Kantoni Aix-les-Bains-Nord-Grésy

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Aix-les-Bains-Nord-Grésy
Canton d'Aix-les-Bains-Nord-Grésy
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Rhône-Alpes
Departamenti Savoie
Arrondissement Chambéry
Kryeqëndra Grésy-sur-Aix
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 64,5 km2
Popullsia 14.692 banorë 1999
Dendësia 227,78 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 7332

Kantoni Aix-les-Bains-Nord-Grésy (frëngjisht: Canton d'Aix-les-Bains-Nord-Grésy) është një kantondepartamentin Savoie, rajonin Rhône-AlpesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Grésy-sur-Aix. Ka sipërfaqe 64.5km2 dhe popullsi 14692 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Aix-les-Bains-Nord-Grésy aktualisht përbëhet nga 8 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]