Elite

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Elite
I njohur siÉlite
Gjinia
Krijuar nga
Luajnëshiko Lista e personazheve të "Elitës".
KompozitoriLucas Vidal
ShtetiSpanja Spanjë
Gjuha në prodhimin origjinalSpanjisht
Nr. i sezoneve7
Nr. i episodeve56 (lista e episodeve)
Prodhimi
Prodhuesit kryesor
 • Carlos Montero
 • Darío Madrona
 • Diego Betancor
 • Iñaki Juaristi
ProdhuesiFrancisco Ramos
Vendodhjet e prodhimitSierra de Guadarrama, Madrid
Kinematografia
 • Daniel Sosa Segura
 • Ricardo de Gracia
Montazhierët
 • Irene Blecua
 • Ascen Marchena
Vendosja e kameraveSingle-camera
Kohëzgjatja41–59 minuta
10–15 minuta (tregime të shkurtra)
Kompania e prodhimitZeta Producciones
Transmetimi
Programi origjinalNetflix
Transmetimi origjinal5 tetor 2018 (2018-10-05) –
tani (tani)
Kronologjia
Shfaqje të ngjashmeClass
Lidhje të jashtme
Elite në Netflix

Elite (spanjisht: Élite) është një serial televiziv spanjoll, drama adoleshentash, i krijuar për Netflix nga Carlos Montero dhe Darío Madrona. Seriali zhvillohet në Las Encinas, një shkollë e mesme elitare imagjinare dhe sillet rreth marrëdhënieve midis tre nxënësve të klasës punëtore të regjistruar në shkollë përmes një programi bursash dhe shokëve të tyre të pasur të klasës.

Elite eksploron koncepte dhe tema që lidhen me dramat e adoleshencës, por gjithashtu përmban çështje më progresive dhe anë të tjera të klisheve të saj. Këto përfshijnë shumë tema të ndryshme seksuale. Strukturisht, seriali përdor një komplot flash-përpara që përfshin një element misterioz, ku çdo sezon zhvillohet në dy afate kohore.

Sezoni i parë, i përbërë nga tetë episode, u publikua në Netflix më 5 tetor 2018. Ai mori vlerësime pozitive nga kritikët me shumë që e përshëndetën serialin si një "kënaqësi fajtore" dhe vlerësuan shkrimin, aktrimin dhe portretizimin e temave të pjekura. Në tetor 2018, seriali u rinovua për një sezon të dytë, i cili u publikua më 6 shtator 2019. Në tetor 2021, Netflix rinovoi serialin për një sezon të gjashtë, i cili u publikua më 18 nëntor 2022. [1] [2] Më 25 tetor, Netflix konfirmoi se shfaqja ishte rinovuar për një sezon të shtatë, i cili u shfaq premierë më 20 tetor 2023 me kthimin e yllit origjinal Omar Ayuso. [3] Më 19 korrik 2023, u njoftua se shfaqja do të merrte një sezon të tetë, [4] me veteranen e serialit Mina El Hammani që do të riprodhonte rolin e saj si Nadia Shana. Më 20 tetor 2023, Danna Paola deklaroi se ka shumë të ngjarë të kthehet në një farë kapaciteti si Lukresia për sezonin e tetë dhe të fundit të serialit.

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni 1[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi ndërtesa e tyre e shkollës shembet, tre miqve të klasës punëtore – Samuel, Nadia dhe Kristian – u ofrohen bursa në Las Encinas, shkolla private më ekskluzive në Madrid, Spanjë për të përfunduar vitin e tyre të parë. Bursat sponsorizohen nga kompania e ndërtimit që ka fajin për shembjen e shkollës. Në Las Encinas, të tre fillimisht përjashtohen nga studentë të pasur. Por ndërsa viti shkollor përparon, jetët e tyre ndërthuren në një përplasje stilesh jetese, pakënaqësie, zilie dhe tërheqjesh seksuale.

Sezoni 2[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas zbulimit të vrasjes, sezoni i dytë trajton çuarjen deri në zhdukjen e Samuelit. Sezoni fillon me studentët që kthehen në shkollë për herë të parë që nga vdekja e Marinës për të filluar vitin e tyre të fundit dhe shoqërohen nga tre studentë të rinj: Rebeka, Kajetana dhe Valerio, të cilët kanë të gjithë sekretet e tyre të errëta. Ata miqësohen me nxënësit e klasës së tyre ndërsa Samueli vazhdon me planin e tij për të pastruar emrin e vëllait të tij Nano, i cili u akuzua për vrasjen e Marinës. Ndërkohë, Polo tenton të vetëvritet për të pastruar ndërgjegjen e tij, por më në fund mëson të jetojë i lumtur me ndihmën e Kajetanës. Shëndeti mendor i Anderit përkeqësohet për shkak të barrës së mbajtjes së sekretit të Polos. Karla i behet te besoje se Samueli ka vdekur keshtu qe ajo rrefen krimin e Polos, Polo arrestohet, por lirohet dy jave me vone dhe kthehet ne shkolle.

Sezoni 3[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Studentët hyjnë në semestrin e fundit në Las Encinas. Në një komplot flash-përpara, studentët intervistohen për vdekjen e Polos gjatë festës së tyre të diplomimit. Polo dhe Kajetana janë lënë si të dëbuar nga bashkëmoshatarët e tyre, me përjashtim të Valerio. Samuel dhe Guzman vazhdojnë komplotin e tyre për të sjellë drejtësi për krimet e Polos. Lu dhe Nadia konkurrojnë për një bursë në Universitetin e Kolumbisë, duke i bërë të dy të krijojnë një miqësi të ndërsjellë. Ander diagnostikohet me leucemi dhe fillon kimioterapinë, duke shkaktuar fërkime mes tij dhe të dashurve të tij. Natën e diplomimit, në një hutim të dehur, Lu godet aksidentalisht me thikë Polo, i cili pengohet dhe bie për vdekje. Samuel, Guzman, Ander, Omar, Nadia, Karla, Valerio, Rebeka dhe Kajetana pranojnë të fshehin vrasjen. Në pamundësi për të gjetur një të dyshuar, vdekja e Polos përfundimisht vlerësohet si një vetëvrasje dhe prindërit e tij i thonë policisë se ai pranoi vrasjen e Marinës. Dy muaj më vonë, Samueli, Guzman, Ander dhe Rebeka kthehen për të përsëritur vitin e tyre të fundit me Omarin, i cili është regjistruar si student me kohë të plotë dhe Kajetana bëhet pastruesja e ri e Las Encinas.

Sezoni 4[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me fillimin e një viti të ri dhe ardhjen e një drejtori të ri, Benhaminit, dhe fëmijëve të tij – Ari, Mensia dhe Patrik – vjen një mister i ri pasi Ari gjendet afër vdekjes, me çdo komplot që drejton, përmes disa hapave përpara, si ndodhi kjo. Fëmijët e Benhaminit i bashkohen të njëjtës klasë të Samuelit, Guzmanit, Rebekës, Anderit dhe Omarit, së bashku me Filipe, një princ francez, i cili bashkohet me Las Encinas pas një skandali. Katër studentët e rinj fillojnë të krijojnë lidhje me ata veteranë. Ndërkohë Mencía fillon t'i bashkohet prostitucionit, të udhëhequr nga Armando, një biznesmen i afërt me Benjamin. Vrasja në tentativë e Arit dhe vdekja e Armandos më vonë zbulohet se janë të ndërlidhura.

Sezoni 5[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas vdekjes së Armandos në duart e Guzmanit, ai dhe Ander e lanë shkollën për të udhëtuar nëpër botë. Samuel dhe Rebeka po mbajnë të vërtetën për atë që ndodhi nga të gjithë, duke përfshirë Omarin, Kajetana, Ari, Mensia dhe Patrik. Kjo do të thotë, derisa trupi i tij të zbulohet dhe të fillojë një zinxhir ndryshimesh ngjarjesh që prishin marrëdhëniet e tyre dhe ndryshojnë jetën e tyre përgjithmonë. Gjithashtu, dy studentë të rinj – Isadora dhe Ivan – fillojnë të ndjekin Las Encinas dhe së shpejti krijojnë lidhje me klasat e larta aktuale, kryesisht Filipen dhe Patrik, por disa nga këto marrëdhënie rezultojnë të jenë më vdekjeprurëse se të tjerat. Në një hap përpara, trupi i Samuelit zbulohet duke lundruar në një pishinë, me çdo komplot që çon në mënyrën se si ai arriti atje dhe zbuloi se çfarë ndodhi në të vërtetë.

