Eva Braun

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Eva Braun
Braun in 1942
U lind në
Eva Anna Paula Braun

(1912-02-06)6 shkurt 1912
VdiqGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
Shkaku i vdekjesSuicide (cyanide poisoning)
Emrat e tjerëEva Hitler
ProfesioniPhotographer; office and lab assistant at photography studio of Heinrich Hoffmann
Njohur përGruaja e Hitler-it
Bashkëshorti/jaAdolf Hitler
(29 April 1945 – 30 April 1945)

Eva Anna Paula Hitler (Nee Braun, 6 shkurt 1912 - 30 prill 1945) ishte shoqe e vjetër e Adolf Hitlerit dhe, për më pak se 40 orë, gruaja e tij. Braun u takua me Hitlerin në Mynih, kur ajo ishte 17 vjeç, ndërsa ajo ishte duke punuar si asistente dhe model për fotograf të tij personale, dhe filloi duke parë atë shpesh rreth dy vjet më vonë. Ajo tentoi vetëvrasjen dy herë gjatë marrëdhëniet e tyre të hershme. Me 1936, ajo ishte një pjesë e shtëpisë së tij në Berghof pranë Berchtesgaden dhe jetoi një jetë të strehuar gjatë gjithë Luftës së Dytë Botërore. Braun ishte një fotograf, dhe shumë prej fotografive të mbijetuar ngjyra dhe filmat e Hitlerit janë marrë prej saj. Ajo ishte një figurë kyçe në kuadër të rrethit të brendshëm shoqëror e Hitlerit, por nuk marrin pjesë në ngjarje publike me të deri në mes të 1944, kur motra e saj Gretl martuar Hermann Fegelein, zyrtarin ndërlidhës SS në stafin e tij.

Si Rajhu i Tretë u shemb nga fundi i luftës, Braun u betuan besnikëri të Hitlerit dhe shkoi në Berlin për të qenë pranë tij në Führerbunker përforcuar rëndë nën të Rjahut. Si Trupat e Ushtrisë së Kuqe luftuan rrugën e tyre në lagjen me 29 prill 1945 ajo u martua me Hitlerin gjatë një ceremonie të shkurtër civile; ajo ishte 33 dhe ai ishte 56 Më pak se 40 orë më vonë, ata kryer vetëvrasje së bashku në një dhomë ulur të bunker, ajo nga ashpër në një kapsulë e cyanide. Publiku gjerman nuk ishte në dijeni të marrëdhënies Braun me Hitlerin deri pas vdekjes së tyre.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E lindur në Mynih, Eva Braun ishte vajza e dytë e mësuesve të shkollës Friedrich "Fritz" Braun dhe Franziska "Fanny" Kronberger, e cila kishte punuar si rrobaqepëse para martesës së saj. Motra e saj e madhe, Ilse, ka lindur në 1909 dhe e saj motra e vogël, Margarete (Gretl), ka lindur në vitin 1915. prindër Braun ishin divorcuar në prill 1921, por u martua në nëntor 1922 ka gjasa për arsye financiare (hiperinflacioni u rëndojnë ekonominë gjermane në atë kohë). Braun ishte arsimuar në një sallë leksionesh katolike në Mynih, dhe më pas për një vit në një shkollë biznesi në Konventën e Motrave anglisht në Simbach am Inn, ku ajo kishte nota mesatare dhe një talent për atletikë. në moshën 17 ajo mori një punë që punojnë për Heinrich Hoffmann, fotograf zyrtar për Partinë naziste (NSDAP). punësuar Fillimisht si një asistent dyqan dhe shitjes nëpunës, ajo shpejt mësuar se si të përdorin një aparat fotografik dhe të zhvillojnë fotot. Ajo u takua Hitlerin, 23 vjet e lartë të saj , në studio Hoffmann-së në Mynih në tetor 1929 ai ishte futur asaj si "Herr Wolf". Motra e Eva-s, Gretl, gjithashtu ka punuar për Hoffman nga 1932 e tutje, dhe gratë me qira një apartament së bashku për një kohë. Gretl shoqëruar motrën e saj në udhëtimet e saj më vonë me Hitlerin në Obersalzberg.

