Kantoni La Motte-Servolex

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni La Motte-Servolex
Canton de La Motte-Servolex
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Rhône-Alpes
Departamenti Savoie
Arrondissement Chambéry
Kryeqëndra La Motte-Servolex
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 61,8 km2
Popullsia 15.426 banorë 1999
Dendësia 249,61 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 7319

Kantoni La Motte-Servolex (frëngjisht: Canton de La Motte-Servolex) është një kantondepartamentin Savoie, rajonin Rhône-AlpesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është La Motte-Servolex. Ka sipërfaqe 61.8km2 dhe popullsi 15426 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni La Motte-Servolex aktualisht përbëhet nga 4 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]