Sezoni 6[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tre muaj pas vdekjes së Samuelit dhe arrestimit të Benhaminit për vrasjen e tij, fillon një vit i ri shkollor. Omar, Rebeka dhe Filipe që atëherë janë diplomuar dhe janë larguar nga Madridi. Ndërkohë Ari, Patrik dhe Mensia detyrohen të përsërisin vitin e tyre të fundit pas braktisjes së pranverës së mëparshme për shkak të arrestimit të babait të tyre. Ndërkohë, Ivan dhe Isadora po hyjnë në vitin e tyre të fundit. Ata priten nga disa studentë të rinj: Niko, Rosio, Didak, Sonia dhe Sara, së bashku me të dashurin abuziv të Sarës, Raul. Shumë situata ndodhën gjatë sezonit, dhe ngjarja e shpejtë që karakterizon këtë sezon është aksidenti i Ivanit pasi u godit nga një makinë dhe koma e tij e mëvonshme.

Sezoni 7[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dy muaj pas ngjarjeve të sezonit të fundit, Omar, i cili është në universitet, ka mundësinë të bashkohet me një skenë në Las Encinas, duke u përballur edhe me një depresion që fillon një vit më parë kur Samueli vdiq. Ai ka një të dashur, Joelin, i cili fillon të marrë pjesë në Las Encinas. Patrik, Ari dhe Mensia janë larguar nga Madridi dhe, ndërkohë, Ivan po shërohet pas aksidentit. Isadora vazhdon lidhjen e saj të vështirë me Didakun. Sara gjithashtu duhet të përballet me marrëdhënien e saj toksike me Raulin. Niko, Sonia dhe Rosio gjithashtu duhet të merren me problemet e tyre. Ata përshëndeten nga një studente e re ekscentrike, Kloe, dhe nëna e saj e çuditshme, Karmen. Gjithashtu kushëriri i Nikos, Eriku, fillon të marrë pjesë në Las Encinas. Ky është sezoni i parë që nuk ka një ngjarje flash-përpara.

Kasti dhe personazhet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prezantuar në sezonin 1[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • María Pedraza[a] si Marina Nunier Osuna (sezoni 1), motra e Guzman dhe dashuria e Nanos dhe Samuelit. [5] Ajo vjen nga një familje e pasur dhe ka një varg dashurie për 'djalin e keq'. Ajo rebelohet kundër mënyrave hipokrite të familjes së saj, duke ruajtur një shpirt rinor dhe të gëzuar. Ajo vritet në sezonin e parë.
 • Itzan Escamilla[b] si Samuel Garsia Domingez (sezonet 1–5), një nga tre studentët e transferimit, i cili është interesi i dashurisë së Marinës dhe më vonë bie për Carlën në sezonin 2. [5] Një djalë punëtor, i turpshëm dhe i ndërlikuar. Ai gjithmonë kujdeset për njerëzit përreth tij. Ai drejtohet nga drejtësia dhe do të bëjë përpjekje ekstreme për të siguruar që të gjithë të marrin atë që meritojnë. Pak para diplomimit në fund të sezonit 3, ai përjashtohet nga shkolla me Guzman për ngacmim ndaj Polo, kështu që duhet të përsërisë vitin e kaluar. Ai plagoset rëndë aksidentalisht nga Benjamin në fund të sezonit 5, me vdekjen e tij të njoftuar në fillim të sezonit 6.
 • Miguel Bernardeau[c] si Guzman Nunier Osuna (sezonet 1–4), vëllai i birësuar i Marinës dhe ish i dashuri i Lu, i cili bie në dashuri me Nadian. [5] Një djalë popullor kokënxehtë në shkollë. Ai beson se rruga e tij është gjithmonë rruga e duhur. Ai është jashtëzakonisht mbrojtës ndaj motrës së tij dhe nuk lidhet mirë me studentët e transferimit. Ai do të bënte gjithçka për miqtë e tij. Pas vdekjes së Marinës ai bëhet shumë i afërt me Samuelin, me të cilin përjashtohet nga shkolla në fund të sezonit 3 për ngacmimin e Polos, kështu që i duhet të përsërisë vitin e fundit të shkollës. Në fund të sezonit 4 ai dhe Anderi vendosin të largohen. shkolla për udhëtime nëpër botë, pasi vrau aksidentalisht Armandon për të mbrojtur Arin.
 • Miguel Herrán[d] si Kristian Varela Eksposito (sezonet 1–2), një nga tre studentët e transferimit, i cili hyn në një marrëdhënie me Polo dhe Karla. Një student transferimi komik dhe i shkujdesur që përpiqet të qëndrojë i lidhur me të kaluarën e tij, ndërsa përpiqet të asimilohet me studentët më të pasur. Në sezonin 2, ai goditet qëllimisht nga babai i Karlës, duke e lënë atë të plagosur rëndë dhe e transferon në një spital tjetër në Zvicër për të parandaluar zbulimin e së vërtetës për vrasjen e Marinës.
 • Jaime Lorente[e] si Fernando "Nano" Garsia Domingez (sezonet 1–2), vëllai më i madh i Samuelit që sapo doli nga burgu, i cili është gjithashtu një interes i dashurisë së Marinës.[5] Aura e tij e bukur dhe e rrezikshme tërheq Marinën. Ai lufton të paguajë një borxh nga burgu dhe do të bëjë gjithçka për të marrë paratë në dorë. Ai është i kujdesshëm dhe i ndjeshëm ndaj njerëzve të afërt. Shpesh e gjen veten në telashe.
 • Álvaro Rico si Leopoldo "Polo" Benavent Villada (sezonet 1–3), ish i dashuri i Karlas dhe interesi i dashurisë së Kajetana.[5] Ai është natyrë e nënshtruar dhe do të ndjekë urdhrat e njerëzve me të cilët është afër. Ai është jashtëzakonisht i pasur, djali i dy nënave dhe vuan nga sulmet e ankthit. Ai e vrau Marinën në fund të sezonit 1. Ai është biseksual, dhe për këtë arsye ai ka një marrëdhënie trekëndëshi me Kajetanën dhe Valerion në sezonin 3. Në fund të sezonit 3, ai vdes pasi u godit me një thikë nga Lu dhe duke rënë nëpër një ballkon xhami.
 • Arón Piper[f] si Ander Munjoz (sezonet 1–4), djali i drejtorit që bie në dashuri Omarin.[5] Ai është një sportist yll dhe nën presion të vazhdueshëm nga prindërit për të shkëlqyer në gjithçka që bën. Kjo e shtyn atë të marrë drogë. Ai është i shtyrë të marrë atë që dëshiron, ndërsa kujdeset thellësisht për njerëzit që kanë më shumë rëndësi për të. Ai është homoseksual. Në sezonin 3 ai zbulon se ka një formë të rrallë leuçemie dhe për këtë arsye largohet si nga shokët ashtu edhe nga Omari, por ia del të kapërcejë sëmundjen, por duhet të përsërisë vitin e fundit të shkollës. Në sezonin 4 ai dhe Omar kanë një marrëdhënie trekëndëshi me Patrick. Në fund të sezonit 4 ai dhe Guzman vendosin të largohen nga shkolla për të udhëtuar nëpër botë. Pas disa muajsh, ai dhe Omari prishin lidhjen e tyre.
 • Mina El Hammani[g] si Nadia Shana (sezonet 1–4, sezoni 8) një nga tre studentet e transferimit, vajza e emigrantëve palestinezë dhe dashuria e Guzmanit. [5] Ajo është e drejtuar nga ana akademike dhe i mban afër saj vlerat e saj fetare dhe personale. Ajo përfundimisht u ndalua nga mbajtja e hixhabit në shkollë, dhe sa më shumë që ajo asimilohet me kulturën e shkollës, aq më shumë fiton pavarësinë e saj nga prindërit e saj tepër mbrojtës. Pas diplomimit, ajo shkon në universitetin në Nju Jork, së bashku me Lu, i cili bëhet shoqja e saj më e mirë. Nadia do të rikthehet në një farë kapaciteti në sezonin 8.
 • Ester Expósito[h] si Karla Roson Kaleruega (sezonet 1–3), ish e dashura e Polo dhe partnerja seksuale e Christian, e cila më vonë bie në dashuri me Samuelin. [5] Ajo është e bukur, e ftohtë dhe manipuluese. Ajo është e bija e një marshioneje dhe është jashtëzakonisht e pasur. Ajo përdor seksualitetin e saj për të marrë atë që dëshiron. Një anë më e butë e saj shfaqet teksa kujdeset për njerëzit që do dhe do të bëjë përpjekje ekstreme për të mbuluar gabimet e tyre dhe për t'i mbështetur ata. Pas diplomimit, ajo zhvendoset në Londër për shkak të universitetit.
 • Omar Ayuso[i] si Omar Shana (sezonet 1–5, sezonet 7–8) vëllai i Nadias, i cili bie në dashuri me Ander kundër dëshirës së babait të tij.[5] Ai është një djalosh homoseksual i mbyllur, i cili lufton për t'i kënaqur prindërit e tij, ndërsa jeton veten e tij të vërtetë. Ai shpërndante drogë për të fituar para të mjaftueshme për t'u larguar. Ai është i turpshëm, i orientuar drejt detajeve dhe mik më i mirë me Samuelin. Në sezonin 3, ai rifillon studimet e tij shkollore dhe regjistrohet në Las Encinas. Në sezonin 4 ai dhe Ander kanë një marrëdhënie trekëndëshi me Patrik. Pas vdekjes së Samuelit ai diplomohet dhe shkon në universitet. Në sezonin e 7-të, gjatë vitit të parë të universitetit, ai kthehet në Las Encinas për shkak të një skene në shkollë, duke u përballur me një depresion pas vdekjes së Samuelit. Tani ai ka një lidhje me Joelin, duke jetuar me të dhe Dalmar. Gjatë sezonit 7 Omar dhe Joel ndahen shumë kohë, pastaj ata mbeten miq.
 • Danna Paola si Lukresia "Lu" Montesinos Hendrik (sezonet 1–3), ish e dashura e Guzman që ndan një marrëdhënie incestuoze me gjysmëvëllain e saj, Valerio. Ajo është mendjemprehtë, konkurruese dhe manipuluese. Ajo do të bëjë përpjekje ekstreme për të siguruar atë që beson se do t'i sjellë lumturinë; megjithatë, ajo është e vetëdijshme se nuk do të jetë kurrë e kënaqur sado që të ketë. Ajo kishte një mospëlqim të fortë për Nadia, por ata përfundimisht u bënë miq. Ajo është gjithashtu jashtëzakonisht e pasur. Pas diplomimit, për shkak të universitetit, ajo zhvendoset në Nju Jork, së bashku me Nadjan, e cila bëhet shoqja e saj më e mirë.

