Jankoveci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Flag of Macedonia.svg Fshatra në Republikën e Maqedonisë
Jankovec is located in
Jankovec
Jankovec ()
Emri: Jankovec
Komuna: Komuna e Resnjës
Krahina etnografike/ gjeografike: Prespë e Sipërme
Popullsi: 1149 banorë
Kodi postal: -
Kodi telefonik: -
Lartësia mbidetare: 876m
Sipërfaqja: -
Gjerësia gjeografike: 41° 6' 37 veri
Gjatësia gjeografike: 21° 0' 41 lindje
Web-faqe: s'ka
Përdorimi i stampës

Jankovec, (Maqedonisht: Јанковец/Jankovec) ёshtё fshat nё Komunën e Resnjës, Maqedoni.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Sipas regjistrimit të popullsisë së viti 2002, fshati kishte 1169 banorë nga të cilët 1149 ishin Maqedonas, 6 Turq, 7 Vleh, 6 Serb, dhe 1 tjetër.[1]

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]