Jump to content

Felix Mendelssohn Bartholdy

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shpjegim
Shpjegim
Ky artikull sipas rregullores mbi shkronjat Ç, ç, Ë, ë, bie në kundërshtim me rregulloren e Wikipedisë në gjuhën shqipe, për këtë arsye nuk mund të merret si i saktë derisa të rregullohet. • Das Wunder Mendelssohn: Porträt eines großen Musikers. Faber & Faber. 2009. ISBN 978-3-86730-090-2. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Felix Mendelssohn Bartholdy. Rowohlt. 2009. ISBN 978-3-499-50709-0. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Felix Mendelssohn Bartholdy. Ein Almanach. Henschel-Verlag. 2008. ISBN 978-3-89487-619-7. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Reisen zu Felix Mendelssohn Bartholdy. Stationen seines Lebens und Wirkens. Westkreuz-Verlag. 2008. ISBN 978-3-939721-01-7. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Mendelssohn. Leben und Werk in neuer Sicht. Atlantis Musikbuch-Verlag. 1980. ISBN 3-7611-0571-1. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Felix Mendelssohn Bartholdy und seine Zeit (bot. 3.). Laaber-Verlag. 2013. ISBN 978-3-921518-82-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) (Erstausgabe: 1984).
 • Mendelssohn: Sein Leben – seine Musik. Carus-Verlag. 2008. ISBN 978-3-89948-098-6. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) (englisch).
 • Die Musikveranstaltungen bei den Mendelssohns – Ein „musikalischer Salon“?. Vëll. 2. 2006. ISBN 3-00-020514-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) ISBN 3-00-020514-4 (Mit Beiträgen von Barbara Hahn, Petra Wilhelmy-Dollinger, Wolfgang Dinglinger, Hans-Günter Klein, Ralf Wehner).
 • Das Glück der Mendelssohns – Geschichte einer deutschen Familie. Aufbau-Verlag. 2005. ISBN 3-351-02600-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Felix Mendelssohn Bartholdy. Aus der Partitur eines Musikerlebens. Droste. 1992. ISBN 3-7700-0989-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Die Mendelssohns. Bilder aus einer deutschen Familie. Artemis. 1990. ISBN 3-7608-1020-9. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Felix Mendelssohn und seine Zeit: Bildnis und Schicksal eines Meisters (bot. unveränderter Nachdruck der 1.). Fischer Taschenbuchverlag. 2016. ISBN 978-3-596-30862-0. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) (Erstausgabe: 1959).
 • Mendelssohn Bartholdy. rororo-Bildmonographie. Rowohlt Verlag. 1974. ISBN 3-499-50215-1. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Felix Mendelssohn Bartholdy und die Musik der Vergangenheit. Studien zur Musikgeschichte des 19. Jahrhunderts. Gustav Bosse. 1969. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Felix Mendelssohn Bartholdy. Briefe einer Reise durch Deutschland, Italien und die Schweiz. Niehans. 1958. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • [[[s:Ein Quartett bei Goethe|Wikisource]] Ein Quartett bei Goethe]. 1867. fq. 4–8. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerën e |url= (Ndihmë!)
 • Erinnerungen an Felix Mendelssohn-Bartholdy: Ein Künstler- u. Menschenleben. Brockhaus. 1868. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • [[[s:Erinnerungen an Felix Mendelssohn-Bartholdy|Wikisource]] Erinnerungen an Felix Mendelssohn-Bartholdy]. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerën e |url= (Ndihmë!)ca. 1848).
 • Felix Mendelssohn Bartholdy: Interpretationen seiner Werke. Laaber. 2016. ISBN 978-3-89007-505-1. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Felix Mendelssohn Bartholdy. „Der die Widersprüche der Zeit am klarsten durchschaut“. Bärenreiter, Metzler. 2017. ISBN 978-3-476-04540-9. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Felix Mendelssohn. Der (un)vollendete Tonkünstler. Hentrich & Hentrich. 2018. ISBN 978-3-95565-285-2. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
Felix Mendelssohn, pikturë nga Eduard Magnus, të vitit 1846

Jakob Ludwig Felix Mendelssohn Bartholdy[1] (* 3. Shkurt 1809Hamburg; † 4. Nëntor 1847Leipzig) ishte një kompozitor gjerman, pianist, dhe luante në organo. Ai është konsideruar të jetë një nga muzikantët më të rëndësishëm të romantizmit të hershëm. Ndër veprat e tij më të njohura janë: "Overture to A Midsummer Night’s Dream (1826), Italian Symphony (1833), a violin concerto (1844)"

Përveç kësaj, vazhdoi Mendelssohn Bartholdy, për kryerjen e veprave me Koncerte dhe Johann Sebastian Bach . Kështu, ai ka kontribuar ndjeshëm në e tyre të ri-zbulim dhe një kuptim të "klasike" epoka e muzikës gjermane. Ai është bashkë-themelues i historike muzikë kujdes dhe themeloi parë Muzike në Gjermani.[2]

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindja shtëpi, të Mëdha të Michaelis rrugë 14 në Hamburg, Gjermani, rreth 1900

Felix Mendelssohn Bartholdy erdhi nga prestigjioze dhe më të pasur borgjeze Hebreje të familjes, Mendelssohn. Në tezeve anën ai ishte një nip i shquar filozof Moisiu Mendelssohn. Babai i tij Ibrahimi erdhi pas një nëpunës i Bankës, mësimdhënies, 1804, si një partner në Bankën e të tij të vjetër vëllanë e Jozefit . Nëna e tij Qla-ja, nee Salomon, vinin nga një fabrikë pronarit të familjes. Pas martesës në vitin 1804, Abrahamit dhe Qla-ja Mendelssohn të Berlinit, u zhvendos në Hamburg. Në 1805, ai ishte i Felix e muzikore të talentuar motra Fanny (1829 Fanny Hensel) është i lindur. Si vëllezërit e motrat më të ndjekur në 1811, Rebecca (ajo u martua në vitin 1831 e matematikan Dirichlet) dhe 1812 Pali Mendelssohn.

Të gjithë fëmijët e Abrahamit, Mendelssohn janë ngritur si një e Krishterë dhe në 21. Mars 1816 nga Johann Jakob Stegemann, pastor i Reformuar të asamblesë së Berlinit, Jeruzalem dhe në Kishë të Re, në një shtëpi të pagëzimit, një Protestant pagëzuar. Në këtë rast, Felix marrë tij të Krishterë emrin e Jakobit, dhe Ludwig. Përveç kësaj, ajo ishte mbiemri i "Krishterë" Emri Bartholdy do të jetë e bashkangjitur me sugjerimin e Qla-së vëllait Jakob Salomon, Prussian dërguari në Romë, në kohën e tij të pagëzimit në emrin e mëparshme pronari i një kopshti familja e kishte pranuar. Abrahami dhe Qla-ja Mendelssohn konvertuar, më në fund, në 1822, të Krishterimit. Felix ishte në vitin 1825, në të Berlinit parochial Kishës konfirmuar.

E fëmijërisë (1809-1824)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Felix Mendelssohn Bartholdy në moshën 12 vjeç, të naftës të krijuar nga Carl Jozef Begas (1821)

Për shkak të okupimit francez të Hamburgut, familja u shpërngul në 1811 në Berlin, ku të veja gjyshja jetuar. Këtu Felix dhe motrën e tij Fanny marrë tyre të parë të muzikës mësime nga nëna e saj, të cilët qëndronin në një direkte Bach-Traditën e tyre të nënës (gjyshja) një nxënës i Bahun, është nxënës Kirnberger. Edhe teze e dy fëmijëve, Sara Levy, e bija e Berlinit Hoff actuator, Daniel Itzig, të cilët në 1791, si i pari Prussian Jude e Friedrich Wilhelm II. e kurë natyrale patente të pranuara, të ndërmjetësuara këtë Traditë, si një nxënës i Carl Philipp Emanuel Bach dhe një mbrojtës i Wilhelm Friedemann Bach. Tjetër mësues i Felix dhe Fanny ishte Marie Bigot gjatë një qëndrim të përkohshëm në Paris në 1816. Pas kthimit në Berlin, morën mësime në përbërje me Carl Friedrich Zelter, në piano me Ludwig Berger dhe violinë me Carl Wilhelm Henning; e tyre e Përgjithshme të trajnimit kanë pranuar nga Karl Wilhelm Ludwig Heyse, babai i novelës Pali Heyse.