Prezantuar në sezonin 2[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Jorge López si Valerio Montesinos Rohas (sezonet 2–3), gjysmëvëllai kilian i Lu. Ai është një i varur nga droga, i pëlqen të festojë dhe do të bëjë gjithçka për Lu, me të cilin ka një marrëdhënie incestuese. Ai më në fund miqësohet me Nadia. Në fund të sezonit 3 ai përjashtohet për përfshirje në shitjen e drogës së Rebekës në shkollë, por në vend që të përsërisë vitin, ai lihet në krye nga Karla për të marrë përsipër kantinat e të atit ndërsa ajo studion jashtë vendit në Londër.
 • Claudia Salas [j] si Rebeka Parrilla de Bormuho Avalos (sezonet 2–5), një vajzë rebele, e pasur që është e dashuruar me Samuelin. Ajo është e ndryshme nga studentët e tjerë më të pasur në klasën e saj, pasi i pëlqen të tregojë pasurinë e saj përmes rrobave dhe bizhuterive në mënyrë ekstravagante. Ajo nuk ka lindur në pasuri, gjë që e bën atë të simpatizojë shumë Nadia, Omar dhe Samuel. Nëna e saj merret me biznesin e drogës. Nga sezoni 4, ajo ka një marrëdhënie të turbullt me Mencían. Ajo lë shkollën dhe qytetin pas vdekjes së Samuelit.
 • Georgina Amorós [k] si Kajetana Grahera Pando (sezonet 2–5), vajza e një pastrueseje që jeton një mënyrë jetese mashtruese dhe është interesi i dashurisë së Polo. Ajo është manipuluese deri në atë masë sa të sajojë një mënyrë jetese të tërë për t'u asimiluar me studentët më të pasur të klasës së saj. Ajo miqësohet me Lu dhe do të bëjë përpjekje ekstreme për të provuar se sa e pasur është. Nëna e saj, një pastruese, punon në shkollë ku ajo nuk i miraton gënjeshtrat e vajzës së saj. Pas vdekjes së Polos, ajo pranon jetën e saj jo të pasur dhe bëhet pastruese e re e shkollës. Ajo gjithashtu ka një marrëdhënie me Filipen para se të bie në dashuri me Felipe në fund të sezonit 5.

Prezantuar në sezonin 3[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Leïti Sène në rolin e Malik Diallo (sezoni 3), një interes i dashurisë së Omarit. Ai është flirtues dhe manipulues, duke përdorur Nadia si mjekër për t'u afruar me Omarin. Ai është i pasur dhe bën një shfaqje për t'u dukur si një musliman 'i mirë'.
 • Sergio Momo [l] si Jerai Engonga (sezoni 3), një interes i dashurisë së Karlas. Një student i ri i pasur që nisi biznesin e tij. Ai fillimisht ishte mbipeshë dhe u ngacmua vazhdimisht për këtë, por Carla i dha atij besimin për të ndryshuar zakonet e tij. Ai është sipërfaqësor pasi e sheh Karlën si një stoli me të cilën mund të parakalojë, por në fund ai tregon një anë më të kujdesshme.

Prezantuar në sezonin 4[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Carla Díaz [m] si Ariadna "Ari" Blanko Komerford (sezonet 4–6), motra binjake e Patrik dhe motra e madhe e Mensias, e kapur në një marrëdhënie midis Samuelit dhe Guzmanit. Ajo është plagosur rëndë në sezonin e 4-të, me tentativën e vrasjes së saj në qendër të sezonit. Në sezonin 5, ajo vazhdon lidhjen e saj me Samuelin, ndërsa ka një lidhje me Ivan. Ajo ka një lidhje me Niko në sezonin 6. Kur babai i saj lirohet nga burgu, ajo dhe familja e saj zhvendosen diku tjetër në fund të sezonit 6 për të filluar një jetë të re.
 • Martina Cariddi [n] si Mensia Blanko Komerford (sezonet 4–6), motra më e vogël e Arit dhe Patrik, ajo krijon një marrëdhënie me Rebekën ndërsa punon edhe si prostitutë. Në sezonin 6 ajo bëhet e afërt me Sarën dhe Raulin, një çift i çuditshëm toksik, duke u përpjekur të ndihmojë Sarën të largohet prej tij. Kur babai i saj lirohet nga burgu, ajo dhe familja e saj zhvendosen diku tjetër në fund të sezonit 6 për të filluar një jetë të re.
 • Manu Ríos [o] si Patrik Blanko Komerford (sezonet 4–6), vëllai binjak i Arit dhe vëllai më i madh i Mensias, i cili bëhet në sezonin 4 i dashuri i Omarit dhe Anderit. Në sezonin 5, ai ka një lidhje seksuale me babanë e Ivanit, Kruz, pasi më pas ra në dashuri me Ivanin në fund të sezonit. Në sezonin 6, ai dhe Ivan kanë një marrëdhënie të turbullt edhe nëse e duan njëri-tjetrin, dhe Patrick vendos të largohet prej tij për një kohë para se të zgjohet nga koma, për t'u rikthyer së bashku i lumtur. Kur babai i tij lirohet nga burgu, ai dhe familja e tij zhvendosen diku tjetër për të filluar një jetë të re.
 • Diego Martín [p] si Benhamin Blanko (sezonet 4–6), drejtori i ri i shkollës dhe Patrik, babai i Arit dhe Mensias. Në fund të sezonit 5 ai shkon në burg pasi vrau aksidentalisht Samuelin, por më pas lirohet në fund të sezonit 6 dhe ai dhe djali dhe vajzat e tij shpërngulen diku tjetër për të filluar një jetë të re.
 • Pol Granch [q] si Filipe Florian von Triesenberg (sezonet 4–5), një princ që krijon një marrëdhënie me Kajetanën. Trashëgimtari i drejtpërdrejtë i fronit të një principate të Evropës Qendrore. Në sezonin 5, ai ka një lidhje të rreme me Isadorën, por ajo e ndihmon atë të raportojë njerëzit që e përdhunuan. Pas përfundimit të shkollës, ai kthehet përsëri në drejtori.
 • Andrés Velencoso [r] si Armando de la Osa (sezoni 4–5), një burrë i moshuar që paguan Mensian për seks. Në fund të sezonit 4 ai përpiqet të vrasë Arin dhe për këtë arsye ai vritet nga Guzmán, me trupin e tij të hedhur në një liqen nga Guzman, Rebeka dhe Samuel. Trupi i tij është gjetur gjatë sezonit 5.

