Civeti i palmave dhëmbvogël

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Civeti i palmave dhëmbvogël
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor e
Unrecognized taxon (fix): Arctogalidia
Lloji:
Emri binomial
Arctogalidia trivirgata[1]
(Gray, 1832)
Nënllojet
 • A. t. trivirgata
 • A. t. bancana
 • A. t. fusca
 • A. t. inornata
 • A. t. leucotis
 • A. t. macra
 • A. t. major
 • A. t. millsi
 • A. t. minor
 • A. t. simplex
 • A. t. stigmaticus
 • A. t. sumatrana
 • A. t. tingia
 • A. t. trilineata
Small-toothed palm civet range

Civeti i palmave dhëmbvogël ( Arctogalidia trivirgata) , njohur gjithashtu si civeti i palmave me tre shirita është një civet palmash . Ai jeton në pyje të dendura të Azisë juglindore , nga rrethi Assam i Indisë deri në Indokina dhe gadishulli malajzian dhe në Sumatra, Bangka , Java, Borneo, dhe ishuj të shumtë të afërt të Indonezisë. [2]

Një gjini monotipike , Arctogalidia do të thotë 'ariu nuselal' (nga greqishtja e lashtë arkto- "ariu" + galidia " nuselal e vogël").

Civeti i palmave dhëmbvegël është viverrid i mesme nga standardet e familjes së tij, me masë prej 2.4 kg dhe me madhësi trupi prej 53 cm, një bisht prej 58 cm . Ka gëzof të shkurtër që në përgjithësi është i kuqrremt, ndërsa koka është një ngjyrë kafe më e errët gri. Muzgu i tij është kafe me një rrip të bardhë që shtrihet nga hunda në ballë. Pjesa e pasme ka tre vija të dallueshme kafe të zeza ose kafe të errëta që kalojnë përgjatë gjithë gjatësisë së trupit. Vetëm femrat kanë gjëndër aromë perineale, të vendosura afër vulvës.

Dieta është e larmishme , dhe zakonisht përbëhet nga insekte , gjitarë të vegjël , zogj , fruta , bretkosat dhe hardhuca . Përputhen me zakonet e civetve të palmave të tjera , ky lloji është e vetmuar, arboreal dhe kafshë nate. Periudha e saj e shtatëzanis është 45 ditë, dhe madhësia mesatare e lindjeve është 3, të cilat lindin në strofulla të bëra në pemë. Të rinjtë hapin sytë 11 ditësh. Mund të ketë dy lindje në vit dhe nuk ka një sezon të caktuar çiftëzimi. Mund të jetojë për 11 vjet. Kërcënohet kryesisht nga shpyllëzimi , siç janë shumë kafshë pyjore të Azisë Juglindore.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Wozencraft, W.C. (2005). "Species Arctogalidia trivirgata". përmbledhur nga Wilson, D.E.; Reeder, D.M (red.). Mammal Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference (bot. 3rd). Johns Hopkins University Press. fq. 549–550. ISBN 978-0-8018-8221-0. OCLC 62265494. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ a b Willcox, D.H.A.; Duckworth, J.W.; Timmins, R.J.; Chutipong, W.; Choudhury, A.; Roberton, S.; Long, B.; Hearn, A. & Ross, J. (2016). "Arctogalidia trivirgata". IUCN Red List of Threatened Species. 2016: e.T41691A45217378. Marrë më 30 tetor 2018. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)