F1 Malajzia - 2009

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Çmimi i madh i Malajzisë në 2009 u mbajt në Pistën e Sepang,si mbajtës i raundit të 2-të nga 17 në kalendarin e F1.Penalitet mori Sebastian Vettel,sepse në Australi pat bërë një aksident me Robert Kubica.As Rubens Barrichello,me Brawn,pat pësuar një penalitet, por më të butë se ai që pësoi Vettel.Jenson Button rrëmbeu "pole position", por ai që rrëmbeu kryesimin në nisje ishte Nico Rosberg.Pas pak,kushtet klimaterike u përkeqësuan shumë.Pista ishte"e papilotueshme,dhe shumë pilotë dolën nga pista,madje larg në pjesët e jashtme.Gara u shty,por Kimi Raikkonen rrëmbeu një akullore gjatë shtyrjes.Organizatorët vendosën ta abandononin me 31 xhiro nga 56.Vetëm 50% e pikëve u dha,sepse duheshin 42 xhiro që të jepeshin pikët.