Lidhja me Hitlerin[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hitleri ka jetuar me gjysmë-mbesa e tij, Geli Raubal, në një apartament në Mynih nga 1929 deri në vdekjen e saj. Më 18 shtator 1931 Raubal, u gjet i vdekur në banesë, e shtënë me pistoletë e Hitlerit, një vetëvrasje të dukshme. Hitleri ishte në Nuremberg në atë kohë.Marrëdhënia ishte e rëndësishme për të, ka gjasa më intensive e jetës së tij. Hitleri filloi duke parë më shumë nga Braun pas vetëvrasjes.

Braun veten tentuar vetëvrasje më 10 ose 11 gusht 1932 nga të shtënat veten në gjoks me pistoletë babait të saj. Historianët ndjehen përpjekje nuk ishte serioze, por ishte një përpjekje për vëmendjen e Hitlerit. Pas shërimit Braun, Hitleri u bë më e angazhuar për të dhe deri në fund të 1932, ata kishin bërë të dashuruar. Ajo shpesh kanë qëndruar gjatë natës në banesën e tij në Mynih kur ai ishte në qytet.Braun ka punuar si fotograf për Hoffmann nga 1933 në. Ky pozicion mundësuar që ajo të udhëtimit-shoqëruar nga Hoffmann-me rrethim Hitlerit, si një fotograf për Partinë naziste. Më vonë në karrierën e saj ajo ka punuar për shtypin Hoffman e artit.

Sipas një fragment të ditarin e saj dhe llogarinë e biografi Nerini Gun, përpjekja e dytë Braun vetëvrasje ndodhi në maj 1935 Ajo mori një mbidozë e fjetur pilula kur Hitleri nuk arriti të bëjë kohë për të në jetën e tij. Hitleri dhënë Eva dhe motra e saj me një apartament me tre dhoma gjumi në Mynih atë gusht, dhe në vitin e ardhshëm motrat ishin të pajisur me një vilë në Bogenhausen. Në vitin 1936, Braun ishte në shtëpinë e Hitlerit në Berghof pranë Berchtesgaden sa herë që ai ishte në qëndrimit atje, por ajo ka jetuar kryesisht në Mynih. Braun kishte edhe banesën e saj në Rjahut të ri në Berlin, për të përfunduar një dizajn nga Albert Speer.

Braun mori pjesë në Nuremberg Rally për herë të parë në vitin 1935, si një anëtar i stafit Hoffman-së. Gjysmë-motra e Hitlerit, Angela Raubal (nëna e vdekur geli-së), mori përjashtim të pranisë së saj atje, dhe u hodh poshtë më pas nga posti i saj si grua në shtëpinë e tij në Berchtesgaden. Hulumtuesit nuk janë në gjendje për të konstatuar nëse nuk e pëlqejnë e saj për Braun ishte arsyeja e vetme për largimin e saj, por anëtarët e tjerë të shoqëruesit e Hitlerit pa Braun si të paprekshëm nga atëherë e tutje.

Hitleri dëshironte të paraqitet në imazhin e një heroi të dëlirë; në ideologjinë naziste, burrat ishin liderët politikë dhe luftëtarëve dhe gratë ishin shtëpiake. Ai besonte se ai ishte seksualisht tërheqës për gratë dhe dëshironte të shfrytëzuar këtë për përfitime politike duke mbetur i vetëm, pasi ai ndjeu martesa do të ulë kërkesën e tij. Ai dhe Braun nuk u shfaq si një çift në publik; e vetmja kohë që ata u shfaq së bashku në një foto të publikuar lajme ishte kur ajo u ul pranë tij në Olimpiadën e Dimrit 1936. Njerëzit gjermane ishin në dijeni të marrëdhënies Braun me Hitlerin deri pas luftës. Sipas kujtimeve Speer-së, Braun nuk flinin në të njëjtën dhomë si Hitlerit dhe kishte dhoma e vet në Berghof, në vendbanimin e Berlinit Hitlerit, dhe në Berlin bunker. Speer më pas tha, "Eva Braun do të provojë një zhgënjim të madh për historianët."