Në Publik, Felix takuar për herë të parë në 24. Tetor, 1818 si një nëntë-vjeçare, ai është në piano pjesë në piano, trio nga Jozef Wölfl e mori përsipër. Në prill të vitin 1819, ai hyri si një Altsänger në Këndojnë Akademie të Berlinit , ku ai ishte nën Zelter-së drejtimin e vjetër muzika kishtare ka studiuar. Në vitin 1820, ai filloi të përballet me jashtëzakonshme rapidity. Në atë vit të vetëm, ai shkroi rreth 60 vepra, duke përfshirë këngë, piano sonatas, piano, trio, Sonata për violinë dhe piano, dhe të organeve të copa, dhe madje edhe pak dramatike pjesë në tre skena. Në 1821, ai e krijoi vetëm disa vepra të përmendet, pesë tre-lëvizja varg simfonitë, katër-zëri motets,: një akt të kënduarit lojra ushtarët dashurie" dhe dy edukatorë , si dhe pjesë e të kënduarit lojë enden comedians.

Në 1821, vizitoi Mendelssohn në moshën Dymbëdhjetë, së bashku me Karl Fridrih Zelter për herë të parë Gëte, me të cilin ai ka 16 ditë në Weimar kaluar. Gjithashtu në vitin 1821 e tij para njohjes me Carl Maria von Weber, të Berlinit, një performancë e Freischütz hapur. Në 1822, ai u takua në Kassel , Ludwig Spohr , dhe në Frankfurt, Johann Nepomuk Schelble, ai gjatë gjithë jetës miqve të mbetur. Gjatë këtij viti ai ishte ende produktive dhe të shkruante, ndër të tjera, Opera , dy nipërit, apo xhaxhai nga Boston, dhe një piano Concerto, në një koncert të Anna, Alex ligjëruar.

Në Mendelssohn familjes, ajo ishte e gjatë e me porosi për të dhënë të dielën në mëngjes në dhomën e ndenjes me një të vogël Ansambli shfaqje muzikore, nga rreth 1822 me muzikantë profesionistë nga gjykata Mbretërore orkestër. Felix kryesor i orkestrës dhe ka shkruar vepra të reja për këto raste. Ai vetë e luajti në piano, ose në të majtë të Fanny, ndërsa motra e tij Rebecca këndonin dhe vëllai i tij, Pali, një violonçel luajtur. Në këtë mënyrë, ajo ishte dy nipërit e tij të pesëmbëdhjetë vjetorit në vitin 1824, e parë privat të listuara. Mes 3. dhe 31. Në Mars 1824 ai përbërë tij të parë Simfonike në c vogla (op. 11), menjëherë pas piano Kuartet h-Moll (op. 3) dhe (posthumous) piano sextet (op. 110). Edhe në këtë kohë filloi të tij të përjetshëm miqësi me Ignaz Moscheles.

Të rinjtë (1825-1829)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1825, mori Ibrahimin Felix Mendelssohn për në Paris, ku, ndër të tjera, dy nga më të famshme dramatike kompozitor e kohës u takua: Gioachino Rossini dhe Giacomo Meyerbeer. Kur mundësinë erdhi gjithashtu për herë të parë me Luigi Cherubini , një mendim të lartë për Talentin e tij të vënë atë për përbërjen e Kyrie për pesë zëra, të plotë me shoqërim orkestral i rekomanduar. Nga letra e kësaj periudhe, është e njohur se Felix vlerësoi frëngjisht në shkollën e muzikës të vogël; por ai shkoi me disa shokë në Paris dhe të krehur deri në ato në raste të mëvonshëm.

Felix u kthye me të atin e tij në maj 1825 në Berlin, dhe për të ndërprerë udhëtimin e tij për një të dytë për vizitë në Goethe, në shtëpinë e së cilës ai e mbajti Kuartet në h-Moll, Gëte ishte dedikuar dhe për të cilin ai ka marrë shumë duartrokitje. 10. Gusht 1825 përfunduar zweiaktige Opera "dasma e Camacho.

Palais Groeben, Mendelssohn qëndrimit në Berlin, Leipziger Straße 3
Autografit të tre pjesë të këngës, e Kur natën e erës nëpër majën e pemëve tërheq, 1828

Menjëherë pas kthimit nga Parisi, lëvizi për herë të Mendelssohn, në vitin 1825, në Leipziger Straße 3 – tani ekziston gjermane Bundesrat në ish - Prussian manor shtëpisë – në një vend të gjerë, të modës së vjetër të shtëpisë me një të shkëlqyer të muzikës dhomë , dhe një oborr të shtëpisë, në rast të dielën koncerte për qindra njerëz të dëgjuar. Në vjeshtën e 1826, erdhi e parë performancën e një tutje mes i verës natë në ëndërr-Overture. Rezultati i këtij përbërja është "Berlin, 6. Gusht 1826" të datës; Mendelssohn ishte në kohën shtatëmbëdhjetë vjet e gjysmë. Publikisht, ai e ka kryer Overture për herë të parë, në Stettin, në shkurt të vitin 1827.

Ai gjithashtu ka studiuar në Universitetin e Berlinit, ku ai, ndër të tjera, në rast të Hegel dëgjuar.

Ndërkohë, Camachos e dasmës në kushtet e një mundur punën në Opera në famshëm Spontini ka dhënë. E Libretto bazuar në një Episod në Don Quixote është e bazuar, ishte nga Karl Klingemann (1798-1862) janë të shkruara, dhe Mendelssohn kishte të qartë të perceptimit e të veçantë të humorit që e template në Romancë e vë atë. Vepra shpejt u rehearsing, dhe pas kthimit të kompozitor nga Szczecin dhe më 29. Prill 1827 premierë. Kjo ishte me sa duket në pistë, por për shkak të intrigave, kjo nuk është një dytë të performancës. Mendelssohn veten e ndjeu (tani 20 muajsh) Opera e tij artistike të zhvillimit nuk është e përshtatshme, dhe i sugjeroi që ai të jetë në muzikë instrumentale mënyrën e tij tashmë është e shtruar. Ai përbërë, tani e tutje, jo më shumë seriale.

Mendelssohn themeluar një kor për studimin e korale veprat e Johann Sebastian Bach, (e madhe Tomas Cantor ishte në kohën, Publiku është praktikisht i panjohur); tashmë në 1823-in, ai kishte nga gjyshja e tij, Bella Salomon, një kopje të Shën Mateut Pasion pas Autografit Pölchaus paguhen. Sidomos Carl Friedrich Zelter kishte Mendelssohn, Bahun, Opus e tij të mësimdhënies dhe të të kampionit të punojnë në Këndojnë Akademie zu Berlin . Së bashku me Eduard Devrient sat Mendelssohn kundër Zelter fillestare të rezistencës në vitin 1829, në rast të Këndojnë Akademie është një publik të performancës të shkurtuar dhe për rastin, edituar Shën Mateut Pasion nën drejtimin e tij, me një 158-të fortë Këndojnë Akademie kor. Ajo ishte e para ri-hyrjen në fuqi e Pasion që Bach vdekjes së tij. Zelter kishte lexuar më herët me Këndojnë Akademie pjesëve individuale të Pasion, kishin mbajtur një performancën e përgjithshme, megjithatë, e pazbatueshme. Performanca ishte aq e suksesshme se ajo e kishte të përsëriten dy herë. E treta performancës udhëhequr Zelter, që nga Mendelssohn tani ishte larguar për në Angli. Sipas gjetjet e fundit nga analiza e poentimi i performancës, ajo ishte në asnjë mënyrë një "shumë romanticized" punën. Megjithatë, Mendelssohn nuk bar disa recitatives, chorales dhe arias për të dëmtojë Interpretues dhe publiku. Kishte edhe disa nga instrumentet që do të jetë recast nuk janë në dispozicion: Mendelssohn veten luajtur Basso të vijojë në fortepiano, oboes d'amore janë bërë nga clarinets, oboes da caccia nga violins zëvendësohet. Devrient këndonte rolin e Jezusit. Krahu i Berlinit instrument krijues Johann Christoph Oesterlein, e Carl Friedrich Zelter i përkiste, dhe nga të cilat Felix Mendelssohn Bartholdy, si dhe ndoshta më shfaqjet e Shën Mateut Pasion led, dhe është ende sot, si një përhershëm kredi nga e Këndojnë Akademie të Berlinit, në Berlin Muzeu i instrumente muzikore.

Së Pari Koncert Turne (1829-1832)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Felix Mendelssohn, watercolour nga James Warren Childe, 1830
Firence: një watercolor të 21-vjeçari Felix Mendelssohn Bartholdy, 1830

Në prill 1829, ka udhëtuar Mendelssohn për herë të parë në Londër dhe ishte entuziazëm të marra. E tij të parë paraqitjen para një angleze audienca që kishte në një nga koncertet e Filharmonia e Shoqërisë, ai është 25. Mund tij Simfonike në c miturit nga piano dhe të kryer. 30. ai ka luajtur me zemër Weber koncert copë, në 25. Qershor Beethoven piano Concerto në e-flat e mëdha (jo në Angli, të listuara qenë të ishte), dhe për herë të parë, e tutje mes i verës natë në ëndërr-Overture. Kur janë kthyer nga koncerti ishte rezultati i Overture në një taksi , pas së cilës Mendelssohn nga kujtesës pa gabime në letër. Në një tjetër koncert që ai ka luajtur, me Moscheles e tij ende të pabotuar Concerto në E-flat e mëdha për të dy pianos dhe orkestër.

