Kantoni Beaumes-de-Venise

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Beaumes-de-Venise
Canton de Beaumes-de-Venise
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Provence-Alpes-Côte d'Azur
Departamenti Vaucluse
Arrondissement Carpentras
Kryeqëndra Beaumes-de-Venise
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 82,02 km2
Popullsia 5.388 banorë 2006
Dendësia 65,69 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 8404
Kantoni Beaumes-de-Venise – harta_foto

Kantoni Beaumes-de-Venise (frëngjisht: Canton de Beaumes-de-Venise) është një kantondepartamentin Vaucluse, rajonin Provence-Alpes-Côte d'AzurFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Beaumes-de-Venise. Ka sipërfaqe 82.02km2 dhe popullsi 5388 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Beaumes-de-Venise aktualisht përbëhet nga 7 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]