Biografi i Heike Görtemaker vëren se gratë nuk kanë luajtur një rol të madh në politikën e Rajhut të Tretë. ndikimi politik Braun për Hitlerin ishte me sa duket minimale. Ajo kurrë nuk u lejohet të qëndrojnë në dhomë, kur biznesi apo politike biseda u zhvillua, dhe u dërgua nga dhoma kur ministrat e kabinetit apo personalitete të tjera ishin të pranishëm. [30] Ajo nuk ishte anëtar i Partisë Naziste. Interesat e saj kryesore ishin sportive, rroba, dhe kinema. Nga të gjitha llogaritë, ajo bënte një ekzistencë të strehuar dhe të privilegjuar dhe dukej painteresuar në politikë. Një shembull kur ajo mori një interes ishte në vitin 1943, menjëherë pasi Gjermania kishte kaloi tërësisht në një ekonomi të përgjithshëm të luftës. Ndër të tjera, kjo do të thoshte një ndalim të mundshëm në kozmetikë dhe luks të grave. Sipas kujtimeve Speer-së, Braun afrua Hitlerin në "indinjatë të lartë"; Hitleri heshtje udhëzuar Speer, i cili ishte ministër i armatimit në atë kohë, për të ndalur prodhimin e kozmetikës dhe luks të grave në vend se të i fillimit të ndalimin e drejtpërdrejtë.

Braun vazhdoi të punojë për Hoffmann pasi keni filluar lidhjen e saj me Hitlerin. Ajo mori shumë fotografi dhe filma të anëtarëve të rrethit të brendshëm, dhe disa nga këto janë shitur në Hoffmann për çmimet jashtëzakonisht të larta. Ajo ka marrë para nga kompania Hoffmann si vonë si 1943, dhe gjithashtu mbajti postin e sekretarit privat të Hitlerit. [Kjo maskë do të thotë se ajo mund të hyjë dhe të lënë Kancelarisë unremarked, edhe pse ajo e përdorur një hyrje anësore dhe një shkallë e pasme. Görtemaker vëren se Braun dhe Hitleri gëzonte një jetë normale seksuale miqtë dhe të afërmit e Braun e përshkruar Eva giggling mbi një fotografi të vitit 1938 e Neville Chamberlain ulur në një divan në Mynih Hitlerit sheshtë me vërejtjen: "në qoftë se vetëm ai e dinte çfarë sjellje-në atë divan ka parë ".

Më 3 qershor të vitit 1944, motra Braun Gretl martuar SS-Gruppenführer Hermann Fegelein, i cili shërbeu si oficer ndërlidhës Reichsfuhrer-SS Heinrich Himmler në stafin e Hitlerit. Hitleri e përdori martesën si një justifikim për të lejuar Braun të paraqitet në funksionet zyrtare, si ajo do të mund të futet si Fegelein e motra-in-ligj. Kur Fegelein u kap në ditët e fundit të luftës duke u përpjekur për të ikur në Suedi apo Zvicra, Hitleri urdhëroi ekzekutimin e tij. Ai u qëllua për dezertim në kopshtin e Rjahut më 28 prill të vitit 1945

Stili i jetës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Konvertimi i shtëpi pushimi të vogël Hitlerit ai i blerë në vitin 1933 në mal në Obersalzberg filloi në vitin 1934 dhe përfundoi me 1936 Krahu i madh u shtuar mbi shtëpinë origjinale dhe disa ndërtesa të tjera u ndërtuar. E gjithë zona është rrethuar, dhe shtëpitë e mbetura në mal janë blerë nga NSDAP dhe rrafshuan. Braun dhe anëtarët e tjerë të rrethim u shkëputur nga bota e jashtme, kur në vendbanimin. Speer, Hermann Göring, dhe Martin Bormann kishte shtëpi të ndërtuar brenda kompleksit.

Shërbëtor i Hitlerit, Hajnc Linge, thuhet në kujtimet e tij se Hitleri dhe Braun kishte dy dhoma gjumi dhe dy banjo me nderlidhura dyert në Berghof, dhe Hitleri do të përfundojë më mbrëmje vetëm me të në studimin e tij para se të dalë në pension në shtrat. Ajo do të veshin një "fustan salcë ose shtëpi-xhaketë" dhe pi verën; Hitleri do të ketë çaj. Tregon publike e dashuri apo kontakt fizik ishin nuk ekzistojnë, madje edhe në botën e mbyllur të Berghof. Braun mori rolin e zonjë në mesin e vizitorëve të rregullt, edhe pse ajo nuk ishte e përfshirë në administrimin e shtëpisë . Ajo ftoi rregullisht miqtë dhe anëtarët e familjes që të shoqëronte atë gjatë qëndrimeve të saj, vetëm mysafir për ta bërë këtë.