Pas përfundimit të sezonit, Mendelssohn vuante nga shëndeti i dobët për shkak të Skoci, ku ai e tij Hebrides Overture dhe Skocez Simfonike , ishte e frymëzuar. Në fund të muajit nëntor, ai u kthye në Berlin.

Vizita në Angli formuar pjesën e parë të gjithanshme, prej atit e planifikuara programi i udhëtimit, i cili e çoi atë në të gjitha rëndësishme të artit në qendrat e Evropës. Pasi që ai kishte refuzuar një rang në Berlin, ai e përcaktuara në maj 1830 në Itali, ndaloi në rrugë për dy javë, në Weimar me Gëte, dhe pas disa stacionet e ndërmjetme në 1. Nëntor Rom. Në Romë ai mësoi në Mars të 1831, frëngjisht kompozitorit Hector Berlioz të dinë dhe u bënë miq me këtë.[3] Nga letrat e Berlioz, si të frikshëm për atë Mendelssohn si njeri dhe artist ishte i impresionuar.[4]

Si ai gjatë kthimit të tij në tetor 1831 përmes Mynih, erdhi për të përbërë, dhe ai e kryer e tij piano Concerto në g-të vogla, dhe mori kurrë (i plotësuar) në mënyrë që për një Opera në Mynih të teatrit. Pas qenë në Stuttgart, Frankfurt am Main dhe Düsseldorf Ndaluar kishte bërë, ai erdhi në 9. Dhjetor, në Paris, ku ai këtë herë për të shekullit të 20-të. Prill 1832-it ishte. Ai parë jetuar me mikun, bankier Auguste Léo, kap vjetër e të njohurve nga 1825 dhe ishte në kontakt të ngushtë me Liszt dhe Chopin. 19. Shkurt, 1832-it, ishte e tutje mes i verës night ëndërrOverture në Conservatoire luajtur, dhe shumë të tjera të tij kompozimet e paraqitur për Publikun. Me disa prej tyre, ai ka vuajtur, por edhe zhgënjime, me reformimin Simfonike. Udhëtim erdhi përmes një Kolerës-infeksion në Mars të parakohshme fund, ai rikthehet shpejt.

23. Në prill 1832-it ai ishte përsëri në Londër, ku ai në Filharmonia Koncerte dy herë tij Concerto në g mituri ishte, në të organeve të Shën Palit Katedrale të luajtur, dhe vëllimin e parë të tij këngë pa fjalë janë publikuar. Ai u kthye në korrik, për t'u kthyer në Berlin dhe për të futur në Dimrin e tij reformimin Simfonike e tij Concerto në g të vogla, dhe e tij Walpurgisnacht për publikun.

Berlin, Düsseldorf dhe Frankfurt (1832-1835)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mendelssohn-shtëpia Schadowstraße 30 në Düsseldorf, foto rreth 1905

Felix Mendelssohn të kërkuar për të marrë në vitet e ardhshme, nuk është fikse, të detyrueshme pozicion. Në Këshillën e të atit të tij, ai zbatohet, megjithatë, me vdekjen e Zelter e vakant Pozitën e Drejtorit të Berlinit Këndojnë Akademie. Në votave të anëtarëve të subjektit të tij, por për një kohë të gjatë në këmbë Zëvendës-Drejtori i Karl Fridrih e Hagen, ku, sipas mikut të tij, Eduard Devrient anti-Semitizmi luajtur një rol. Për vendimin për të lënë në Berlin për vite të tëra, si zhgënjim për mos-zgjedhjen, pavarësisht nga marrëdhëniet e gjithë familja në Këndojnë Akademie dhe të konsiderueshme artistike suksesin e saj (Shën Mateut Pasion), një organizatë jo-të papërfillshëm rolin e luajtur.

Në pranverën e vitit 1833, e vizitoi ai Londër një të tretë të vizitës së tij italiane Simfonike e të sjelljes, për herë të parë në 13. Mund të Filharmonia e Shoqërisë ishte luajtur. 26. Në maj ai ka kryer shfaqje në më të ulët Rini festivalit muzikor" në Düsseldorf, me kaq sukses të madh se ai ishte menjëherë e caktuar të Përgjithshëm Drejtori muzikë të qytetit të është ofruar. Zyra përbëhet nga udhëheqja e muzikës në kishat kryesore, në teatër, dhe në dhomat e dy shoqatave muzikore.

Para se të hyrë në këtë angazhim të ri, ai shkoi përsëri me atin e tij në Londër dhe u kthyen në 27. Në shtator të 1833 në Düsseldorf. Në këtë kohë bie përbërja e Vesper të kënduarit, por vetëm pas vdekjes nga pasuria e tij. Puna e tij në Kishën e muzikës dhe në sallë koncertesh një përshtypje të mirë, por marrëdhëniet e tij me Menaxhimin e teatrit, se ai, së bashku me Karl Leberecht gjithmonë njeriu duhet të drejtojnë, janë pak të këndshme. Ndoshta për shkak të këtyre rrethanave, ai filloi, Opera dhe më e Kishës muzikë.

Mendelssohn ishte, në këto vite, kori i Shoqatës së Frankfurtit Cäcilien-Verein. Ishte kjo kori dhe Drejtori i saj, Johann Nepomuk Schelble për shumë vite, shumë të lidhura dhe të ndjerë, prandaj, të përkushtuar ndaj provave dhe koncert, fillimi i një sëmundje e rëndë Schelbles hedhur, sa më shpejt të jetë e mundur për të vazhduar. Në Kërkesën e Cäcilien-Verein ai përbërë Overture të përrallë zanash e bukur Melusine , dhe të planifikuar të disa prej më të rëndësishme të punëve. Qëndrimi në Frankfurt, ndihmoi për të sjellë Mendelssohn për një të dytë miqësore takim me të madhe Opera e kompozitorit Gioachino Rossini, atje për disa ditë të vitit.

Në Düsseldorf, ai ka projektuar oratori i Shën Palit për jetën e Apostullit Pal. Qëndrimi i tij që ai ndjeu ishte "jashtëzakonisht të kënaqshme"[5] dhe ai do të jetë zyra për të ngjarë të jetë shumë më mbani, nëse ajo nuk është e përhershme drejtimin e Gewandhaus koncerte në Leipzig, Gjermani e ofruara do të kishte qenë ai në një nga më të lartat pozicione të sjellë për ju në kohë të gjuhës gjermane të muzikës botërore mund të arrijë.

Leipzig (1835-1841)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E vjetër Gewandhaus me shënime të Mendelssohn përuruese koncert në maj 4. Në tetor 1835, të listuara në Opera Ali-Baba apo dyzet hajdutë nga Luigi Cherubini, watercolor nga Felix Mendelssohn (1836)
Cécile Charlotte Sophie Mendelssohn-Bartholdy (Vitit 1846)

Në gusht të 1835, shkoi për të Mendelssohn në Leipzig dhe ishte në 4. Tetor – zyrtarisht si një Violinë), por për herë të parë në stilin e një dirigjenti modern[6] – koncerti i parë në Gewandhaus me uvertën deti i qetë dhe të begatë të udhëtimit, krahasuar me të tjerë të tij overtures sot janë më shpesh të listuara. Mendelssohn e Gewandhaus koncerte ishin të pistë marrë. Falënderimin e tij e ka shprehur edhe në një doktoraturë nderi në filozofi, e cila për atë, në 20.  Mars 1836 u dha. Në ndërkohë, ai doli me e tij të parë në oratori ( Pali), dhe futur atë në 22.  Mund të 1836 në më të ulët Rhenish music festival në Düsseldorf për herë të parë. Në 3.  Tetor ajo u zhvillua në Liverpool nga Sir George Zgjuar për herë të parë në versionin anglisht dhe 16.  Mars 1837, në anën tjetër, nga Mendelssohn në Leipzig.