Prezantuar në sezonin 5[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Valentina Zenere si Isadora Artinjan Goldstein (sezonet 5–8), DJ-ja e pasur dhe "it girl" me nofkën "Perandoresha e Ibizës", e cila zhvillon një marrëdhënie të rreme me Filipen, me dashurinë e saj, por ato ndjenja nuk iu përgjigjën atij. Ajo përdhunohet nga Hugo, Aleks dhe Havier në sezonin 5 dhe ajo fillon të vuajë nga ankthi paniku. Ajo më pas zhvillon një miqësi dhe përfundimisht ndjenja romantike për Dídac në sezonin 6. Në sezonin 7 ajo vazhdon lidhjen e saj me Didakun, kundër dëshirës së familjes së saj. Babai i saj arrestohet për korrupsion së bashku me nënën e Rosios në fund të sezonit 7.
 • André Lamoglia si Ivan Kruz Karvalho (sezonet 5–8), djali i Kruz, një futbollist i famshëm, dhe ai tërhiqet nga Ari ndërsa bie në dashuri me Patrik në fund të sezonit 5. Në sezonin 6 ai goditet nga një makinë e drejtuar nga Sara dhe bie në koma. Ai dhe Patriku kanë një marrëdhënie të turbullt edhe nëse e duan njëri-tjetrin, dhe Patriku vendos të largohet prej tij për pak kohë për t'u rikthyer përfundimisht së bashku, pak para se të zgjohet për mrekulli nga koma. Në sezonin 7 ai përpiqet të harrojë Patrikun, dhe ai ka një lidhje me Joel. Më pas ai shkon në Afrikën e Jugut në fund të sezonit për një shkëmbim kulturor.
 • Carloto Cotta [s] si Kruz Carvalho (sezonet 5–7), babai i Ivanit dhe një futbollist me famë botërore, i cili po fsheh të vërtetën për seksualitetin e tij dhe marrëdhënien e tij me Patrick. Ai vritet brutalisht në sezonin 6 nga homofobë pasi doli publikisht. Në sezonin 7 zbulohet se ai kishte Ivan me Karmen, nënën e Kloes.
 • Adam Nourou [t] si Bilal Ibrahim (sezoni 5–6), një i ri i pastrehë nga Komoret që mbështetet te Omari për mbështetje. Në sezonin e 6-të ai punon si kamarier në hotelin e Isadorës, ndërsa zhvillon një marrëdhënie me Rosion.
 • Guillermo Campra në rolin e Hugo Muler (sezoni 5–6) një nga përdhunuesit e Isadorës, i cili bën përpjekje ekstreme për të shpëtuar nga krimi. Ai arrestohet së bashku me Álex dhe Javier, të cilët lajmëruan policinë, pasi u përpoqën të përdhunonin një vajzë tjetër.
 • Ignacio Carrascal në rolin e Havier (sezoni 5–6), një tjetër nga përdhunuesit e Isadorës dhe ish-miku më i mirë i Dídac, i cili ndjen keqardhje për atë që i bëri asaj. Ai thërret policinë për Hugo, Aleks dhe veten për të kompensuar atë.
 • Marc Bonnin si Alehandro "Alex" Diaz (sezonet 5–6), një tjetër nga përdhunuesit e Isadorës dhe i dyti besnik i Hugos. Ai arrestohet së bashku me Hugo dhe Havier, të cilët lajmëruan policinë, pasi tentuan të përdhunonin një vajzë tjetër.

Prezantuar në sezonin 6[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Carmen Arrufat në rolin e Sara (sezoni 6-8), një ndikuese që është në një marrëdhënie toksike me Raulin, i cili vazhdimisht e abuzon. Mensia përpiqet ta ndihmojë atë të largohet prej tij. Ajo e godet aksidentalisht Ivanin me një makinë, duke e mbajtur sekretin me Raulin dhe në vend të kësaj përpiqet të fajësojë Mencían, i cili ishte me drogë në makinë gjatë përplasjes. Gjatë sezonit të 7-të ajo përpiqet të largohet nga Rauli, gjithashtu me ndihmën e Xhesikës. Ata ndahen në fund të sezonit, para vrasjes së Rául.
 • Álex Pastrana si Raul (sezonet 6-7), i dashuri abuziv i Sarës, i cili e manipulon atë dhe që dëshiron ta largojë nga Mencia. Rauli është obsesiv dhe kontrollues. Ai gjithmonë kontrollon të dashurën e tij për të parë se ku është dhe ushtron dhunë fizike. Në sezonin 7 ai vazhdon marrëdhënien e tij të turbullt me Sarën, për ndarjen më pas. Më pas ai ka një lidhje me Kloe. Gjatë një debati, ai është hedhur nga një ndërtesë nga Karmen.
 • Álvaro de Juana si Didak Ramos (sezonet 6–7), një djalë i kujdesshëm që fillimisht miqësohet me djemtë që përdhunojnë Isadorën. Ai i përket një familjeje të pasur hotelierësh, të cilët janë kundër familjes së Isadorës. Ai fillon t'i besojë Isadorës dhe më pas e ndihmon atë të arrestojë miqtë e tij. Ata bien në dashuri në fund të sezonit 6. Edhe nëse familjet e tyre janë armiq, ai dhe Isadora vazhdojnë marrëdhënien e tyre në sezonin 7.
 • Ander Puig në rolin e Nikolas "Niko" Fernandez de Velasko Viveros (sezonet 6–8), një djalë transgjinor që ka një lidhje me Sonian, ndërkohë që bie në dashuri me Arin. Ai rikthehet në shkollë pas operacionit për afirmimin e gjinisë dhe i është ndryshuar emri ligjërisht. Ari e ka të vështirë të pranojë identitetin gjinor të Nikos, duke bërë që Nico të bëhet i pasigurt. Në sezonin e 7-të ai vazhdon lidhjen me Sonian, ndërsa ka një lidhje me Kloen.
 • Ana Bokesa [u] si Rosio Duran (sezoni 6–7), një vajzë e pasur me prejardhje nga Guineja që krijon një marrëdhënie me Bilalin. Rosio dëshiron të lidhet me trashëgiminë dhe kulturën e saj afrikane. Ajo interesohet për Bilalin dhe flirton me të, por në fillim ndjenjat nuk janë reciproke. Ndryshe nga Rosio, Bilali nuk është aq i interesuar të lidhet me trashëgiminë e tij afrikane derisa të mësojë për gjendjen e saj sociale. Në sezonin 7 ajo ka një lidhje me Erikun, duke u përpjekur ta ndihmojë atë me sëmundjen e tij. Nëna e saj arrestohet për korrupsion në fund të sezonit 7, së bashku me babain e Isadorës.
 • Nadia Al Saidi si Sonia (sezoni 6–8), e dashura e Nikos, e cila më pas afrohet shumë me Arin dhe e mbështet atë për të bërë një abort. Ajo është një vajzë e ndjeshme dhe miqësore që më së shumti shihet duke dhënë mbështetje emocionale për njerëzit. Pas ndarjes me Niko në fund të sezonit 6, ata kanë një shtytje dhe tërheqje gjatë sezonit 7. Ajo gjithashtu afrohet shumë me Omarin, duke e ndihmuar në skenën e tij.

Prezantuar në sezonin 7[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Fernando Líndez si Joel (sezonet 7–8), një djalë i ndjeshëm që fillon të marrë pjesë në Las Encinas. Ai është i dashuri i Omarit, se sa të ndahet me të gjatë sezonit 7. Ai ka një lidhje me Ivanin.
 • Mirela Balić si Kloe Silva (sezonet 7–8), vajza e Karmen. Ajo është një vajzë tërheqëse dhe manipuluese, me një marrëdhënie komplekse me nënën e saj. Në sezonin 7 ajo ka një lidhje me Erikun, më pas bëhet e dashura e Raulit, përpara se nëna e saj ta vrasë.
 • Gleb Abrosimov si Erik de Velasko Viveros (sezonet 7–8), një djalë problematik dhe bipolar që fillon të marrë pjesë në Las Encinas. Ai është kushëriri i Nikos dhe shkon të jetojë me të dhe familjen e tij. Në sezonin 7 ai ka një lidhje me Kloen dhe Rosion.
 • Alejandro Albarracín si Luis Marin (sezonet 7-8), një detektiv që shkon në Las Encinas për të mbikëqyrur shkollën pas të shtënave në fund të sezonit 6. Ai arreston babanë e Isadorës dhe nënën e Rosios në fund të sezonit 7.
 • Iván Mendes si Dalmar (sezonet 7-8), shoku dhe shoku i shtëpisë së Joelit dhe Omarit. Ai punon si dërgues dhe gjatë punës së tij është i vetmi që e sheh Karmenin duke vrarë Raulin.
 • Maribel Verdú[v] si Karmen (sezonet 7-8), nëna e Kloe dhe Ivanit. Ajo vret Raulin duke e shtyrë nga ballkoni kur ai përpiqet të sulmojë vajzën e saj.
 • Anitta[w] si Xhesika (sezoni 7), një mësuese e E.F., e cila gjithashtu mëson vetëmbrojtje për të ndihmuar Sarën të dalë nga marrëdhënia e saj abuzive me Raulin.
 • Khosi Ngema[x] si Fikile Bhele (sezoni 7), një studente shkëmbyese afrikano-jugore që viziton Las Encinas dhe miqësohet me Ivanin.
 • Leonardo Sbaraglia[y] si Martin (sezoni 7), babai i Isadorës i cili kthehet për të rimarrë kontrollin e Shtëpisë së Isadorës (ang. Isadora's House).