Kur Henriette von Schirach sugjeruar se Braun duhet të shkoni fsheh pas luftës, Braun u përgjigj: "A mendoni se unë do të dënohet vetëm? Unë do të qëndrojë me të deri në momentin e fundit ..." Hitleri quajtur Braun në vullneti i tij, për të marrë 12.000 marka të Rajhut në vit pas vdekjes së tij. Ai ishte shumë i dhënë pas saj, dhe i shqetësuar kur ajo mori pjesë në sporte apo ishte vonë kthyer për çaj.

Eva dhe Adolfi duke i shetitur qentë

Braun ishte shumë i dhënë pas dy qentë e saj Scottish Terrier quajtur Negus dhe Stasi dhe ata të shfaqë në filmat e saj në shtëpi. Ajo zakonisht mbajtur ata larg nga Bariu gjerman të Hitlerit, Blondi. [48] Blondi u vra nga një rrethim më 29 prill 1945 kur Hitleri urdhëroi që një nga kapsula cianure marra për Braun dhe Hitlerit vetëvrasje nesërmen të testohen në qen . qentë Braun dhe puppies Blondi u qëllua nga mbajtësit e Hitlerit qen, Fritz Tornow, më 30 prill.

Martesa dhe vetëvrasje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në fillim të prillit të vitit 1945, Braun udhëtoi nga Munihu në Berlin për të qenë me Hitlerin në Führerbunker. Ajo refuzoi të largohet sa Ushtria e Kuqe e mbyllur në në kryeqytet. Pas mesnatës në natën e 28-29 prill, Hitleri dhe Braun u martuan në një ceremoni të vogël civile brenda Führerbunker. Kjo ngjarje u dëshmuar nga Joseph Goebbels dhe Martin Bormann. Pas kësaj, Hitleri organizoi një mëngjes modeste martesë me gruan e tij të re. Me martesë Braun, emri i saj ligjor ndryshuar për Eva Hitlerit. Kur ajo nënshkroi certifikatën e saj të martesës ajo shkroi letër B për emrin e familjes së saj, pastaj rreshtuan këtë jashtë dhe e zëvendësoi atë me Hitlerin.

Pas 01:00 në pasdite datës 30 prill të vitit 1945, Braun dhe Hitleri tha farewells e tyre të stafit dhe anëtarë të rrethit të brendshëm. Më vonë atë pasdite, në rreth 15:30, disa dëshmitarë njoftuan se dëgjuan një të shtënë me zë të lartë. Pas pritjes disa minuta, shërbëtor i Hitlerit, Hajnc Linge, dhe SS ndihmësi i Hitlerit, Otto Günsche, hyri në studim të vogël dhe gjetën trupat pajetë të Hitlerit dhe Braun në një divan të vogël. Braun kishte kafshuar në një kapsulë cyanide, dhe Hitleri kishte qëlluar veten në tempull drejtë me pistoletën e tij. Kufomat ishin kryer deri në shkallët dhe përmes dalje bunkerin e emergjencës në kopshti pas Rjahut, ku ata janë djegur. Braun ishte 33 vjeç kur ajo vdiq.

Eshtrat djegur u gjetën nga rusët dhe varrosur fshehurazi në kompleksin SMERSH në Magdeburg, Gjermani Lindore, së bashku me trupat e Joseph dhe Magda Goebbels dhe gjashtë fëmijët e tyre. Më 4 prill 1970, një ekip i KGB sovjetike me Listat detajuara varrimit fshehurazi zhvarrosën pesë kuti prej druri të mbetjeve. Eshtrat u djegur tërësisht dhe grimcuar, pas së cilës hiri u hodhën në lumë Biederitz, një kontribues i Elba aty pranë.

Pjesa tjetër e familjes Braun mbijetuar luftën. Nëna e saj, Franziska, vdiq në moshën 96 në janar 1976, duke jetuar nga ditët e saj në një shtëpi në fermë e vjetër në Ruhpolding, Bavari. Babai i saj, Fritz, vdiq në 1964 Gretl lindi një vajzë-të cilin ajo emrin Eva -Në 5 maj 1945 Ajo më vonë u martua me Kurt Beringhoff, një biznesmen. Ajo vdiq në vitin 1987 motër moshuar Braun, Ilse, nuk ishte pjesë e rrethit të brendshëm të Hitlerit. Ajo u martua dy herë dhe vdiq në vitin 1979