Në këtë kohë ai – si një admirues i madh i Joseph Haydn – përhapjen e Haydn e punon, ai, për shembull, me sukses të madh në 22 maj.  Shkurt 1838-ës në Leipzig kryer.[7]

Tjetër ngjarje të madhe në Mendelssohn jeta ishte më 28.  Në Mars, vitin 1837, dhe martesa e tij me Cécile Charlotte Sophie Jeanrenaud (* 10. Tetor 1817; † 25. Shtator 1853) ai e kishte takuar e mëparshme e verës në Frankfurt. Eduard Devrient, ajo përshkruhet si: "Cécilie ishte një nga ata të ëmbël femra fenomeneve të saj të qetë dhe të fëmijërore kuptimin e tyre thjesht në afërsi të duhej të jetë në punë në çdo njeriu, qetësues dhe qetësues. Një i hollë figura, tiparet e fytyrës e grevës bukuri."Nga martesa ishin pesë fëmijë: Carl Wolfgang Pali (7. Shkurt 1838-ës; † 23. Shkurt 1897), Marie (2. Tetor, 1839; † 28. Tetor 1897), Pali (* 18.  Janar 1841; † 17. Shkurt 1880), Felix (1. Mund të 1843; † 16. Shkurt 1851) dhe Lili (19. Shtator 1845; † 10.  Tetor, 1910).

Muajin e mjaltit ishte vështirë gjatë, sa ai u thirr përsëri në Angli, ku ai vdiq në maj 20.  Shtator PaliBirmingham Triennial Music Festival kryer. Gjatë këtij udhëtimi ai ka luajtur në Shën Palit dhe Kishën e Krishtit Greyfriars[8] organi dhe ushtroi një ndikim të qëndrueshme mbi anglisht organo. Këtu ai së pari përmendur Planin e tij të dytë oratorio, Elia në sy.

Në vitet e 1838-ës për 1844 ishte edhe violinë Concerto në e të miturit për mikun e tij, violinist Ferdinand David. Ajo koncerte është tani një nga më të kryer dhe më të njohura Violinë në të gjitha. Mendelssohn Bartholdy në Leipzig e St. Thomas Church organ koncerte dhe e ka kryer vet korale kompozime.[9]

Mendelssohn kishte në e tij Leipzig kohë tre apartamente. Kur ai në 1835, të pamartuar për Leipzig erdhi, ai u vendos në një apartament të vogël në katin e parë për të ashtu-quajtur Reichel e përparme e shtëpisë sot, Dittrich unazën, në atë kohë kufiri Lindor në zhvillimin e Reichel së, ish Apelschen kopsht.[10] Kur ai në vjeshtën e vitin 1837 me gruan e tij të Leipzig erdhi, ata morën një më të madhe të sheshtë në të njëjtin vit, i përfunduar pjesa e banimit ansamblet lurgenst një kopsht , në të kundërt Thomas Kishës.[11] Këtu janë para katër fëmijët e lindur. Në vitin 1845, familja u shpërngul përsëri, por tani në katin e parë të një tre-katëshe neo-Rilindjesndërtesës së mbretit rrugor ( Mendelssohn shtëpia është në Goldschmidtstraße 12, është nga Felix-Mendelssohn-Bartholdy-Fondacioni ruhet dhe është shtëpi për të Mendelssohn Muze). Apartament me 23 Metra të gjatë korridorit kishte tetë dhoma, një kuzhinë dhe një muzikë sallon.[12]

Berlin (1841-1845)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas përbërjen e Lavdërimit në 1840, dhe një e gjashta udhëtim në Angli në të njëjtin vit, Mendelssohn në vitin 1841 nga Friedrich Wilhelm IV si Violinë) kthehet në Berlin në Gjermani. E Prussian mbreti e kishte të lartë fluturues planifikon të bëjë Berlin, kryeqytetin e artit në vendet gjermanofolëse. Mendelssohn-së shpreson të vë në një Reformë të Akademisë Mbretërore të arteve , si dhe drejtimin e kube të korit.

Edhe pse ai ishte emëruar në vjeshtën e 1842, Prussian të Përgjithshëm Drejtori muzikë, por planet ambicioze, vetëm një ngadaltë realizimin, dhe të ndryshme Resistors. Prandaj, ai kishte aktivitete të tjera në Gewandhaus koncerte non-stop. Në 1842 ai shkoi për shtati Angli, së bashku me gruan e tij, dhe e kryer e tij Skocez Simfonike. Në e tij 1845 në vazhdim zyra e krijoi teatrin e muzikësAntigone, Edipi Coloneus, Athalie , dhe një tutje mes i verës natë në ëndërr.

Viteve të fundit në Leipzig[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mendelssohn jeton dhe vdes shtëpisë, mbreti i street (tani Goldschmidtstraße) 12 në Leipzig, rreth 1900

Në 1843, e themeluar nga Mendelssohn në Leipzig Conservatorium – e parë të muzikës në shkollë në Gjermani, dhe e hapi atë në 3. Prill në ndërtesat e Gewandhaus. Në të njëjtin vit ai u emërua qytetar nderi i qytetit të Leipzig. Në 1844 ai realizuar gjashtë nga Filharmonia koncerte në Londër, dhe e kryer e tij tutje mes i verës night ëndërr muzikën. Ai u kthye në shtator të Berlinit, por ishte në gjendje të bindë mbretin për lirimin e tij më të vështirë detyrimet.

Pas një paraqitje të shkurtër të qëndrimit në Frankfurt, Mendelssohn u kthye në shtator, 1845, Leipzig, mori thirrjen e tij të vjetër të postoni në Gewandhaus dhe mësoi rregullisht në Conservatoire. Ai përkushtuar veten e tij e dytë e madhe oratorio, Elia, në 26. Në gusht, të vitit 1846, u dha premierë në Birmingham të Festivalit. Regjistrimi i punës ishte entuziast, dhe pas kthimit të tij në Leipzig, ai ka punuar si zakonisht, por ishte e qartë se tij shëndetësore ishte seriozisht i dëmtuar. Në 1847, ka udhëtuar Mendelssohn një të dhjetën dhe për Herë të fundit, në Angli, për shfaqje të Elias në Exeter Hall, në Mançester dhe Birmingham.

Si një goditje lajmin për vdekjen e motrës së tij Fanny që duket të jetë kthyer në 14-të. Në maj 1847. Ai u tërhoq nga jeta publike dhe mori disa muaj për pushime në Zvicër dhe në Gjermaninë jugore. Në Leipzig, ai vuajti në 9-të. Tetor parë goditje. Pas një tjetër goditje në 25 maj. Tetor dhe 3. Në nëntor, ai humbi vetëdijen dhe vdiq më 4 janar. Nëntor 1847 në 21:24. Të gjallëve dhe vdekjen e mbretit të rrugëve (tani Goldschmidtstraße 12) në Leipzig, kur Mendelssohn-shtëpi, tani një Muze, dhe është përdorur si një vend me rëndësi kombëtare në libër blu të qeverisë Federale.

Mendelssohn ishte në Trininë varrezat unë në Berlin-Kreuzberg përveç kësaj për të motrën e tij Fanny dhe anëtarët e tjerë të familjes. Varri, si një varr i nderit i shtetit Federal të Berlinit, është e vendosur në fushën 1.

Një Pianist, Organo dhe dirigjent[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pianisti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mendelssohn ishte një nga më të talentuar piano Virtuosi e kohës së tij. Për të, kishte filluar tashmë gjatë jetës së tij, ai e tij për Improvizim aftësitë legjendare.[13] Ai mori dukshëm në 1816, me shtatë vjet piano mësime nga nëna e tij, Qla-ja, para së gjithash në njësitë e pesë minuta, e cila më pas u zgjeruar në më shumë njësi.[14] Në udhëtim për në Paris në vitin 1816, ai ka luajtur halla e tij në Frankfurt, vuri në dukje se të vogël Felix në lidhje me "forcë, aftësi, saktësi, dhe të shprehjes," kishte, kur ai Bach dhe Koncerte të luajtur. Në 1817, tetë vjeç, ai ishte në gjendje për të etudes nga Johann Pagëzori Cramer fletë në çelësat e ndryshme të zhvendosjes. Ai kishte në këtë kohë në Paris piano mësime me Marie Bigot.[15] E parë që një koment në pianistic aftësitë e Mendelssohn nga një profesionist muzikant, vjen nga francezët flautist Louis Drouet, të rinj Mendelssohn, në Dimrin e 1820-ës në piano shoqëruar. Për shkak të miss tuning e instrumenteve, të kaluara Mendelssohn off-the-pranga shënime D - d # mëdha.[16]

Të rinjtë Mendelssohn me Goethe në Junozimmer (1821)

1821, gjatë një vizite nga Mendelssohn në Weimar me Gëte, nuk ishte i rreptë, gjithëpërfshirës Test i lojës talentin e 12-vjeçari Felix si një Pianist. Ata donin për të matur atë që të Mozart, Gëte veten 1763 kisha dëgjuar si fëmijë Ogur i fshehur duart e luajtur piano. Mendelssohn kishte për të në këtë rast, e tij improvizim aftësia, si dhe për të demonstruar se si aftësia për të bërë një orkestrale të shënuar nga zemra në piano, për të cilat ai, Overture nga giovanni martesa e Figaro zgjodhi. Në proces, ai i dha "orkestrale efektet aq shkëlqyeshëm, që efekti të mrekullueshëm", ishte, si të sunduar në këtë muzikë kritik Ludwig Rellstab. Pas kësaj, Mendelssohn dorëshkrimet e Mozart dhe Beethoven, kishte Gëte, dhe atij të paraqitura luajtur nga fletë.[17][18]