Prezantuar në sezonin 8[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Ane Rot si Emilia (sezoni 8)
 • Nuno Gallego në rolin e Hektor (sezoni 8)

Prodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zhvillimi dhe temat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jam i emocionuar për prodhimin e Elite në këtë fazë të karrierës sime. Kjo është shumë argëtuese. Me epokën e artë të serialeve, tani mund të arrij në TV atë që doja të bëja me filmat vitet e fundit. [...] Producentët, regjisorët dhe shkrimtarët tani mund të shkojnë përpara dhe me radhë mes filmit dhe TV. Netflix veçanërisht ka qenë shumë i mirë në këtë kuptim në atë që bashkon dy media të ndryshme.

– Francisco Ramos, producent[6]

Më 17 korrik 2017, u njoftua se Netflix i kishte dhënë produksionit një porosi seri për sezonin e parë; [7] është seriali i dytë origjinal i Netflix në Spanjë pas Cable Girls. [8] [9] Seriali është krijuar nga Carlos Montero dhe Darío Madrona, të cilët vlerësohen të dy si producentë ekzekutivë të serialit; [7] ndërsa Netflix njoftoi urdhrin, The Hollywood Reporter shkroi se ekipi i serialit "mburret me një nga ekipet më të suksesshme të shkrimit në peizazhin aktual televiziv të Spanjës". [9] Montero dhe Madrona zhvilluan serialin pasi u tha se Netflix po kërkonte një shfaqje adoleshente dhe iu kërkua të prodhonin një ide. Montero doli me premisën bazë dhe dyshja punuan mbi të përpara se ta prezantonin në Netflix një muaj më vonë. [10]

Në atë kohë, Erik Barmack, zëvendëspresidenti i Netflix i serialeve origjinale, tha se Elite do të ishte "një lloj i ndryshëm thriller adoleshentësh që do të kapërcejë kufijtë dhe do të prekë audiencën globalisht". [9] Megjithatë, krijuesit thanë se seriali ka shumë tema spanjolle dhe identitet spanjoll, për t'i dhënë "një ndjenjë të vendit dhe kohës, se është një seri e këtij momenti dhe e këtij vendi" dhe për të parandaluar që të bëhet një “seriale që mund të ndodhin kudo në botë [sepse nëse përpiqen të bëjnë diçka] që mund të kuptohet kudo, në fund të fundit nuk kuptohet askund”. [10] Në shtator 2018, u njoftua se seriali do të jepte premierë më 5 tetor 2018. [11] Producenti Francisco Ramos foli për disa nga vendimet në krijimin e shfaqjes në një intervistë para se të publikohej. Ai tha se zgjedhja për të vendosur dramën misterioze në një shkollë të mesme ishte e rëndësishme sepse "është koha e jetës tuaj kur gjërat kanë më shumë rëndësi", duke i lejuar ata të eksplorojnë presionet e përshtatjes si një elitë së bashku me linjat e tjera të komplotit. [12]

Më 17 tetor 2018, Netflix rinovoi serialin për një sezon të dytë. Gjatë kësaj periudhe, ajo ishte duke rritur prodhimin në Spanjë pasi kishte ndërtuar objekte të reja prodhimi në Madrid. [8] [13] Ndërsa Netflix rinovoi shfaqjen, njoftoi se kishte ende diskutime se cilët personazhe do të shfaqeshin. [8] Sezoni i dytë u publikua më 6 shtator 2019; [14] ai filloi prodhimin pasi u njoh shikueshmëria për sezonin e parë, në janar 2019, megjithëse ishte shkruar përpara se të publikohej sezoni 1. [15]

Struktura e brendshme e shfaqjes përdor flash-përpara për të çuar përpara komplotin dhe misterin, të cilin Variety e krahasoi me atë të Big Little Lies. Kur foli për inovacionin në sezonin e dytë, bashkë-krijuesi Darío Madrona tha se ata "donin të mbanin formulën e shpejtë përpara si një element kryesor të serialit, por në të njëjtën kohë të ishin të ndryshëm". [15] Madrona tha: "Në sezonin e parë, ne ishim të vetëdijshëm se po bënim një serial për Netflix, dhe u përpoqëm të vendosnim gjithçka në të [...] Për sezonin 2, menduam se kishim mundësinë të eksploronim personazhet dhe të reja gjithashtu. Por ishte një vendim instinktiv”. [15] Variety shkroi se sezoni i dytë, pra, mund të jetë i ngjashëm me sezonin 3 të Stranger Things në mënyrën se si krahasohet me sezonet e tij paraardhëse më të drejtuara nga komploti dhe se si ai "futet më thellë në ndërveprimin e [personazheve], në rrëfimet e vazhdueshme të ardhjes së moshës, të cilat janë ndikuar thellë nga klasa dhe ekonomia”. [15] Vlerat dhe kostot e prodhimit u rritën gjithashtu për sezonin 2 për t'u dhënë krijuesve më shumë liri. [15]

Personazhi Kajetana (Georgina Amorós), e prezantuar në sezonin 2, thuhet se trajton temën e paraqitjes duke qenë gjithçka - një temë e serialit - nga një kënd tjetër. Ajo është një ndikuese e mediave sociale dhe, sipas Amorós, "nuk është aspak ajo që duket". [15] Mediat sociale janë një tjetër temë e ekzaminuar në sezonin 2, me Darío Madrona dhe aktoren Mina El Hammani që komentojnë se si jep një perceptim se dikush është i mirë nëse njerëzve u pëlqen kush janë në internet, gjë që mund të jetë e rrezikshme. [15]

Më 29 gusht 2019, u raportua se seriali u rinovua për një sezon të tretë, [16] përpara se të transmetohej sezoni i dytë. [17] Logoja e sezonit të tretë është stilizuar si " ELIT3 ". [18] Sezoni i tretë u shfaq premierë më 13 mars 2020. [19]

Më 20 janar 2020, u njoftua se seriali ishte rinovuar për një sezon të katërt dhe të pestë. [20] [21]

Më 22 maj 2020, Netflix njoftoi zyrtarisht rinovimin e shfaqjes për sezonin e katërt, i cili tashmë ishte në zhvillim. [22] Sezoni i pestë u konfirmua më 25 shkurt 2021, përpara publikimit të sezonit të katërt. [23] Sezoni i katërt u shfaq premierë më 18 qershor 2021. [24]

Më 28 tetor 2021, Netflix njoftoi zyrtarisht rinovimin për sezonin e gjashtë të shfaqjes. [25]

Më 24 tetor 2022, u njoftua se Netflix rinovoi serialin për një sezon të shtatë, me Omar Ayuso të rikthyer.

Më 19 korrik 2023, seriali u rinovua për një sezon të tetë, i cili më vonë u konfirmua nga Netflix si sezoni i fundit i shfaqjes më 18 tetor.

Kastimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Danna Paola, Jaime Lorente, Georgina Amorós dhe Ester Expósito (M-D) kishin luajtur tashmë në veprat e shpërndara nga Netflix përpara se të luanin në serialin origjinal të Netflix.

Variety shkruan se personazhet e serialit të gjithë "stereotipe kufitare" por "shpëtojnë nga shtypja totale e butonave"; regjisorja Silvia Quer tha se ajo ishte tërhequr nga shfaqja për shkak të personazheve të mirëndërtuar. [15] Produksioni ishte i përfshirë në casting për shfaqjen. [10]

Kasti fillestar kryesor u konfirmua përpara debutimit të serialit, duke shfaqur disa aktorë nga seriale dhe filma të tjerë të Netflix të krijuar ose të shpërndarë nga Netflix España y Latinoamerica, [z] duke përfshirë Itzan Escamilla nga Cable Girls, [26] Danna Paola nga Lo más sencillo es complicarlo todo, [27] dhe María Pedraza, Jaime Lorente dhe Miguel Herrán nga Money Heist (La Casa de Papel). Sidoqoftë, aktori i porsaardhur Omar Ayuso u hodh gjithashtu si një personazh (Omar Shanaa) që mban emrin e tij të dhënë. [26] Për sezonin e dytë, një tjetër aktore nga një serial i Netflix, Georgina Amorós e "Mirë se vini në familje" katalanase, iu shtua kastit. [28] E shpallur pak para publikimit të saj, asaj iu bashkuan Claudia Salas [29] dhe Jorge López . [30] Dy anëtarë të rinj të kastit për sezonin 3, dhe personazhet e tyre, u prezantuan në një video të shkurtër të Netflix të shpërndarë nga aktorja Ester Expósito, më 4 tetor 2019. Ata janë gjithashtu aktorë nga seriale të tjera të Netflix: Leïti Sène i Welcome to the Family dhe Sergio Momo i The Neighbor. [18]

