Gërçari (Resnjë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Ky artikull është për vendbanimin në Resnjë, për vendbanime të tjera me këtë emër shih faqen kthjelluese: Gërnçari
Gërçar
Грнчари
Fshat
noform
Fshati Gerçar me xhaminë në sfond
Vendndodhja
Gërçar is located in Maqedonia e Veriut
Gërçar
Gërçar
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Pellagonia
Komuna Resnjë
Të dhëna dhe statistika
Vendasit Gërçali
Krahina etnografike-
gjeografike
Prespë e Sipërme
Lartësia 936 m (m.n.d.)
Koordinatat 41° 1′ 2″ Veri

21° 3′ 12″ Lindje

Popullsia 417 banorë (2002)

Gërçar, (maqedonisht: Грнчари/Grnčari) ёshtё fshat nё komunën e Resnjës, Maqedoni.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati Gërçar dhe rruga për në Podmoçan. Më të djathtë afër drurit i madh të manës është shtëpia e vjetër të Selimllarëve-Banushllarëve (një nga shtëpitë e fundit të mbetur tradicionale të fshatit.

Në gjuhën shqipe, fshati Gërçar është i njohur gjithashtu dhe nganjëherë i quajtur me disa emra të tjera së ngjashme si Gërnçar/i dhe Gënçar/i. Format më pak të përdorura janë Gërçan/i edhe Gërçanj/ë. Këto dy forma të fundit janë emrat e përdorura më së shpeshti nga shqiptarët në rajonet më të gjera si Devoll dhe Korçës, Pogradecit dhe Kolonjës,[1][2] që kanë pasur ndërveprime familjare dhe ekonomike me fshatin. Gërçan/i ishte emri i përdorur në dokumentet zyrtare gjatë Luftës së Dytë Botërore, kur fshati Gërçar ishte pjesë e Shqipërisë në mes të viteve (1941-1944).[3]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të popullsisë së viti 2002, fshati kishte 417 banorë nga të cilët 326 ishin Shqiptarë, 79 Maqedonas, 11 Turq dhe 1 tjetër.[4]

Banori i fshatit thirret Gërçali/u, kurse banoret thirren Gërçalinj/të.

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Hysen Koçillari (gusht 2014). “Fshatrat që përfshin Devolli si njësi etnografike”. Devolli. f. 5.
  2. ^ Veli Haklaj (20 nëntor 2014). "Represioni bullgar, letërkëmbimi për lirimin e 16 shqiptarëve". Balkanweb. vizituar në 18 shkurt 2015.
  3. ^ Haklaj. Represioni bullgar. 2014.
  4. ^ Book 5 - Total population according to the Ethnic Affiliation, Mother Tongue and Religion, The State Statistical Office, Skopje, 2002, f. 163.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]