Në vitin 1824, si një pesëmbëdhjetë vjeçare, Mendelssohn mori në Këmbënguljen e nënës, disa javë piano mësimet me e famshme pianist Ignaz Moscheles. Kjo nuk ishte në gjendje për të mësuar atë që i takon sipas tij, gjykimin shumë. Moscheles pa përveç një master, jo pranë një student i ulur. Pra, ai dëgjoi pesëmbëdhjetë-vjeçare në punën publike të orkestral pjesë e Requiem të Mozart luajnë.[19]

Gjatë tij, shumë udhëtime, Mendelssohn u shfaq si një festohet, të shkathët, Pianist, në shtëpi dhe jashtë vendit. Ai ka luajtur në mënyrë të përsëritur me vet piano concertos, sidomos parë. Përveç kësaj, ai e interpretoi në piano concertos Nr 4 në G të mëdha, "të vjetër kalë", dhe nr. 5 në e-flat e mëdha nga Beethoven dhe piano e tij sonatas, ka luajtur shpesh Weber koncert pjesë, një të preferuar copë, ose tregoi tij virtuoso aftësi me Bahun, është lajthitje fantazi dhe Fugue. Ai është një kërcyer publike shfaqje në piano për mungesën e Orkestral pjesë, të improvizuar në piano melodi nga Opera apo luajtur Beethoven simfonitë. Atë që ai dikur i kishin dëgjuar, të harruar në kujtesën e tij, kurrë më, dhe ai mund dikur i përkiste melodi në çdo kohë, dhe në piano pranishëm, në mënyrë që edhe në Venusberg temën e Wagner nga Tannhäuser, kompozitori tij në piano la të kuptohej, shënimet e të cilit ai e tij, por nuk donte të tregonte.[20]

Organo[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mendelssohn ishte një nga më të rëndësishme në organo të shekullit të 19. Shekulli.[13] Ai filloi me të organeve mësimet në fund të 1820-ës, në moshën 11. E tij organ mësues gusht Wilhelm, Bahun, me Bach-familja e lidhur me muzikantë. Ndoshta luajtur rinj Mendelssohn, në Rochus kishëz në Bingen për herë të parë në një organ. Në udhëtimin e tij të parë në Angli në vitin 1829, kishte Mendelssohn në organ të Shën Palit Katedrales për të luajtur. Në e tij të dytë në udhëtim Anglia në 1832-it, Mendelssohn paraqitur tij artin e Organit. Ai u shfaq përsëri në Shën Palit, u përpoq, por edhe e organeve në Westminster Abbey, Shën Gjoni i Kishës dhe Shën Gjonit (Waterloo). Për një prezantim të veprave nga Bach, një plotësisht i mungonte anglisht organ i këmbës, i detyrojnë Mendelssohn për spontane rregullimet për lojë. Ndikimi i Mendelssohn në ndeshjen e çoi në Angli për një "të plotë Revolucion në stilin e angleze të organeve të luajtur". Vetëm në organi në Shën Palit Mendelssohn, Bahun, ishte në gjendje të luajnë pa kufizime të konsiderueshme.[21] Në një tjetër pamje në Shën Palit në vitin 1837, ishte audienca shumë e Mbushur Katedrales, Mendelssohn, Bahun, interpretime aq të impresionuar se Kisha nuk duan të largohen, dhe Kisha e shërbëtorit, Kalkanten të detyruar për të shkuar në shtëpi. Organi i venitur dhe pastaj pa efektive bellows në heshtje. Anglisht muzikë kritik Henri Gauntlett, madje edhe në Organo, shkruante për koncertin në një artikull në revistën, në Botën Muzikore (1838-Ës), Mendelssohn sulmi ishte "pra, në mënyrë të barabartë dhe në mënyrë konsistente, aq delikate dhe aq e pastaj, në të fluturojnë, që ka asnjë vështirësi, si të frikshme, ata mund të jenë të gjakftohtësisë e tij, të pengojë ose të prishin".[22] Gauntlett përshkruhen më tej Mendelssohn e Bach-Interpretimi si "unearthly." E tij improvisational lojë të jetë "shumë e diferencuar", "të butë" vendos "të plotë të tenderit shprehjes, dhe e hollë pasion". Sipas tij, me zë të lartë puthja, ai pa "një Pasuri të pafund e të ideve të reja".[23] Dy vjet para vdekjes së tij, të publikuar Gjashtë organ sonatas, është më e rëndësishme për përbërjen e këtij Instrumenti që Bach vdekjes së tij, që luhet nga Mendelssohn veten e tij në Publik.

Dirigjent[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mendelssohn, një nderuar dirigjent të dyja veprat e tij dhe vepra e kompozitorë të tjerë. Ai ishte një nga të parët dirigjent me baton , i kryer dhe sistematikisht mostrat e përfunduar.[13] Por lajmi mori kujdes të madh në drejtim të Tempi, dinamikën dhe orkestrale lojtarët veten e tyre. Ata ishin qortonin, kur ata ishin insubordinate, dhe vlerësoi, nëse ai ishte i kënaqur me ta.[24]

11. Shkurt 1829, të kryera nga Mendelssohn koncert për Shën Mateut pasion të korit, soloists dhe orkestër të një krahu, diagonale u pozicionuar në skenë me baton. Megjithatë, ai nuk mundi orën vazhdimisht. Një kor i qëndronte prapa tij, e të tjera dhe orkestër në frontin e tij.[25] E parë publike koncert të performancës me Baton ishte në 25. Mund 1829 në Londër.[26] Në Mynih u zhvillua në 1831, një nga të parët orkestrale koncerte në Gjermani, kompozitori me baton kryer, duke përfshirë tij c vogla Simfonike e tij 1. Piano koncert. Kur Mendelssohn, në 1835, mori mbi dysheme në Gewandhaus në Leipzig, ai insistoi në të domosdoshme, për kryerjen e korit dhe orkestrës me baton dhe praktikë, asnjë provë nuk veçimeve mes korit dhe orkestrës.[27] Në Leipzig, Mendelssohn ka kryer Gewandhaus orkestër dhe e nxiti atë për famë të madhe. Edhe pse ai të kompozitorit të madh të koncentruar, emri i të cilit tashmë filloi klasike e Statusit, shtoi ai, si një dirigjent i punëve të Schumann, Berlioz, Gade dhe të tjerët në programet e tij. Wagner kritikuar Mendelssohn performancën e Beethoven simfonitë sa më shpejt.[28] Ndër të cilat, Mendelssohn e kryerjes je i admiruar, ishte Hector Berlioz, në rastin e një ftese në 1843 në Leipzig të baton me Mendelssohn shkëmbyera.[29]

Felix Mendelssohn-Bartholdy në pasardhësit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artistike dhe shoqërore të trashëgimisë së kompozitori është nëpërmjet Felix-Mendelssohn-Bartholdy-Fondacioni në Leipzig, ndërkombëtarisht të hulumtuar, të ruhen dhe të mirëmbahen.

Monumentet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E vjetër monument në Leipzig, rreth 1900
Në vitin 2008 u përurua një monument në Leipzig, Gjermani, 2011
 • Statuja në Leipzig, pas një dizajn nga Werner Stein, të kryera nga Herman Heinrich Howaldt, dhe ngritur në frontin e 1884 u hap të Ri Gewandhaus sallë koncertesh ("Konzerthaus") në muzikën e katërta, zbuloi në 26. Maj 1892, duke kombëtare e socialistëve, gjatë një udhëtimi jashtë vendit i Leipzig kryetari Karl Goerdeler në natën e 9-të./10. Nëntor 1936 hequr[30] dhe ndoshta gjatë luftës së Dytë botërore, për të shkrirë poshtë. 18. Tetor 2008, u organizua përurimi i detajuar kopje në frontin e Thomas Kishës .
 • Në Hamburg e bashkisë ka qenë e përdorur që nga viti 1897 me një lehtësim portret i Mendelssohn-Bartholdy, një nga nderi kolona në town hall korridor. Kombëtare të socialistëve është hequr portreti ishte bërë pas luftës.
 • Në vitin 2000 e ka shpallur Mendelssohn shoqërisë në Berlin dhe një të Bronztë kopje të vitit 1850 nga Ernst Rietschel gdhendur në mermer një bust të kompozitorit në U-Bahnhof Mendelssohn-Bartholdy-Park (output Reichpietschufer). Që nga viti 2013, ajo ka qenë në ekspozitën e përhershme për Mendelssohn familjes në Trinisë së Shenjtë varrezat unë në Berlin-Kreuzberg të lëshuar. Mermeri kopje të bust janë në Mendelssohn arkivin e Staatsbibliothek Berlin, Muzeu i Akademisë Mbretërore të Muzikës në Londër dhe J. Paul Getty Museum.[31]
 • Në Mendelssohn-Bartholdy-Parku, në Koblenz-Horchheim, ish-vendndodhja e vendit selinë e familjes së Jozefit Mendelssohn dhe një të lidhura verës, është nga Koblenz-bazuar artist Josef Welling krijuar një skulpturë Bronzi e Felix Mendelssohn Bartholdy dhe tij qëndron në shtëpinë e xhaxhait të tij, në Koblenz-Horchheim kujton.
 • Në Düsseldorf në 1901, një statujë Bronzi e ish Drejtori muzikë e qytetit në fasadë e vjetër Opera house të bashkangjitur. Nga Reiner Buscher krijuar imazh të ishte në gusht 1936 nga Nazistët dhe i prishur në vitin 1940 për të shkrirë poshtë. 2009 i bëri thirrje kryetarit të bashkisë së düsseldorf , Dirk Elbers një shoqëri, për të ri-drejtimin e Mendelssohn monument filloi. 27. Në shtator 2012, ishte për të ruajtur një suva model dhe pas fotografi, të përgatitur për rindërtim përveç Opera gjermane në Rhine është shpallur.[32]
 • Në Mars 2015, ishin prej bronzi kap rrjetin e Fanny Hensel dhe Felix Mendelssohn Bartholdy, artisti Lore regjistrimet për shembull , para Mendelssohn-Remise në Berlin-Mitte .

