Kantoni Kaysersberg

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Kaysersberg
Canton de Kaysersberg
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Alsace
Departamenti Haut-Rhin
Arrondissement Ribeauvillé
Kryeqëndra Kaysersberg
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 106,02 km2
Popullsia 17.075 banorë 2009
Dendësia 161,05 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 12

Kantoni Kaysersberg (frëngjisht: Canton de Kaysersberg) është një kantondepartamentin Haut-Rhin, rajonin AlsaceFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Kaysersberg. Ka sipërfaqe 106.02km2 dhe popullsi 17075 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Kaysersberg aktualisht përbëhet nga 12 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]