Kantoni Sainte-Marie-aux-Mines

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Sainte-Marie-aux-Mines
Canton de Sainte-Marie-aux-Mines
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Alsace
Departamenti Haut-Rhin
Arrondissement Ribeauvillé
Kryeqëndra Sainte-Marie-aux-Mines
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 108,4 km2
Popullsia 10.619 banorë 2009
Dendësia 97,96 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 23

Kantoni Sainte-Marie-aux-Mines (frëngjisht: Canton de Sainte-Marie-aux-Mines) është një kantondepartamentin Haut-Rhin, rajonin AlsaceFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Sainte-Marie-aux-Mines. Ka sipërfaqe 108.4km2 dhe popullsi 10619 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Sainte-Marie-aux-Mines aktualisht përbëhet nga 5 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]