Vendet e kujtesës dhe pllaka përkujtimore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vari kryqin nga Felix Mendelssohn Bartholdy
 • Varrin e Felix Mendelssohn Bartholdy dhe motrën e tij Fanny është e vendosur në Berlin-Kreuzberg në Trininë-churchyard, unë, në mes të Mehringdamm dhe Zossener Straße (afër U-Bahn stacioni Hallesches Tor).
 • Frankfurt am Main , kujton Mendelssohn pjesën tjetër në Jug e në Frankfurt të qytetit të pyllit me një përmendore prej guri dhe pllakë, të dhuruar në vitin 1906, kompozitor. Në korrik të vitit 1839 kishte ndodhur në këtë pikë, në praninë e Mendelssohn është një Festival në saj të nderit. Në rrjedhën e Festivalit ka qenë një e tij korale punon, Gjashtë këngë, për të kënduar në Natyrë premierë. Përkujtimorja gur u shkatërrua në kohën e nacional socializmit dhe luftën e Dytë botërore, në të njëjtin vend, të rivendosur.[33]
 • Në Taunusort Eppstein është e vendosur në afërsi të Perandorit tempull , një memorial në nder të Felix Mendelssohn. Mbishkrimi në pllakë bronzi në afërsi të një vëzhgim pikë me qëndrimet e Eppstein është: E MADHE KOMPOZITORË FELIX MENDELSSOHN-BARTHOLDY, në MES të 1837 DHE 1847 më SHPESH NË EPPSTEIN ISHTE, PËRSËRI në vitin 1995, DEDIKUAR këngëtares Shoqata 1845/61 EPPSTEIN e. V., zbukurimin Shoqata EPPSTEIN e. V.[34]
 • Në Mendelssohn-Bartholdy Park në Berlin, në afërsi të Potsdamer Platz, është një gur të madh, si një monument të natyrës për të treguar, dhe si një kujtim guri. Në portret në lehtësim dhe emrin e Mendelssohn rrjedh nga Ivo Breuker.
 • Hamburg në vitin 1997, për 150. Viti i vdekjes, në afërsi të luftës shkatërruar shtëpinë e lindjes (të Mëdha Michaelis rrugë 14), dy pllaka përkujtimore, me portretin e akejve e Felix Mendelssohn Bartholdy dhe Fanny Hensel në një pjesë të vogël të gjelbër në zonën e Ludwig-Erhard-Straße. Në Hamburg city hall është një shtyllë-lehtësim, me Portretin e tij, dhe në portik e Michel është gjithashtu një Lehtësim.
 • 20.  Në mars të vitit 2002 zbuluar drejtues kryetari i bashkisë së Berlinit, Klaus Wowereit, pllakë përkujtimore për Felix Mendelssohn Bartholdy dhe Fanny Hensel të sotme të Këshilli Federal të ndërtimit, Leipziger Strasse, ku pasi vendbanimi i familjes Mendelssohn Bartholdy. Kjo ishte me Iniciativën e Mendelssohn-Gesellschaft ngritur atje.
 • Memorial në Wengen, Zvicër, Në 21. Gusht 1842 Felix Mendelssohn e tij, eci një skicë të malit të virgjër të përshtatur. Që nga viti 2004, ekziston një memorial në këtë vend.
 • Në Kishën e Ringgenberg është në strehimin e organit të 1837, një pllakë përkujtimore, duke kujtuar se ai ishte gjatë muajit të gjata të qëndrimit në Interlakenit 1847 të përsëritura në këtë luajtur në organ. Lojë tabela dhe tubacionet e materiale , megjithatë, nuk do të merrni më shumë.
 • E Mendelssohn Gji, një Gji në bregun e Antarctic , Alexander-I.-ishull, dhe në vitin 1961 emrin e saj

Pulla dhe monedhë përkujtimore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të Tjera Nderime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • metro stacion Mendelssohn-Bartholdy-Park, ishte në 2.  Në Tetor Të Vitit 1998 169.  Stacioni i Berlinit U-Bahn hapur.
 • Qyteti i Keq Doberan, të kujton një Mendelssohn-Bartholdy-rrugës për në vendbanimin e artistit. Rruga të çon me një shumicë të shfaqë këshillat e Doberaner Münster.
 • Me rastin e 150th vjetorit të düsseldorf Symphony orchestra, është për 7. Shkurt 2014, në kuadër të një koncert ceremoni, salla e Madhe e Tonhalle në Düsseldorf për të nderuar ish-Drejtori muzikë në Mendelssohn hall të riemërohen.
 • Felix-Mendelssohn-Bartholdy-Schule (Gjimnazit) të Berlinit (ish Pasteur-shkolla e mesme).
 • Mendelssohn-Bartholdy-Schule (gjithëpërfshirës të shkollës) Sulzbach (Taunus) (ish-lisi pyll në shkollë).

Pritja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekstreme Shikime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mendelssohn e pritjes gjatë jetën e tij ndryshon në mes të fortë dhe të Skajshme. Si një i ri kompozitor, dirigjent, Pianist dhe Organo, ka udhëtuar në shumë vende në Evropë, u festua. Në Angli, një "Mendelssohn mania mbizotëronte pothuajse".[35] Ai ishte konsideruar si forcë shtytëse për një Bach-Rilindjes, të shpëtuar zhanër të oratorio, dhe të përbërë nga një seri e pakontestueshme artistike, dhe e pranuar nga Schumann, bindshëm epitetin "Mozart të shekullit të 19. Shekullit".[36] Kulti i personalitetit të tij ka qenë përforcuar në vitet e pas vdekjes së tij. 50 vjet pas vdekjes së tij, ai ishte, megjithatë, herë-rryma, për shkak të, pothuajse tërësisht nga kujtesa publike të fshihet. Ky ishte rasti me Gjermaninë dhe edhe për disa dekada të kompensuar, për britaninë e madhe, ku ai kishte gëzuar gjatë jetës së tij, si dhe shumë famë.

Kritika nga e viteve 1840[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nuk separable nga politika kontekst dhe të ndryshojë (Mars revolucionit të 1848), Wagner e Tirade kundër Mendelssohn ngulitur, qe muzika e tij pas vdekjes së tij, në harmoni dhe tonality si një pak më të reja. Ju zanore tuaj sentimentale dhe të butë në karakter me një mënyrë të qartë-ndërtuar, simetrik fraza, dhe një Bollëk të rhythmically të parashikueshme melodi. Të ngjashme kritikat erdhën edhe nga jashtë, për shembull nga Berlioz. Në përgjithësi, njerëz të flisnin gjithnjë e më shumë e favorizon-elegante dhe sipërfaqësore muzikë pa thellësinë e Jashtme ose Wagner.[36]

Anti-Semite nxitje dhe njëanshmëri të lirë vlerësimit në 19. Shekulli[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas vdekjes së tij, u Mendelssohn Bartholdy objektin e anti-Hebre Propagandë. Në fillim ishte Richard Wagner, gjithashtu e Mendelssohn e kompozimet e ka prekur,[37] e tij Pamflet "në muzikë, 1850, tre vjet pas Mendelssohn vdekjes së, fillimisht, nën një Pseudonim dhe pastaj të zgjerohet në 1869 me emrin e tij u shfaq. Në kohën e dytë publikim është Wagner, tashmë një ndikim kompozitor, dhe ai i "dëmtuar Mendelssohn fama":[38] në pikëpamjen e Tij, ka kontribuar në respekt të ulët të punës së Mendelssohn në gjysmën e dytë të shekullit të 19. Shekulli.

