ-Ċess
 • Moldavia Moldavia Moldova – Federația de Șah a Republicii Moldova
 • Monaku Monako Monaco – Fédération Monégasque des Échecs
 • Montenegro – Šahovski savez Crne Gore / Шаховски савез Црне Горе
 • Netherlands – Koninklijke Nederlandse Schaakbond
 • Norvegjia Norvegjia Norway – Norges Sjakkforbund
 • Polonia Polonia Polonia – Polish Chess Federation - Polski Związek Szachowy
 • flamuri Portugalia Portugal – Federação Portuguesa de Xadrez
 • Rumania Rumania Romania – Federatia Romana de Sah
 • Rusia Rusia Russia – Russian Chess Federation - Российская Шахматная Федерация
 • San Marino – Federazione Sammarinese degli Scacchi
 • Skotlanda – Chess Scotland
 • Serbia Serbia Serbia – Šahovski savez Srbije - Шаховски савез Србије
 • Slovakia – Slovenský šachový zväz
 • Slovenia – Šahovska zveza Slovenije
 • Spanja Spanja Spain – Federacion Española de Ajedrez
 • Suedia Suedia Sweden – Sveriges Schackförbund
 • Switzerland – Fédération Suisse des Échecs / Schweizerischer Schachbund / Federazione Scacchista Svizzera / Federaziun Svizra da Schah / Swiss Chess Federation
 • Turqia Turqia Turkey – Turkish Chess Federation - Türkiye Satranç Federasyonu
 • Ukraina Ukraina Ukraine – Федерація шахів України
 • Wales – Welsh Chess Union

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ President's Office, ECU, marrë më 2015-04-02 Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]