Paola ka thënë në intervista se pothuajse humbi shansin për të audicionuar për shfaqjen, pasi mesazhi u dërgua me email, por zbarkoi në dosjen e saj të mesazheve të padëshiruara. Megjithatë, ajo e mori atë dhe e dërgoi në një audicion video; palët për këtë përfshinin një skenë të hershme ku personazhi i saj (Lu) po bën një bisedë të tensionuar me personazhin Nadia. Në skenë, Paola thotë se ajo reklamoi duke përdorur termin sarkastik të dashurisë "e dashur" ("querida" në spanjisht), gjë që u pëlqeu krijuesve dhe që atëherë është bërë një frazë tërheqëse në serial. [31] Më 28 janar 2020, u njoftua se seriali do të përbëhet nga një kast i ri kryesor për sezonin e katërt. [32] Më 19 maj 2020, u konfirmua përmes llogarisë në InstagramÉlite se Mina El Hammani, Danna Paola, Ester Expósito, Álvaro Rico dhe Jorge López nuk do të ktheheshin për sezonin 4. Sergio Momo dhe Leiti Sène, të cilët u shfaqën në një rol kryesor në sezonin 3, gjithashtu nuk do të ktheheshin për sezonin 4. Më 22 maj 2020, Itzan Escamilla, Miguel Bernardeau, Arón Piper, Omar Ayuso, Claudia Salas dhe Georgina Amorós u konfirmuan për të ripërsëritur rolet e tyre në sezonin 4. [33] Më 19 korrik 2020, Carla Díaz, Manu Ríos, Martina Cariddi, Pol Granch, Diego Martín dhe Andrés Velencoso u njoftuan se i ishin bashkuar kastit të ri kryesor të sezonit të katërt. [34] Më 23 dhe 28 dhjetor 2020, Ester Expósito dhe Danna Paola janë raportuar të kthehen për sezonin 5. [35] [36] Megjithatë, gjatë një interviste në El Hormiguero, Paola deklaroi se u largua nga seriali për t'u fokusuar tërësisht në karrierën e saj muzikore dhe se nuk ka asnjë mundësi që ajo të rikthehet si Lu. [37] Expósito konfirmoi gjithashtu se ajo nuk do të kthehej gjithashtu, por përkundrazi se do të ripërsëritte shkurtimisht rolin e saj në tregimet e shkurtra. Më 25 shkurt 2021, së bashku me rinovimin e sezonit të pestë, aktorja argjentinase Valentina Zenere dhe aktori brazilian André Lamoglia u konfirmuan zyrtarisht se i ishin bashkuar kastit, i cili fillimisht ishte thashetheme nga fansat. [38] Më 25 mars 2021, aktori francez Adam Nourou njoftoi, përmes llogarisë së tij në Instagram, se do t'i bashkohej kastit kryesor të sezonit të pestë. Gjatë xhirimeve të sezonit 5, u konfirmua se Itzan Escamilla, Omar Ayuso, Claudia Salas, Georgina Amorós, Carla Díaz, Martina Cariddi, Manu Rìos dhe Pol Granch do të riktheheshin në sezonin 5. Sidoqoftë, Miguel Bernardeau dhe Aron Piper njoftuan në korrik 2021 se nuk do të ktheheshin për sezonin 5, duke i bërë Escamilla dhe Ayuso të vetmit aktorë origjinalë në serial që nga sezoni i parë. [39] Më 20 gusht 2021, u konfirmua se Isabela Garrido, e cila kishte luajtur më parë në The Mess You Leave Behind, i ishte bashkuar sezonit 5 në një rol të përsëritur. [40]

Në dhjetor 2021, FormulaTV raportoi se Carmen Arrufat ishte një shtesë e kastit të sezonit të 6-të. [41] Në janar 2022, Arrufat u konfirmua të bashkohej me sezonin e gjashtë me Álex Pastrana, Alvaro de Juana, Ander Puig dhe Ana Bokesa. Guillermo Campra, Marc Bonnin dhe Ignacio Carrascal u promovuan në serialë të rregullt. Në tetor 2022, Maribel Verdú, Alejandro Albarracín, Iván Mendes, Gleb Abrosimov, Fernando Líndez dhe Mirela Balic u përfshinë në kast për sezonin e shtatë, ndërsa Nadia Al Saidi, e cila u rikuperua në sezonin e gjashtë, u promovua në një serial të rregullt. [42]

Në shkurt 2023, Leonardo Sbaraglia u përfshi në kast për sezonin e shtatë. Në mars të vitit 2023, Anitta u përfshi në sezonin e shtatë.

Në korrik 2023, Ane Rot dhe Nuno Gallego u zgjodhën për sezonin e tetë, ndërsa Mina El Hammani u konfirmua të riprodhonte rolin e saj.

Xhirimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Seriali është filmuar në rajonin e Madridit, duke përfshirë pjesë të filmuara në San Lorenzo de El Escorial. Malet në veri të kryeqytetit spanjoll shpesh shfaqen në sfond. [43]

Dy sezonet e para janë xhiruar tërësisht në 4K. [8] [9] Në një postim në Twitter të shpërndarë nga Expósito në tetor 2019, aktorja zbuloi se sezoni i tretë kishte përfunduar tashmë xhirimet. [18]

Sezoni i katërt filloi xhirimet më 3 gusht 2020, por u pezullua një ditë më pas. Xhirimet rifilluan një javë pasi ata raportuan se testi ishte i rremë. Gjithashtu u zbulua se sezoni i pestë po xhirohet së bashku me sezonin e katërt. Deri më 22 dhjetor 2020, xhirimet për sezonin kishin përfunduar tashmë. [44]

Xhirimet për sezonin e pestë filluan në shkurt 2021 dhe përfunduan më 15 qershor të po këtij viti.

Xhirimet për sezonin e gjashtë filluan në shkurt 2022 dhe përfunduan më 3 qershor të po këtij viti.

Xhirimet për sezonin e shtatë filluan në nëntor 2022 dhe përfunduan më 23 mars 2023.

Xhirimet për sezonin e tetë filluan më 7 gusht 2023 dhe ndoshta do të përfundojnë në dhjetor të të njëjtit vit.

Muzika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lynn Fainchtein shërben si mbikëqyrëse muzikore e serialit.

Episodet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni Episodet Transmetimi origjinal
Transmetimi i parë Transmetimi i fundit
1 8 5 tetor 2018 TBA
2 8 6 shtator 2019 TBA
3 8 13 mars 2020 TBA
4 8 18 qershor 2021 TBA
5 8 8 prill 2022 TBA
6 8 18 nëntor 2022 TBA
7 8 20 tetor 2023 TBA
8 për t'u shpallur për t'u shpallur TBA

Elite: Tregime të Shkurtra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në maj 2021, Netflix njoftoi #EliteWeek, një speciale njëjavore me episode të shkurtra që veprojnë si një prelud i sezonit të katërt të titulluar Elite: Tregime të Shkurtra. Historitë janë vendosur për të "zgjeruar universin e Elitës". Ato nuk janë një shfaqje spin-off, por më shumë si vinjeta për të kapërcyer përmbajtjen që çojnë deri në sezonin e katërt; ka katër histori, secila e përbërë nga tre episode të shkurtra. [45] Historitë zhvillohen gjatë verës para fillimit të vitit të ri në Las Encinas. Në katër tregimet, do të eksplorohen komplote të ndryshme të disa prej studentëve më veteranë të Las Encinas dhe atyre më të rinj, duke zbuluar se çfarë kanë bërë verën e fundit përpara se të nisin vitin e ri shkollor. Historitë vendosen mes ngjarjeve të sezonit të tretë dhe të katërt. [46]

Në tetor 2021, Netflix njoftoi tre histori të reja, të vendosura gjatë sezonit të festave, do të publikohen në dhjetor të atij viti. Këto tre episode janë vendosur mes ngjarjeve të sezonit të katërt dhe të pestë. [47]