Në shekullin e 19-të. Xx, por ka pasur edhe shumë zëra që Mendelssohn e muzikës dhe kontributi në muzikë dhe nderuar historinë në mënyrë të përshtatshme dhe anti-Semite klishetë injoruar. Kështu shkruante August Reissman , në vitin 1867:

"Në përputhje me rrethanat, Mendelssohn, ishte e frymëzuar krijuese efektivitetin për të gjithë zhvillimin kulturor përmes një sërë përjetësisht të vlefshme veprat e artit të cilat ai i krijoi, jo në të njëjtën Matjet dhe gjithashtu për zhvillimin e mëtejshëm të artit, sepse ai në fakt ka një të re të shëndoshë hit, follow-up. Me numër të madh të tij imituesit mund vetëm të tij Kunststyl fitojnë atë, por nuk është i njëjtë në një drejtim të caktuar për të vazhduar. (...) Për shkak të larta mjeshtëri me të cilën ai kishte kryer këto imazhe të shëndoshë, ai solli këtë të veçantë treni i muzikore të zhvillimit të kohës sonë të plotë përfundimin e epokës." [39]

Refuzim në BRITANI të madhe në fund të shekullit të 19. Shekulli[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përveç Wagner është kritika e dytë të kthehen tregoi një goditje në BRITANI të madhe në fund të shekullit të 19. Shekulli përpjekje ishte e Viktorias epokë të kapërcehen. Mendelssohn si një simbol i Viktorias, era, që u bazuar në një kohë të zgjatur gjermano-Britanik miqësi. Artisti i gëzuar personale admirimin e Mbretëreshës. Në sulme kundër fund të shekullit të 19. Shekulli Mendelssohn nuk është më i aftë. Il Encyclopædia Britannica deklaruar në 1911, Mendelssohn e reputacionit të ishte "disa unspeakably bukur përjashtim të veprave të cilat janë zhdukur."[36]

Të hershëm të 20. Shekulli[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ernst Wolff shkroi në vitin 1905:

"Felix Mendelssohn mund të konsiderohet si një nga të parët në këtë kuptim, moderne, mjeshtër i artit të muzikës. Se si ai e ka inkurajuar zhvillimin e tyre përmes punës së tij si një artist dhe një interpretues, i fuqishëm, një kohë të gjatë ka qenë e njohur në historinë e muzikës; ..." [40]

Për dashamirët e muzikës Klasike ishin vepra të tilla si e tij tutje mes i verës night ëndërr, Italian dhe Scottish Simfonike, violinë Concerto ose këngë pa fjalë, gjithmonë shumë të popullarizuara.

Nacional Socialiste Armiqësi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas ardhjes në pushtet të regjimit Nazist në vitin 1933, u veprat e Mendelssohn e vështirë për të luajtur. Një zyrtar i ban ekzistuar, anti-Semite e fushatës së Rajhut dhoma e muzikës nxitet por shumica e muzikantëve, performanca e Hebrejve nga kompozitorë të, dhe të udhëhequr, për pasojë, për një shënjestër përjashtimin e Mendelssohn e muzikës.[41] Një kundër-shembull i kësaj ishte Wilhelm Furtwängler , në shkurt 1934, me rastin e Mendelssohn e 125. Lindja ditë e tutje mes i verës night ëndrra e kryer.

Për Luterin jubilar në vitin 1933, megjithatë, është ndalur regjimin e një kritike Drejtori i Seminarit dhe më vonë e sipërme të Kishës Këshillit , Jul Schieder një ligjëratë në Neustadt një der Aisch , dhe në këtë rast erdhi nga muzikantë lokal, një Luteri-një himn Mendelssohn të performancës.[42]

Gjermane kompozitorit Carl Orff,[43] , Jul Weismann, Walter Girnatis dhe Winfried Zillig ishin të ftuar në një televizion Alternative për Mendelssohn është muzikë për Një tutje mes i verës night ëndërr për të shkruar. Kap rrjetin dhe pllaka e Mendelssohn Bartholdy, për shembull, janë larguar ( B. në nëntor 1936, Mendelssohn monument në frontin e Leipzig Gewandhaus , ndërsa Furtwängler publikisht protestuan).

Kryetari i bashkisë së Leipzig, Karl Goerdeler u bashkuan për shkak të largimit të Mendelssohn monument në mungesë të tij nga zyra e tij, dhe shpejt u bë një nga figurat Qendrore të gjermanisë për rezistencë.[44][45]

Së pari dekada nga periudha e pasluftës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë NS kohë të praktikuar, semite zhvlerësim të muzikës së Mendelssohn ka vazhduar edhe pas vitit 1945, edhe për disa dekada të tëra. Kështu vlerësoi të ngushtë nacional socialiste dhe partisë Naziste , një anëtar i musicologist Hans Schnoor edhe në vitin 1973, në librin e tij "historia e muzikës , muzika e Mendelssohn me pas, por propaganda terma të tilla si "racore" ose "Hebre të shthurur" të shmangur fjalët nga:

"Si një pengesë kundër "Retorikën" e Mendelssohn, e cila, në rrjedhën e shekullit të 19. Shekulli, i holluar me një përmbajtje të lirë retorika e tërë familjet e "Mendelssohnianer", tregoi rreth njëqind vjet pas lindjes së mjeshtrit të rëndësishme simptoma të shpejtë bëhet, Harrojnë të këtë si dhe, formalisht, plotësisht, dhe në aspektin e përmbajtjes, por jo-detyruese artin, njerëzit filluan të flasin për një muzikë mrekulli pa mendore substancë." [46]

Në fushën e anti-Semite agjitacion kundër Mendelssohn nuk është adresuar pas vitit 1945 për një kohë të gjatë. Kështu, për shembull, në Brockhaus Riemann muzikë lexicon , 1979, në katër anë njerëzit e hyrjes në Mendelssohn, as anti-Semite Agjitacion Wagner është të merremi me të raciste propagandë kundër kompozitorë nga 1933 në vitin 1945, me vetëm një fjalë.

Rehabilitimit të fundit herë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në gjysmën e dytë të shekullit të 20-të. Shekulli përpjekur gjithnjë e më shumë në Rehabilitimin e Mendelssohn. Një Pasuri e burimeve primare, përfshirë mijëra të tij, drejtuar letra u ndotur. E polarizing ballafaqim i Mendelssohn të Jashtme, ose Wagner, ishte vënë në perspektivë në favor të delikate, konsiderata. Ajo gjithnjë e më shumë e njeh një "gamë të gjerë të Estetikës," në veprat e plotë të Mendelssohn, e cila lejon për të reja dhe të ndryshme të rangimit.[36]

Mendelssohn-Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E Mendelssohn Bursave (Britani e madhe)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga viti 1856, dha një Mendelssohn të Bursave të FondacionitAkademinë Mbretërore të Muzikës , është e lidhur, jo të rregullt bursa për promovimin e trajnimit të muzikantëve. Fillimisht ajo është financuar me paratë, me trajnime shtesë, në Leipzig Muzike. E parë marrësit ishte Arthur Sullivan.

Felix-Mendelssohn-Bartholdy-Çmimin (Berlin)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E Felix-Mendelssohn-Bartholdy çmimi nga Prussian trashëgimisë kulturore bazë në Berlin është më e vjetra çmimin për klasike muzikantë në Gjermani. Ai qëndron në ndërrimin e Mendelssohn çmimin, nga 1879 në vitin 1936 nga Prussian shtetit sponsorizuar.

Ndërkombëtare Mendelssohn-çmimin Leipzig[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E Ndërkombëtare Mendelssohn-çmimin Leipzig (deri në vitin 2009: Leipzig Mendelssohn çmimin)[47] është që prej vitit 2007 nga Felix-Mendelssohn-Bartholdy-FondacioniLeipzig Gewandhaus dha. Ai mund të jetë në tri kategori do të fitojnë nga: muzika, artet pamore dhe përkushtimi Social.

Vëllezërit E Motrat E-Mendelssohn Medalje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fëmijët Mendelssohn medalje do të jepen çdo vit nga Chorverband Berlin , në bashkëpunim me Mendelssohn shoqërisëMendelssohn-RemiseBerlin-Mitte për kontribute të shquara në Berlin-bazuar Amator në kor për të krijuar dha.

