Kantoni Lapoutroie

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Lapoutroie
Canton de Lapoutroie
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Alsace
Departamenti Haut-Rhin
Arrondissement Ribeauvillé
Kryeqëndra Lapoutroie
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 122,3 km2
Popullsia 10.168 banorë 2009
Dendësia 83,14 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 14

Kantoni Lapoutroie (frëngjisht: Canton de Lapoutroie) është një kantondepartamentin Haut-Rhin, rajonin AlsaceFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Lapoutroie. Ka sipërfaqe 122.3km2 dhe popullsi 10168 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Lapoutroie aktualisht përbëhet nga 5 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]