Jankoveci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Jankovec
Јанковец
Fshat
Vendndodhja
Jankovec is located in Maqedonia e Veriut
Jankovec
Jankovec
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Pellagonia
Komuna Resnjë
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Prespë e Sipërme
Lartësia 876 m (m.n.d.)
Koordinatat 41° 6′ 37″ Veri

21° 0′ 41″ Lindje

Popullsia 1149 banorë (2002)

Jankovec, (maqedonisht: Јанковец/Jankovec) ёshtё fshat nё komunën e Resnjës, Maqedoni.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të popullsisë së viti 2002, fshati kishte 1169 banorë nga të cilët 1149 ishin Maqedonas, 6 Turq, 7 Vleh, 6 Serb, dhe 1 tjetër.[1]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]