Veprat dhe punën e drejtorive[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Veprat e kompozitorit të janë të qasshme në dy biznesit directories. Një directory e 1882 listat 350 kompozime. 26. Në gusht të vitit 2009 ishte një i ri, shkencore lista e punimeve – Mendelssohn-lista e veprave (MWV) – me 750 kompozimet në 26 grupet e Mendelssohn-Forschungsstelle e Saksone, Akademia e Shkencave e publikuara. Koleksioni i dorëshkrimeve dhe gjurmët e Mendelssohn vepra janë të përfshira. Në një Shtojcë të drejtorisë së veprat e cituara, me të dyshimtë autorësinë e tij dhe marrëveshjet e të tjerëve punon.

Letra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Briefe. Fischer Taschenbuch. 1984. ISBN 3-596-22142-0. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Sämtliche Briefe in 12 Bänden. Bärenreiter. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Grupi 1: në 1816, deri në qershor 1830, Kassel, 2008[48]
  • Vëllimi 2: korrik 1830 deri në korrik 1832-it. 2009.
  • Grupi 3: Gusht 1832-It-Korrik, 1834. 2010.
  • Grupi 4: gusht 1834 dhe qershor 1836. 2011.
  • Vëllimi 5: korrik 1836 shkurt 1838-ës. 2012.
  • Vëllimi 6: shkurt, 1838-ës deri në shtator 1839. 2012[49]
  • Volumi 7: tetor 1839 deri në shkurt 1841. 2013.
  • Vëllimi 8: Mars 1841 gusht 1842. 2013.
  • Vëllimi 9: shtator 1842 deri në dhjetor 1843. 2015.
  • Vëllimi 10: janar 1844 deri në qershor 1845, në vitin 2016
  • Vëllimi 11: korrik 1845 në janar të vitit 1847. Në vitin 2016.
  • Vëllimi 12: shkurt e 1847-ës, deri në nëntor, 1847, si dhe indeksi i Përgjithshëm i vëllime 1 deri në 12. Në vitin 2017.
 • Briefe. Verlag für Berlin-Brandenburg. 1997. ISBN 3-930850-68-0. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) (facsimileshtypjen e 1861 dhe 1863 në Verlag Herman Mendelssohn letrës botuar vëllime).
  • Vëllimi 1: udhëtimi letra nga vitet 1830 të 1832-it
  • Vëllimi 2: letra nga vitet e 1833 për 1847
 • Briefe von Felix Mendelssohn-Bartholdy an Ignaz und Charlotte Moscheles. Duncker & Humblot. 1888. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • „Freund meiner MusikSeele“. Felix Mendelssohn Bartholdy und Carl Klingemann im brieflichen Dialog. Bärenreiter. 2014. ISBN 978-3-7618-2299-9. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[50]

Të mesëm të letërsisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referencë punon

 • Christoph Ritëm Guri: Mendelssohn Bartholdy, Felix. Në: Re gjermane biografi (NDB). Band 17, Duncker & Humblot, Berlin 1994, ISBN 3-428-00198-2, fq.  53-58 (Digitalisat).
 • Große jüdische National-Biographie. Vëll. 4. 1929. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Për Marrjen

"Mendelssohn-Studien"

Romanet e

 • Jenseits des Glücks. Der romantische Lebensroman des Felix Mendelssohn-Bartholdy. Scherz Verlag. 1987. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Fanny Mendelssohn Hensel. Aus dem Schatten des Bruders. Kaufmann. 2005. ISBN 3-7806-5304-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) (roman-biografi – paraqet Felix Mendelssohn nga këndvështrimi i tij më i madh i motrës).
 • Das Spiel der Täuschung. Düsseldorf 1834. Droste Verlag. 2015. ISBN 978-3-7700-1542-9. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) (roman Historik për Felix Mendelssohn Bartholdy është Punuar si një muzikë Drejtor në Düsseldorf).

Film[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Felix Mendelssohn Bartholdy – dhimbje e lumturi. Një kompozitor e jetës, mes tragjedisë dhe Triumf. 45 minuta; Drejtori: Eva Jobst; MDR televizive; së pari broadcast: 8. Shkurt 2009.

Lidhjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Biografike

Shënime

Kompanitë dhe projektet

Shënime dhe referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^
  Gabimisht edhe Felix Mendelssohn-Bartholdy shkruar.
 2. ^
  Susanna Großmann-Vendrey: Felix Mendelssohn dhe muzika e së kaluarës (studimet në historinë e muzikës të shekullit të 19.
 3. ^
  John Michael Cooper: Mendelssohn dhe Berlioz - afinitete Selektive duhet vetëm të ulet; në Angela Mace dhe Nicole Grimes (EDS.
 4. ^
  Ernst Wolff: Felix Mendelssohn Bartholdy, Severus Verlag, Hamburg, në vitin 2014, fq. 94 dhe 95
 5. ^
  Në një letër të Ignaz Moscheles, nga 7.
 6. ^
  Felix-Mendelssohn-Bartholdy Fondacioni, Leipzig Gewandhaus Arkivuar 7 korrik 2016 tek Wayback Machine.
 7. ^
  Oto Biba: Mendelssohn dhe Haydn.
 8. ^
  Letër nga Mendelssohn me nënën e tij të 21.  
 9. ^
  Gusht Reißmann: Felix Mendelssohn-Bartholdy: jeta e tij dhe të veprave.
 10. ^
  Ekspozita 2009: Në Leipzig Mendelssohn Arkivuar 14 mars 2016 tek Wayback Machine (vizituar në 1.
 11. ^
 12. ^
 13. ^ a b c
  R. Larry Todd: Felix Mendelssohn Bartholdy.
 14. ^
  R. Larry Todd: Felix Mendelssohn Bartholdy.
 15. ^
  R. Larry Todd: Felix Mendelssohn Bartholdy.
 16. ^
  R. Larry Todd: Felix Mendelssohn Bartholdy.
 17. ^
  R. Larry Todd: Felix Mendelssohn Bartholdy.
 18. ^
 19. ^
  R. Larry Todd: Felix Mendelssohn Bartholdy.
 20. ^
  R. Larry Todd: Felix Mendelssohn Bartholdy.
 21. ^
  R. Larry Todd: Felix Mendelssohn Bartholdy.
 22. ^
  Henri Gauntlett, zit. & të gjatë. në: R. Larry Todd: Felix Mendelssohn Bartholdy.
 23. ^
  Clive Kafe: Një Portret i Mendelssohn.
 24. ^
  R. Larry Todd: Felix Mendelssohn Bartholdy.
 25. ^
  R. Larry Todd: Felix Mendelssohn Bartholdy.
 26. ^
  R. Larry Todd: Felix Mendelssohn Bartholdy.
 27. ^
  R. Larry Todd: Felix Mendelssohn Bartholdy.
 28. ^
  Richard Wagner.
 29. ^
  R. Larry Todd: Felix Mendelssohn Bartholdy.
 30. ^ dradio.de 4.
 31. ^ "Museum & Collections – What's on". Royal Academy of Music. Marrë më 2014-01-09. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ Mesazh nga 27.
 33. ^
  Frank Berger, të Krishterë Setzepfandt: 101 jo-vende në Frankfurt.
 34. ^
  Mendelssohn përkujtimore, embellishment Shoqata Eppstein, e.
 35. ^
  Colin Tymothy Eatcock: Mendelssohn dhe e Viktorias, Angli.
 36. ^ a b c d
  R. Larry Todd: Felix Mendelssohn Bartholdy.
 37. ^
  Anton Neumayr: kompozitor i Famshëm në pasqyrë e mjekësisë.
 38. ^
  Thielemann, F. 112.
 39. ^
  Gusht Reissmann: Felix Mendelssohn-Bartholdy - jetën e Tij dhe veprat e tij, shtëpia botuese e I. Guttentag, Berlin, 1867, f. 303, 304, dhe 306
 40. ^
  Ernst Wolff: Felix Mendelssohn Bartholdy, 1905, ribotuar në vitin 2014 nga SEVERUS Verlag, Hamburg, ISBN 978-3-86347-995-4, fq. 9
 41. ^
 42. ^
  Wolfgang Mück: NS-e-larta-kështjellë në mes Franconia: njerëzit e zgjimit në Neustadt një der Aisch 1922-1933.
 43. ^
 44. ^
  Pjetri Hoffman: Karl Goerdeler kundër persekutimit të hebrenjve.
 45. ^
  Gerhard Ritter , Karl Goerdeler dhe gjermane rezistencë lëvizjes.
 46. ^
  Cituar sipas Kurt Masur dhe Wilhelm Seidel (ed.
 47. ^ "Leipziger Mendelssohn-Preis". Arkivuar nga origjinali më 27 qershor 2016. Marrë më 2013-04-21. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 48. ^
  Rishikimi nga Peter Sühringinfo-network-muzike nga 6.
 49. ^
  Rishikimi nga Peter Sühring në info-network-muzike nga 6.
 50. ^
  Rishikimi nga Peter Sühring në info-network-muzikor në 4.