Nr.TitulliRegjiaSkenariData release transmetimit
1"Guzman, Kaje & Rebe"Dani de la OrdenCarlos Montero14 qershor 2021 (2021-06-14)
Rebeka fton Kajetanën dhe Guzmanin për një tortë speciale në shtëpinë e saj krejt të re. Pasojnë zënka. Të tre miqtë i zë paniku se çfarë të bëjnë kur gjejnë një sasi të madhe kokaine të fshehur në shtëpinë e Rebekës dhe Cayetana ndan planet e saj të ardhshme të punës. Kajetana dhe Rebeka debatojnë me Guzmanin se si të sillen me burrat që përpiqen të hyjnë në shtëpi.
2"Nadia & Guzman"Dani de la OrdenCarlos Montero15 qershor 2021 (2021-06-15)
Ndërsa Nadia mësohet me jetën në Nju Jork, lind një mundësi për të vizituar Madridin dhe ajo lufton nëse duhet t'i tregojë apo jo Guzmanit. Nadia dhe Guzman bien dakord për të mos u parë me njëri-tjetrin. Ndërkohë, e sapomartuara Mej i jep motrës së saj të vogël këshilla për dashurinë. Në një përpjekje për të menaxhuar emocionet e saj, Nadia kërkon që Guzman të ndjekë rregulla shumë specifike për datën e ribashkimit të tyre.
3"Omar, Ander & Aleksis"Jorge TorregrossaDarío Madrona16 qershor 2021 (2021-06-16)
Pasi Anderi dhe Omair i bëjnë një vizitë Aleksisit të mundur në spital, një pakujdesi për të kaluarën e vendos Anderin në një vend të vështirë. Anderi përpiqet të gëzojë Aleksisin dhe t'ia heqë mendjen nga gjërat duke e ftuar në një Barbekju në vendin e ri të Rebekës. Pas një marrëdhënieje zemër më zemër me Anderin, Alexis merr një vendim përfundimtar për trajtimin e tij.
4"Karla & Samuel"Jorge TorregrossaCarlos Montero17 qershor 2021 (2021-06-17)
Samueli shkon në aeroport për të ndaluar Karlën të hipte në aeroplanin e saj për në Londër. Karla dhe Samuel luajnë një lojë pyetjesh seksuale që çon në një bisedë shumë më serioze. Një mosmarrëveshje e nxehtë çon në një sërë mesazhesh zanore ndërsa Samuel dhe Karla përpiqen të kuptojnë se çfarë të bëjnë.
Nr.TitulliRegjiaSkenariData release transmetimit
5"Filipe, Kaje & Felipe"Lucía AlemanyCarlos Montero15 dhjetor 2021 (2021-12-15)
Ndërsa dhuron rroba me Reben, Kajetana takon një mik të ri dhe vullnetarisht bën shërbimet e saj të qepjes për Krishtlindje. Kur dhurimi bujar i Filipes e kap Kajetanën në befasi dhe ajo i kërkon Felipes t'i bëjë një nder në këmbim të darkës. Kajetana përballet me ish-in e saj, i cili ndan ndjenjat e tij dhe i kërkon asaj të shqyrtojë nëse falja është një opsion.
6"Samuel & Omar"Lucía AlemanyCarlos Montero20 dhjetor 2021 (2021-12-20)
Samueli zbulon se nëna e tij i detyrohet mijëra euro qira dhe ai duhet të gjejë një mënyrë për të shmangur dëbimin. Omar e ndihmon Samuelin të bëjë foto joshëse për faqen e tij të re "Vetëm për ty", por plani i tyre shkon keq. Samueli është i dëshpëruar për pasojat e veprimeve të tij, por miqtë e tij i japin shpresë.
7"Patrik"Eduardo Chapero-JacksonCarlos Montero23 dhjetor 2021 (2021-12-23)
Duke u ndjerë i mbytur nga familja e tij, Patrik viziton një kasolle në pyll duke kërkuar vetminë, por ai përballet me tundimin. Drogat që merr Patrik ngjallin kujtime të dhimbshme dhe i bëjnë atij të ketë vizione shqetësuese. Patrik është i shqetësuar nga shqetësimi i tij për Mensian dhe shkon në shtëpi për ta gjetur atë. Ajo që pason është një ndryshim për familjen e tij.

Përshtatjet ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Class[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 24 shtator 2022, gjatë ngjarjes së katërt TUDUM Fan, Netflix njoftoi një përshtatje zyrtare indiane të Elite të titulluar Class. [48]

Historia bazohet në shkollën luksoze të Nju Delhit, Hampton International, ku tre studentë të rinj me prejardhje krejtësisht të ndryshme sfidojnë dinamikën ekzistuese në enklavën e elitës dhe jetët e tyre ndryshojnë pa masë nga ngjarjet që ndodhin atje. Përshtatja indiane e shfaqjes ndjek të njëjtën premisë si Elite, por skenari ka përfshirë shumë ndryshime për të mbajtur parasysh një audiencë indiane. Prodhuar nga Bodhitree Multimedia Limited dhe regjisor nga Ashim Ahluwalia, Class do të luajnë Gurfateh Pirzada, Ayesha Kanga, Chayan Chopra, Anjali Sivaraman, Chintan Rach, Madhyama Segal, Cyaawal Singh, Naina Bhan, Moses Koul, Piyush Shati dhe Zeyn. [49]

Netflix publikoi Class më 3 shkurt 2023. [50]

Pritja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përgjigja popullore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 17 janar 2019, Netflix njoftoi se seriali (sezoni i parë) ishte transmetuar nga mbi 20 milionë llogari brenda muajit të parë të publikimit. [51] Seriali është shfaqja e dytë televizive në gjuhën spanjolle më e ndjekur në top 50 shfaqjet më të ndjekura të TV Time ndonjëherë, duke u renditur në vendin e 25 globalisht. [52]

