Kantoni Aiguebelle

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Aiguebelle
Canton d'Aiguebelle
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Rhône-Alpes
Departamenti Savoie
Arrondissement Saint-Jean-de-Maurienne
Kryeqëndra Aiguebelle
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 172,4 km2
Popullsia 4.966 banorë 1999
Dendësia 28,81 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 7301

Kantoni Aiguebelle (frëngjisht: Canton d'Aiguebelle) është një kantondepartamentin Savoie, rajonin Rhône-AlpesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Aiguebelle. Ka sipërfaqe 172.4km2 dhe popullsi 4966 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Aiguebelle aktualisht përbëhet nga 12 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]