Pasi Netflix postoi një imazh të personazheve gej Omar dhe Ander në Instagram, mori komente homofobike. Shërbimi i transmetimit iu përgjigj njërit me emoji ylber. [53] [54]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Hopewell, Jamie Lang,John; Lang, Jamie; Hopewell, John (2021-10-28). "Netflix Confirms 'Elite' Will Return for Season 6, Unveils Cast for 'Bird Box' Adaptation". Variety (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 28 tetor 2021. Marrë më 2021-10-28.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
 2. ^ "Todos los detalles de 'Élite' temporada 6: teaser, fecha de estreno en Netflix y nuevos alumnos de Las Encinas". 20minutos. 2022-09-26. Arkivuar nga origjinali më 26 shtator 2022. Marrë më 2022-09-26. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "New faces (and a familiar one) joining Elite 7". 25 tetor 2022. Arkivuar nga origjinali më 13 nëntor 2022. Marrë më 25 tetor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "La serie 'Élite' se despedirá definitivamente en Netflix tras 8 temporadas". 6 korrik 2023. Arkivuar nga origjinali më 7 korrik 2023. Marrë më 6 korrik 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ a b c d e f g h i "Personajes Élite. Reparto de actores". FormulaTV. Arkivuar nga origjinali më 7 prill 2022. Marrë më 10 tetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ van Voorhis, Genevieve (5 tetor 2018). "Will 'Elite' Return For A Season 2? The Netflix Teen Drama Is Marathon Worthy". Bustle. Arkivuar nga origjinali më 11 janar 2020. Marrë më 10 janar 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ a b Tartaglione, Nancy (13 korrik 2017). "Netflix Enrolls At 'Elite' Boarding School For Spanish YA Crime Drama". Deadline. Arkivuar nga origjinali më 25 prill 2019. Marrë më 6 shkurt 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ a b c d de Pablos, Emiliano (18 tetor 2018). "'Elite' Gets Netflix Season 2 Order". Variety (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 18 tetor 2018. Marrë më 10 janar 2020.
 9. ^ a b c d "Netflix Orders 'Elite,' Its Second Original From Spain". The Hollywood Reporter (në anglisht). 13 korrik 2017. Arkivuar nga origjinali më 13 korrik 2017. Marrë më 11 janar 2020.
 10. ^ a b c Maeso, Gustavo (3 tetor 2018). ""Élite es una serie de este momento y de este país"". IGN España (në spanjishte evropiane). Arkivuar nga origjinali më 3 tetor 2018. Marrë më 18 janar 2020.
 11. ^ "Elite Series Trailer: Welcome to Las Encinas". ComingSoon.net. 10 shtator 2018. Arkivuar nga origjinali më 25 prill 2019. Marrë më 6 shkurt 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Netflix's New Teen Drama Is The 'Gossip Girl' Replacement You've Been Waiting For" (në anglisht). 5 tetor 2018. Arkivuar nga origjinali më 11 janar 2020. Marrë më 11 janar 2020.
 13. ^ Roxborough, Scott (17 tetor 2018). "Netflix Orders Second Season of Spanish Teen Crime Series 'Elite'". The Hollywood Reporter (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 17 tetor 2018. Marrë më 10 janar 2020.
 14. ^ Tartaglione, Nancy (17 tetor 2018). "'Elite': Netflix Orders Second Season Of Teen Thriller In Return To Las Encinas". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 17 tetor 2018. Marrë më 18 tetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ a b c d e f g h Hopewell, John; Granada, Emiliano (29 gusht 2019). "'Elite' Renews for Season 3 as Creators, Cast Reveal Season 2 Details". Variety. Arkivuar nga origjinali më 2 janar 2020. Marrë më 29 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Kanter, Jade (4 tetor 2019). "'Elite': Netflix Renews Spanish Teen Thriller For Third Season, Adds New Cast". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 5 tetor 2019. Marrë më 5 tetor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Opie, David (11 shtator 2019). "Élite season 3: Release date, cast, trailer, plot and everything you need to know". Digital Spy (në anglishte britanike). Arkivuar nga origjinali më 18 dhjetor 2019. Marrë më 10 janar 2020.
 18. ^ a b c Ferguson, LaToya (4 tetor 2019). "Netflix Renews the Addictive 'Elite' for a Third Season". IndieWire (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 tetor 2019. Marrë më 10 janar 2020.
 19. ^ "La tercera temporada de "Élite" llegará a Netflix el próximo 13 de marzo". La Vanguardia (në spanjisht). 18 shkurt 2020. Arkivuar nga origjinali më 18 shkurt 2020. Marrë më 18 shkurt 2020.
 20. ^ Fdez, Juan M. (20 janar 2020). "Netflix da luz verde a una cuarta y quinta temporada de 'Élite'" [Netflix gives green light to a fourth and fifth season of 'Elite']. El Español (në spanjisht). Arkivuar nga origjinali më 30 janar 2020. Marrë më 20 janar 2020.
 21. ^ Palenzuela, Fernando S. (20 janar 2020). "'Élite' renueva por una cuarta y quinta temporada antes del estreno de la tercera en Netflix" ['Elite' renews for a fourth and fifth season before the premiere of the third on Netflix]. FormulaTV (në spanjisht). Arkivuar nga origjinali më 2 mars 2020. Marrë më 20 janar 2020.
 22. ^ "ACTORES DE "ÉLITE" CONFIRMAN CUARTA TEMPORADA DE LA SERIE CON ESPECIAL VIDEO". T13 (në spanjisht). 22 maj 2020. Arkivuar nga origjinali më 31 korrik 2020. Marrë më 22 maj 2020.
 23. ^ Kanter, Jake (25 shkurt 2021). "Netflix Renews Spanish Drama 'Elite' For Season 5; Valentina Zenere & André Lamoglia Join Cast". Deadline. Arkivuar nga origjinali më 25 shkurt 2021. Marrë më 25 shkurt 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ Lang, Jamie (12 prill 2021). "Netflix's 'Elite' Season 4 Coming June 18". Variety. Arkivuar nga origjinali më 12 prill 2021. Marrë më 12 prill 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ Lang, Jamie (28 tetor 2021). "Netflix Confirms 'Elite' Will Return for Season 6". Variety. Arkivuar nga origjinali më 28 tetor 2021. Marrë më 28 tetor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ a b Jeunesse, Marilyn La (2 tetor 2018). "Meet the Cast of "Elite," Netflix's Latest Prep School Thriller You're Going to Be Obsessed With". Teen Vogue (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 mars 2019. Marrë më 10 janar 2020.
 27. ^ "De estrella infantil a figura internacional: La trayectoria de Danna Paola". larepublica.pe (në spanjisht). 6 janar 2020. Arkivuar nga origjinali më 6 janar 2020. Marrë më 11 janar 2020.
 28. ^ "The New Girl In 'Elite' Has Already Played The Love Interest Of One Of Her Costars". Bustle (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 28 tetor 2022. Marrë më 10 janar 2020.
 29. ^ "This New 'Elite' Character Could Be Samuel's Closest Ally — Or His Worst Enemy". Bustle (në anglisht). 6 shtator 2019. Arkivuar nga origjinali më 6 prill 2020. Marrë më 10 janar 2020.
 30. ^ "The Guy Who Plays Lu's Bad Boy Stepbrother From 'Elite' Used To Be A Disney Star". Bustle (në anglisht). 6 shtator 2019. Arkivuar nga origjinali më 6 prill 2020. Marrë më 10 janar 2020.
 31. ^ SensaCine.com.mx (23 dhjetor 2019). "'Élite': Así fue el casting de Danna Paola para quedarse con el papel de Lu". SensaCine.com.mx. Arkivuar nga origjinali më 11 janar 2020. Marrë më 11 janar 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ Fueradeseries.com (28 janar 2020). "'Élite' cambiará a su elenco en la temporada 4". Fueradeseries.com. Arkivuar nga origjinali më 16 tetor 2023. Marrë më 28 janar 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ Sisi Sánchez, Alberto (19 maj 2020). "Élite despide para siempre a varios de sus actores más queridos con un emotivo vídeo". Vogues.es (në spanjisht). Arkivuar nga origjinali më 23 maj 2020. Marrë më 20 maj 2020.
 34. ^ Chao Rodríguez, Manuel Angel. "Élite se renueva: estas son las nuevas incorporaciones a la serie". Moncloa.com (në spanjisht). Arkivuar nga origjinali më 7 korrik 2020. Marrë më 7 korrik 2020.
 35. ^ Porras, Julia (23 dhjetor 2020). "Ester Expósito estará en Élite 5. Nueva temporada confirmada". Crush News (në spanjisht). Arkivuar nga origjinali më 23 dhjetor 2020. Marrë më 30 dhjetor 2020.
 36. ^ Porras, Julia (28 dhjetor 2020). "Danna Paola quiere volver a Élite y no, no es una inocentada". Crush News (në spanjisht). Arkivuar nga origjinali më 28 dhjetor 2020. Marrë më 30 dhjetor 2020.
 37. ^ Zorrilla, Mikel (23 mars 2021). ""Fue complicado llevar esa doble vida". Danna Paola desvela el motivo por el que abandonó 'Élite' tras el final de su temporada 3". Espinof (në spanjisht). Arkivuar nga origjinali më 24 mars 2021. Marrë më 26 mars 2021.
 38. ^ "Netflix anuncia la temporada 5 de 'Élite' y desvela dos nuevos fichajes". Ver Tele (në spanjisht). 25 shkurt 2021. Arkivuar nga origjinali më 10 mars 2021. Marrë më 26 mars 2021.
 39. ^ "Adam Nourou's Instagram Post". Ver Tele (në spanjisht). Arkivuar nga origjinali më 5 prill 2023. Marrë më 26 mars 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: BOT: Gjendja e adresës origjinale është e panjohur (lidhja)
 40. ^ "'Élite': Isabel Garrido ('El desorden que dejas') ficha por la quinta temporada". FormulaTV (në spanjisht). Arkivuar nga origjinali më 26 gusht 2021. Marrë më 26 gusht 2021.
 41. ^ Navarro, Sergio (15 dhjetor 2021). "Carmen Arrufat ficha por 'Élite' a partir de su sexta temporada". FormulaTV. Arkivuar nga origjinali më 15 dhjetor 2021. Marrë më 15 dhjetor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 42. ^ Esther Mucientes (2022-10-25). "Netflix ficha a Maribel Verdú" (në spanjisht). El Mundo. Arkivuar nga origjinali më 26 tetor 2022. Marrë më 2022-11-18.
 43. ^ Nolan, Emma (2 tetor 2018). "Elite on Netflix location: Where is Elite filmed? Where is Elite set?". Express.co.uk (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 prill 2020. Marrë më 10 janar 2020.
 44. ^ "Elite Season 4, Filming Wrapped". Instagram (në anglisht). 22 dhjetor 2020. Arkivuar nga origjinali më 5 prill 2023. Marrë më 22 dhjetor 2020.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: BOT: Gjendja e adresës origjinale është e panjohur (lidhja)
 45. ^ "Elite announces #EliteWeek". Out Magazine. 13 maj 2021. Arkivuar nga origjinali më 13 maj 2021. Marrë më 13 maj 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 46. ^ "Here's What Elite: Short Stories Is About". Out. 13 maj 2021. Arkivuar nga origjinali më 13 maj 2021. Marrë më 14 maj 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 47. ^ "Elite Renewed for Season 6, Ahead of Season 5 Premiere; Short Stories Also Returning with 3 Holiday Episodes". 28 tetor 2021. Arkivuar nga origjinali më 28 tetor 2021. Marrë më 28 tetor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 48. ^ "Netflix announces 'Class,' an Indian adaptation of hit series 'Elite'". The Express Tribune. 24 shtator 2022. Arkivuar nga origjinali më 25 shtator 2022. Marrë më 27 shtator 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 49. ^ "'Elite' remake 'Class' coming soon". Lifestyle Asia. 25 shtator 2022. Arkivuar nga origjinali më 27 shtator 2022. Marrë më 27 shtator 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 50. ^ Keller, Joel (2023-02-03). "Stream It Or Skip It: 'Class' On Netflix, An Indian Remake Of 'Elite' That Brings The Caste System Into Focus". Decider. Arkivuar nga origjinali më 5 shkurt 2023. Marrë më 2023-02-05. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 51. ^ Porter, Rick (17 janar 2019). "Netflix Reveals Viewership Numbers for 'You,' 'Sex Education' and More". The Hollywood Reporter. Arkivuar nga origjinali më 18 janar 2019. Marrë më 17 janar 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 52. ^ "Elite (TVShow Time)". TV Time. 5 tetor 2018. Arkivuar nga origjinali më 21 shtator 2021. Marrë më 17 qershor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 53. ^ "'Elite' Receives Homophobic Backlash, Netflix Responds with Rainbows". www.out.com (në anglisht). 15 tetor 2018. Arkivuar nga origjinali më 6 prill 2020. Marrë më 10 janar 2020.
 54. ^ Reilly, Kaitlin (13 tetor 2018). "The Gay Relationship On "Elite" Has Netflix Sharing Rainbows". www.refinery29.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 prill 2020. Marrë më 18 janar 2020.


Gabim referencash: Etiketat <ref> ekzistojnë për një grup të quajtur "lower-alpha", por nuk u gjet etiketa korresponduese <references group="lower-alpha"/>